Banjaluka

Jedan račun za sve usluge: Potrošači alarmirali udruženja zbog plana Grada Banjaluka

Zašto Banjaluka želi uvesti jedinstvenu naplatu kada je zakonom definisano drugačije?

Jedan račun za sve usluge:  Potrošači alarmirali udruženja zbog plana Grada Banjaluka
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ovo pitaju iz Udruženja građana za zaštitu potrošača “Don” nakon što je objelodanjeno da je u skupštinsku proceduru Grada Banjaluka upućen prijedlog o objedinjenoj naplati svih komunalnih usluga.

U gradskoj administraciji smatraju da građani treba da dobiju jedan račun za vodu, grijanje, komunalnu naknadu, održavanje zgrade, grobnog mjesta i druge usluge i naknade javno-komunalnog i komercijalnog karaktera.

Zamišljeno je da ovaj posao bude povjeren Zavodu za izgradnju Banjaluka.

– Tragom informacije, poziva građana i novinskih tekstova želimo informisati građane Banjaluke, kao i sve druge građane da je Zakonom o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj definisano da se potrošačima račun za pružanje ekonomske usluge mora dostaviti za svaku uslugu posebno. Da li se uskraćivanjem ovog prava želi onemogućiti građanima pravo na reklamaciju računa, kvara ili drugih nedostataka u pružanju usluga od opšteg ekonomskog interesa. Promoteri prijedloga novog načina naplate su zaboravili na Zakon o zaštiti potrošača koji se na ovaj način ne poštuje, krši i ignoriše pravo građana/potrošača na praćenje vlastite analitičke kartice za svaku uslugu zasebno, način rasknjiženja troškova i praćenje poslovanja preduzeća. Usluge od opšteg ekonomskog interesa su date na upravljanje u tri preduzeća, različitog poslovanja, broja korisnika usluga i visine cijene usluge. Zašto se po ko zna koji put ignorišu udruženja potrošača koja o ovakvim slučajevima i prijedlozima treba da daju svoje mišljenje. Dragi potrošači, zahtijevajte poštovanje zakona i prava da vam se račun za svaku uslugu dostavlja zasebno – poruka je iz ovog Udruženja.

računi
FOTO: ANA PAUKOVIĆ/RAS SRBIJA

Ovaj prijedlog povučen je sa dnevnog reda jer je oboren prethodno na sjednici Komisije za stambeno – komunalne poslove, a javnosti nisu obrazloženi detalji.

Aleksandar Bajić, direktor “Čistoće” Banjaluka, koja je u većinskom privatnom vlasništvu, kaže za Srpskainfo da su objedinjenu naplatu u gradu upravo inicirali u ovom preduzeću.

– Mi imamo velike troškove štampanja i distribucije računa, a naši računi su po nekoliko maraka. To bi bilo dobro i za građane Banjaluke koji bi plaćali samo jednu bankarsku proviziju prilikom plaćanja računa umjesto nekoliko koliko sada plaćaju – kaže Bajić.

On dodaje da je ovakav način naplate dobar i zato što bi se povećali prihodi Zavoda za izgradnju Banjaluka. – Prijedlog je vraćen, ali ne treba odustati na prvoj stepenici – smatra Bajić.

Slično mišljenje ima i odbornik Dragan Milanović koji ne krije da Grad na ovaj način želi i da pomogne Zavodu za izgradnju Banjaluka.

Pročitajte još

– Svako domaćinstvo bi trebalo da plaća komunalnu naknadu Zavodu, ali to u praksi nije tako – kaže Milanović koji kaže da je svrha plaćanja komunalne naknade održavanje javne higijene.

Podsjećamo, Ustavni sud RS je još 2003. godine proglasio komunalnu naknadu neustavnom i građani su je prestali plaćati. Skupština grada je deset godina poslije vratila ovu naknadu.

Na sajtu Zavoda za izgradnju Banjaluka se navodi da se “plaćanjem komunalne naknade omogućava održavanje gradskih saobraćajnica, trotoara, parkova, drvoreda, zelenih površina, gradske rasvjete i drugih objekata komunalne infrastrukture”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu