Magazin

Kako da reagujete kada vas ljudi uvrede: Psiholog kaže da postoje 2 načina

"Jao što se toga ranije nisam sjetila", je najčešći komentar nakon što nas je neko uvrijedio a mi smo ostali bez teksta zbog neljubaznosti koju smo doživeli

ILUSTRACUIJA ZA DEPRESIJU NA POSLU
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ponekad nas riječi vrijeđaju. Ponekad ljudi. Neki slučajno, neki namjerno. Ali nije bitno šta se kaže, već kako reagujemo. Poniženje, ignorisanje, pasivna agresija – sve to može da vam poljulja tlo pod nogama.

Međutim, postoje načini ne samo da se održi dostojanstvo, već i da se prestupnik postavi na njegovo mesto – mirno, lijepo i sa unutrašnjim trijumfom.

Evo 2 psihološka trika koja funkcionišu bez vikanja, osvete ili gubitka kontrole.

Eho reakcija

Kako funkcioniše: Kada vam izvjesna osoba uputi uvredu, sarkazam ili poniženje, mirno ponovite njegove riječi – sa neutralnom intonacijom i blagom pauzom. To je kao da mu stavite ogledalo ispred njega, tjerajući ga da čuje samog sebe.

Primjer:

– “Ti si baš spor!”

— „Ja sam spor?“ (mirnim glasom, sa blagim osmijehom)

Zašto to funkcioniše: Osoba koja baca direktan udarac očekuje emociju : bijes, opravdanje, sramotu. Ali kada odražavate njegove riječi bez agresije, osjetiće se neprijatno. Njegove riječi postaju prazne, poput odjeka u pećini. Ova tehnika je obeshrabrujuća.

Kada se koristi: Kada ne želite da uđete u sukob, ali niste spremni da progutate uvredu.

Tehnika „visokog položaja“

Kako funkcioniše: Ne branite se niti tražite izgovore. Postavljate granicu, ali dobronamjerno. Kao odrasla osoba koja gleda hirovito dijete – sa razumevanjem, ali čvrsto.

Primjer:

– „Kao i uvijek, ništa ne razumiješ!“

– „Šteta što tako misliš. Ali ja ostajem pri svom mišljenju.“

ili

– „Imaš pravo da se ljutiš, ali ti neću dozvoliti da mi se obraćaš tim tonom.“

Zašto funkcioniše: Ne spuštate se na nivo osobe koja vas je uvrijedila. Ne svađate se. Svoje granice izjavljujete mirno, dostojanstveno i sa samopouzdanjem. Ovo psihološki obeshrabruje agresora: on ne može da nastavi sukob ako se vi ne uključite u igru.

Kada ga koristiti: Kada treba da jasno stavite do znanja da niste meta. Ti si osoba koja se ne može poniziti riječima, prenosi Stil.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu