U pitanju su uglavnom seoske mjesne zajednice i pojedine prigradske koje se nalaze u višim djelovima Banjaluke i u kojima mještani, zbog nedostatka vodovodne mreže, obično koriste lokalna izvorišta za vodosnabdijevanje. Zbog nedostatka padavina, ali i povećane potrošnje vode u ljetnjim mjesecima, ta izvorišta presušuju, pa su za stanovništvo tih dijelova Banjaluke cistrene s vodom jedini način da dođu do tečnosti bez koje nije moguć život.
Šef Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice Mladen Ćućun je rekao da je dostava vode u cisterni u slučaju potrebe moguća tokom cijele godine ali da se dolaskom ljeta organizuju na drugačiji način.
U pitanju je aktivnost koja ne može stati bez obzira na situaciju u kojoj se trenutno nalazimo. Nedavno su izabrane firme koje bi trebale biti zadužene za taj posao –naveo je on.

Tako će za dopremanje vode za piće u sušnom periodu u mjesne zajednice Česma, Gornja Piskavica, Piskavica, Bronzani Majdan biti zaduženo preduzeće „Čistoća“ dok će za taj posao u mjesnim zajednicama Krupa na Vrbasu, Karanovac, Donja Kola, Rekavice 1 i Pavići biti zaduženo preduzeće „Eko euro tim“.
– U pripremi je odluka o utvrđivanju minimalne cijene koju će plaćati građani kojima se doprema voda i u pitanju je simbolična cifra za troškove amortizacije i goriva. Ona je iznosla ranije tri KM po kubiku i ne vjerujem da će se ove godine mijenjati. Čim se ta odluka potpiše, kao i ugovori, mi možemo početi s realizacijom. Ukoliko ne bude nekih nepredviđenih okolnosti sa isporukama prvih cisterni možemo početi početkom juna – objasnio je on.
Kazao je da se isporuka vode u sušnom periodu realizuje preko mjesnih zajednica i poručio da se građani kojima treba dopremiti vodu u cisternama obrate svojim savjetima mjesnih zajednica.
– Oni zahtjeve prosljeđuju nama, a mi dalje izvođačima koje je Grad angažovao za taj posao – pojasnio je Ćućun.
Napomenuo je da ne moraju svi građani plaćati troškove dopreme vode u cisternama, odnosno da su plaćanja oslobođeni socijalni slučajevi, ratni vojni invalidi i porodice poginulih boraca.
U gradskoj kasi 50.000 KM
Za sufinansiranje troškova isporuke vode ove godine u gradskoj kasi je predviđeno oko 50.000 KM.
– Ako bude bilo potrebe, biće obezbijeđena dodatna sredstva. Jedne godine smo za ovu namjenu morali ići u povećanje sredstva i na kraju smo potrošili oko 100.000 KM, zato što su potrebe na terenu to zahtijevale – naglasio je Mladen Ćućun.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu