Društvo

Kako dezinfikovati poplavljena domaćinstva: Odjeću operite, tepihe i jorgane bacite

Zbog velikih količina padavina pojedine opštine u BiH su poplavljene, a pored materijalne štete koju je stanovništvo pretrpjelo, ova nepogoda sa sobom nosi i opasnost od širenja zaraznih bolesti.

Kako dezinfikovati poplavljena domaćinstva: Odjeću operite, tepihe i jorgane bacite
FOTO: KLIX/YOUTUBE/SCREENSHOT

Iz Instituta za javno zdravstvo RS izdali  su preporuke za stanovnike iz poplavljenih područja šta da učine kako bi zaštitili svoje zdravlje, te kako da očiste dom od prljave vode.

Napominju da oštećene vodovodne i kanalizacione cijevi povećavaju mogućnost kontaminacije vode za piće, te da vodu sa slavina, individualnih bunara ili izvora ne treba piti dok se ta voda ne ispita. Do tada treba piti prokuvanu ili flaširanu vodu. Voda se pravilno prokuvava tako što se ostavi da ključa najmanje jednu minutu, kako bi se uništile sve bakterije, a zatim se prohladi i koristi u toku istog dana.

Pročitajte još

Ako je voda zagađena hemikalijama, prokuvavanje je neće učiniti prikladnom za piće i takva voda se ne smije koristiti. Neprokuvana i nedezinfikovana voda se ne smije upotrebljavati ni za pranje suđa, zuba, lica, ruku, pranje i pripremu namirnica.

Stručnjaci savjetuju stanovništvo da održavaju ličnu higijenu, naročito često peru ruke sapunom.

Kako očistiti dom nakon poplave

Zbog mogućnosti miješanja sa kanalizacionom vodom, nakon poplava obavezno je čišćenje zidova i podova i to vrućom vodom i deterdžentom, kao i dezinfekcija.

Prilikom čišćenja nosite gumene čizme, nepromočive rukavice i kecelju. Ukoliko čišćenje izaziva obimno prskanje vode, nosite i masku za lice. Zaštitne naočare obezbjeđuju dodatnu zaštitu i mogu se ponovo koristiti nakon što se temeljno operu. Odjeću ukojoj čistite perite odvojeno od druge odjeće.

Prljavu vodu i mulj treba ukloniti iz svih prostorija, uključujući i podrume, za šta može biti potrebno ispumpavanje.

Laminate i podignute i valovite parkete uklonite, da se omogući čišćenje i sušenje podne glazure.

Očistite sve tvrde podloge: grubo ostružite nečistoće sa zidova i podova, koristite lopate, četke, kompresore i usisavače za vodu. Skinite što više slojeva boje sa zida, to će ubrzati isušivanje zida i olakšati popravke. Operite zidove i podove toplom vodom i deterdžentom.

Očistite, operite toplom vodom i deterdžentom i dezinfikujte radne površine, tanjire, šerpe, pribor za jelo, daske za sječenje. Ako imate mašinu za pranje suđa koja je u funkciji, to je efikasniji način za čišćenje i sanitaciju manjih predmeta. Bacite drvene daske za sječenje, drvene kašike i slično ako su bile u kontaktu sa poplavnim vodama. Bacite svu hranu koja je došla u direktan kontakt sa poplavnom vodom.

Operite odjeću, posteljinu i dječije igračke na 60° C, uz korištenje deterdženta.Tapacirani namještaj, tepisi, jorgani i slično se vrlo teško mogu propisno dezinfikovati, predmeti od iverice se teško mogu spasiti, te je najbolje da se bace.

Predmeti od punog drveta se moraju propisno očistiti i pravilno osušiti.

Nemojte uključivati električne i plinske uređaje ako su bili pokvašeni. Uključite ih tek kada su provjereni od strane ovlašćenog servisera.

Grijanje prostorija, korištenje uređaja za otklanjanje vlage, kao i provjetravanje prostorija, pomažu brže isušivanje. Ali, nemojte grijati poplavljene prostorije prije nego što ih očistite i dezinfikujete.

Nemojte koristiti opremu za grijanje koja ima pogon na gorivo u zatvorenim prostorijama: izduvni gasovi sadrže ugljen monoksid, koji može uzrokovati smrt.

Ako imate centralno grijanje na gas ili naftu i ono je provjereno od strane stručnih lica, uključite ga. Držite termostat između 20 i 22°C.

Redovno usisavajte prašinu i rastresit materijal koji se stvara prilikom sušenja parketa i zidova.Ako se voda nalazi u izolaciji ispod poda, potrebna je specijalna oprema za vakuumsko isušivanje.Buđ će nestati prilikom isušivanja prostorija. Ukoliko se to ne desi, obratite se stručnim licima.

Leševe glodara i štetočina odložite u plastične kese, pri tom obavezno nosite gumene rukavice.

– Prilikom čišćenja pazite na svoje zdravlje, ne pretjerujte odnosno radite u skladu sa svojim mogućnostima. Potražite ljekarsku pomoć u slučaju pojave mučnine, povraćanja, slabosti, proliva, povišene temperature, promjena na koži, jer to mogu biti simptomi zaraznih bolesti koje su česte u vrijeme poplava- pojasnili su iz Instituta.

Čišćenje, pa dezinfekcija

Sve poplavljene površine se moraju dobro očistiti i oprati tečnim deterdžentom na bazi površinskih aktivnih materija, obično su to tečni deterdženti sa tečnim sapunom. Nakon toga se površine moraju isprati čistom vodom, a potom treba pristupiti dezinfekciji hlornim preparatom, u skladu sa uputstvom proizvođača – u razblaženju propisanom na uputstvu za upotrebu). Nakon upotrebe, džogere, četke, krpe i spužve treba oprati toplom vodom i deterdžentom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu