Obraćajući se britanskim medijima, Meloni je ovaj trenutak nazvala dragocjenim, naglašavajući važnost dijaloga i koordinacije između nacija u izazovnim vremenima.
Ona je istakla zajedničku posvećenost postizanju “pravednog i trajnog mira” u Ukrajini usred njenog rata s Rusijom, naglašavajući da Zapad mora ostati ujedinjen u svojim naporima da podrži Ukrajinu i izbjegne podjele.

– Svi smo veoma posvećeni cilju koji želimo da postignemo, a to je pravedan i trajan mir u Ukrajini. Veoma je važno da izbjegnemo rizik od podjele Zapada. Vjerujem da Velika Britanija i Italija mogu odigrati važnu ulogu u izgradnji mostova – rekla je Đorđa Meloni.
Starmer je priliku za susret sa italijanskom liderkom ocijenio fantastičnom, potvrdivši da obje zemlje globalnim pitanjima pristupaju sa sličnim načinom razmišljanja.
S obzirom da se Italija bori sa značajnim dugom, vlada na čelu s Meloni predviđa da će potrošnja za odbranu dostići 1,61 posto BDP zemlje do 2027. Međutim, ova brojka je manja od trenutnog cilja NATO od dva odsto, cilja za koji se američki predsjednik Donald Tramp više puta zalagao za povećanje na pet procenata. Uprkos tome, Meloni je održala jake veze sa Trumpovom administracijom, pozicionirajući se kao potencijalni most između Evrope i SAD, posebno u pitanjima odbrane.
Starmer se, sa svoje strane, obavezao da će povećati izdatke za odbranu Velike Britanije na 2,5 odsto BDP do aprila 2027. godine, sa sadašnjih 2,3 odsto.
Očekuje se da će britanski premijer iskoristiti samit kako bi pozvao druge evropske nacije da takođe povećaju svoje budžete za odbranu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu