Činjenica je da ovakve kriptovane aplikacije ne koriste samo obični kriminalci, već su tu, navodno, i mnogi visoki funkcioneri, ali i policijski službenici.
Raspakivanje kriptovanih aplikacija u Evropi dovelo je do zapljena stotine tona droge. Hapšeni su narko bosovi, oduzimana je imovina. ”Padali” su i korumpirani saradnici kriminalaca iz vlasti, bezbjednosnih službi i pravosudnih organa, za koje se ispostavilo da su, bili duboko upleteni i u zaštitu kriminalnih organizacija i njihovih poslova.
Skaj i Anom
Prošlo je više od tri godine kada je šira javnost u BiH prvi put čula za Skaj aplikaciju. Međutim, i dalje isplivavaju novi slučajevi kroz kanal komunikacije koji se vezuje za kriminalne krugove. Ova aplikacija je postala naročito popularna nakon zatvaranja EncroChat sistema, koji su zapadne obavještajne službe hakovale prije nekoliko godina i to javno obznanile, otvarajući novu eru u borbi protiv organizovanog kriminala.
Prva hapšenja u BiH izvedena su julu 2021. godine. U BiH je podignuto i potvrđeno 8 optužnica protiv 66 osoba. Od toga, 15 optuženih su se u tri slučajeva izjasnili kao krivi, te su u tim slučajevima donesene prve pravosnažne presude.
Kako navode iz Tužilaštva BiH, u periodu od 2021. do kraja 2023. godine tim tužilaca zadužen za predmet Skaj su u saradnji sa policijskim i bezbjednosnim agencijama širom BiH sproveli oko 25 akcija koje su rezultovale hapšenjem ili pritvorom preko 150 osumnjičenih širom države.

– Zaplijenjeno je preko 80 vozila od kojih je vrijednost nekih automobila procijenjena i na više od 100.000 evra, 5 skupih ručnih satova vrijednosti oko 100.000 KM, dvije skupe mašine za izvođenje građevinskih radova, 1.670 kilograma marihuane, zamrznuta je imovina više od 35 objekata (kuće, stanovi, poslovni prostori, zemljišta, garaže), zaplijenjena je gotovina i blokirani računi u kriptovalutama u iznosu od oko 5.500.000 KM – navode iz Tužilaštva BiH.
Ono što je zanimljivo jeste i činjenica da je od ukupno 20 zaposlenih u policiji i agencijama za sprovođenje zakona obuhvaćenih istragom, pet optuženih su policijski službenici, a tu je i bivši savjetnik u Ministarstvu bezbjednosti BiH.
Među osumnjičenima se takođe nalaze i aktivni policijski službenici iz raznih agencija za provođenje zakona, kao i dva advokata i jedan sudija.
Međutim, jedna od najvećih akcija koje su izvedene na temelju dokaza koji proističu i iz kriptovanih aplikacija bila je “Black tie 2”. Palo je tada više “krupnijih riba”, a među njima i direktor Federalne uprave policije (FUP) Vahidin Munjić, koji je kasnije pušten na slobodu, ali je, kako su rekli iz Tužilaštva BiH, istraga nastavljena.
“Skaj” i tužilaštva u Srpskoj
Iz Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci navode da se u radu navedenog tužilaštva nalazi pet predmeta u vezi sa Skaj aplikacijom.
Okružno javno tužilaštvo u Doboju nema podignutih optužnica na osnovu podataka iz kriptovanih aplikacija poput “Skaja” ili “Anoma”.
U Okružnom javnom tužilaštvu u Bijeljini do sada nije podignuta nijedna optužnica na osnovu kriptovanih aplikacija, međutim ovo tužilaštvo trenutno radi na predmetima iz navedenih aplikacija.
– Tužilaštvo trenutno sprovodi dvije istrage – navode iz bijeljinskog tužilaštva.
Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu od 2023. godine intenzivno radi na “Skaj” predmetima i trenutno vodi nekoliko istraga u toj vrsti predmeta. U ovom tužilaštvu trenutno nije podignuta nijedna optužnica na osnovu podataka iz kriptovanih aplikacija.
Iz Okružnog javnog tužilaštva u Prijedoru poručuju da ovo tužilaštvo u svom radu do sada nije koristilo podatke iz “Skaj” i “Anom” aplikacija prilikom podizanja optužnica.
– U skladu sa odredbama ZKP-a Okružno javno tužilaštvo Prijedor ne može dati informacije o predmetima koji su u fazi istrage, jer bi bilo kakvo otkrivanje, moglo dovesti u opasnost cilj istrage – navode iz OJT Prijedor.
Telegram
Pored “Skaja” i “Anoma” i popularna aplikacija “Telegram” je već dugo, navodno, centar kriminalnih aktivnosti.
Osnivač Telegrama, Pavel Durov, uhapšen je krajem avgusta u Francuskoj, a suočen je sa optužbama za saučesništvo u vođenju platforme koja je omogućila prodaju droge, distribuciju materijala sa zlostavljanjem djece, prevara i hakerskih alata. Njegovo hapšenje je dovelo do toga da Telegram uvede nova pravila, prema kojima kompanija sada može da preda IP adrese i brojeve telefona korisnika vlastima, ukoliko dođe do validnog pravnog zahtjeva.

Dakle, aplikacija za razmjenu poruka Telegram je prilagodila svoje politike kako bi mogla dijeliti više podataka s državnim vlastima – što predstavlja veliku promjena za platformu koja se suočavala godinama sa kritikama zbog toga što je pustila da se na njenim kanalima širi materijal o trgovini drogom, sajber kriminal i seksualno zlostavljanju djece.
A da se “Telegram” za kriminalne radnje, navodno, koristio i u Srpskoj, pokazuje slučaj Banjalučana Saše Kresojevića (34), Aleksandra Miletića (30) i Nemanje Kerezovića (32), koji su optuženi za šverc kilograma kokaina. Kako je Glas Srpske pisao, oni su, navodno, komunicirali putem telefona preko “Telegram” aplikacije na kojoj su koristili različite pseudonime “Krajina” i “Mitar M.” Ovo se, kako je rekao tužilac Dalibor Vrećo, može zaključiti iz analize njihovih telefona koji su oduzeti tokom istrage, kojom je utvrđeno da su komunicirali i na dan hapšenja.
Razbijena još jedna šifrovana platforma
Evropske bezbjednosne agencije, Evropol i Evrodžast, zajedno sa organima za sprovođenje zakona i pravosudnim organima više država, uspješno su u septembru “razbili” šifrovanu komunikacionu platformu koja je uspostavljena da olakša djelovanje ozbiljnih organizovanih kriminalnih grupa koje djeluju na globalnom nivou.
Platforma, poznata kao “Ghost”, korišćena je kao sredstvo za sprovođenje širokog spektra kriminalnih aktivnosti, uključujući trgovinu drogom velikih razmjera, pranje novca, primjere ekstremnog nasilja i druge oblike ozbiljnog i organizovanog kriminala.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu