Društvo

JEDNIMA ZARADA, DRUGIMA GLAVOBOLJA Velike promjene na tržištu iznajmljivanja stanova: Turisti potisnuli podstanare

Iznajmljivanje smještaja turistima na dan-dva, mnogim vlasnicima stanova u BiH donosi dobru zaradu, ali podstanarima, istovremeno, donosi glavobolje.

JEDNIMA ZARADA, DRUGIMA GLAVOBOLJA Velike promjene na tržištu iznajmljivanja stanova: Turisti potisnuli podstanare
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Oni koji žive kao podstanari u turistički atraktivnim gradovima, žale se da su se ponuda stanova, ali i kirije, drastično promijenile u samo nekoliko godina. Takva je situacija, recimo, u Trebinju, koje doživljava turistički procvat i svako ljeto privlači više turista. Porodice koje u toku sezone traže da u ovom gradu iznajme stan za život, teško do njega dolaze.

Prije sedam-osam godina našli smo stan za iznajmljivanje za desetak dana, bez ikakvih problema i još smo mogli da biramo koji nam se stan manje ili više sviđa. Kada smo ove godine tražili stan da preselimo, šokirali smo se koliko su se stvari promijenile i sa kakvim problemima smo se suočili – priča jedan mladi par iz Trebinja, koji nema uslova da kupi sopstveni stan, pa sa djecom žive pod kirijom.

Kako kažu, sada im je trebalo čak mjesec dana da nađu prihvatljiv stan za život.

– Prije svega, ponuda stanova je mnogo manja, a najviše zbog iznajmljivanja stanova na dan. Ljudima je sada unosno da turistima iznajme stanove, jer se to dobro plaća i tako mnogo više zarađuju. Tražeći stan čuli smo, čak, da ima situacija da su ljudi godinama imali iste podstanare, a onda im sada kažu da izađu iz stana na dva-tri mjeseca tokom ljeta, da se negdje snađu za toliko vremena, dok se stan iznajmljuje na dan, a poslije se oni opet vrate i žive ostatak godine – pričaju naši sagovornici, koji nisu željeli da im objavimo imena.

Drugi problem je, pričaju, to što su stanovi koji se mogu iznajmiti, dosta skuplji nego prethodnih godina.

– Mi smo, recimo, godinama za polunamješten stan sa dvije spavaće sobe kiriju plaćali 200 KM mjesečno. Sada se takvi stanovi iznajmljuju za po 400 KM, što je nama preskupo. Sada su i nenamješteni stanovi minimalno po 250-270 maraka mjesečno – pričaju svoje iskustvo.

Za stan na dan u Trebinju se, recimo, plaća dnevno do 50-60 KM, a  za bolje opremljene apartmane i  nešto više. U većim gradovima u BiH, poput Sarajeva ili Banjaluke, na ovaj način se može i više zaraditi. U Sarajevu su, tako, cijene stanova za jednu noć od 60 do čak 200 maraka, dok stan na dan u Banjaluci košta od 50 do 100 maraka.

Kirije rastu već nekoliko godina

Cijene stanova za iznajmljivanje u mnogim gradovima u BiH rastu već nekoliko godina, potvrđuju i u agencijama, a posebno u gradovima gdje ima dosta studenata.

Pristojan stan u Banjaluci više se ne može naći ispod 300 KM mjesečno, a prosječna cijena iznajmljivanja je oko 400 KM, dok ima dosta i skupljih stanova. Slična situacija je i u Mostaru, Zenici i Tuzli. U Sarajevu se po tim cijenama mogu naći stanovi, ali ako se traži smještaj u centru grada, to se plaća paprenije – od 500 do 800 KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu