Magazin

Jedna od najstarijih rasa: Važe za "najskuplje pse na svijetu" i zbog svoje cijene doživljavaju tužnu sudbinu

Do Khyui, jedna od najstarijih rasa psa sa područja Azije, mnogima poznatiji kao "tibetanski mastif", nekada je bio u službi pastira, čuvajući stado i kuću svog vlasnika.

Jedna od najstarijih rasa: Važe za "najskuplje pse na svijetu" i zbog svoje cijene doživljavaju tužnu sudbinu
FOTO: REN JF/EPA

Sve do sredine 20. vijeka pas rase tibetanski mastif stanovnicima Evrope je bio nepoznat, a sada su upravo evropski uzgajivači zaslužni što ova rasa još uvijek nije izumrla.

Izraz “mastif” Evropljani su koristili za sve velike rase pasa, pa je to dato i ovom štenetu, koje je zapravo tibetanski planinski pas ili himalajski planinski pas. Potiče iz nomadskih kultura Tibeta, Kine, Indije, Mongolije i Nepala.

O vrtoglavoj cijeni koju štenci ove rase dostižu najbolje govori činjenica da je jedan Kinez prije nekoliko godina za štene zlatnog tibetanskog mastifa od 90 kilograma i 80 centimetara, izdvojio čak 1,4 miliona evra.

Pas koji nije za svakoga

Pišući upozorenja za buduće vlasnike, sajt koji se bavi ovom rasom navodi kako tibetanski mastif nije pas za svakoga jer njegova socijalizacija zahtjeva puno vremena kako bi se upoznao sa svim situacijama i tipovima ljudi, ali i životinja koje će kao ljubimac sretati.

Riječ je o tvrdoglavom i izuzetno teritorijalnom psu koji će sve učiniti da zaštiti kuću i porodicu. To u praksi znači da će prema svim ljudima i životinjama koje ne poznaje biti oprezan i sumnjičav, a po potrebi i agresivan. Pogotovo su agresivni mužjaci prema mužjacima odnosno ženke prema ženkama.

Uzimajući u obzir njihovu veličinu, snagu i dominantnost prema drugim psima (koje ne poznaju), obavezno je da budu naučeni da bespogovorno slušaju vlasnika. Što, budući da je riječ o tvrdoglavim psima, nije uvijek lako. Važno je naglasiti kako će se vikanjem i fizičkim kažnjavanjem kod ove pasmine postići kontraefekat.

Ako živi u dvorištu, njegovi vlasnici treba da budu spremni na to da će ga prekopati uzduž i popreko, a ako preko noći ostane napolju kao čuvar, treba znati da su skloni glasnom lajanju. To, po pravilu, obično više smeta komšijama nego vlasnicima.

Godinama su tibetanski mastifi bili najpoznatiji kao “najskuplji psi na svijetu”. Imajući u vidu rekord koji drži pomenuti Kinez, odgajivači pasa iz ove zemlje koji su shvatili da postoje kupci koji su za “luksuzne pse” spremni da plate vrtoglave iznose, krenuli su sa masovnim uzgojem.

Zbog antikorupcijskih kampanja protiv ljudi koji su ih kupovali i prezasićenosti tržišta, hiljade pasa, od kojih je svaki mogao da dostigne cijenu veću od milion evra, završile su na ulicama, na kojima su napadali lokalno stanovništvo, ali i njihovu stoku, prenosi Index.

Tako su nicala skloništa u kojima su psi ove rase, ali samo ako imaju sreće, završavali.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu