Društvo

Kako postati hranitelj djeci koja trebaju sigurnost i ljubav: Evo ko može da se prijavi i koje uslove mora da ispunjava

Brojni bračni parovi u BiH nisu u mogućnosti da imaju biološku djecu, zbog čega se neki od njih odlučuju na usvajanje. Riječ je o dugotrajnom procesu pa se sve veći fokus stavlja na hraniteljstvo. To je poseban oblik zaštite najmlađih koji nisu u prilici odrastati uz vlastite roditelje.

vrtići , djeca ilustracija
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U Tuzlanskom kantonu registrovano je 105 hraniteljskih porodica, od kojih je u 85 smješteno isto toliko djece, dok se u 20 nalaze starije osobe.

-Hraniteljska porodica može biti ona koja ispunjava opšte uslove, odnosno da nije registrovana kao ona sa poremećenim odnosima, odnosno da ima nasilje, a uz to je potrebno da ispuni i materijalni te stambeni status. Tu imamo i kriterije koji su za srodničke hraniteljske porodice olakšani u odnosu na nesrodničke. Oni mogu biti sa minimalnim osnovnim obrazovanjem i tu spadaju djedovi, bake i slično – kaže Elvir Čamdžić, socijalni radnik u Centru za socijalni rad u Banovićima i federalni licencirani trener za obuku hraniteljskih porodica.

Prema Zakonu o hraniteljstvu FBiH iz 2017. godine, sve hraniteljske porodice, bilo da su one srodničke ili ne, moraju proći kroz posebnu edukaciju.

Pročitajte još

-Tada ih upoznajemo kakva djeca dolaze u hraniteljske porodice, odnosno da su oni imali probleme u vlastitim porodicama, poput nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja. Onaj ko želi postati hraniteljska porodica može se prijaviti u nadležni centar za socijalni rad. Takođe, te osobe dobijaju i određene naknade koje su definisane Zakonom o hraniteljstvu FBiH. Jedan dio naknade ide hranitelju za uslugu koju on čini, dok drugi je usmjeren na dijete za njegove osnovne potrebe”, ističe Čamdžić, piše Klix.

Prema dosadašnjim iskustvima u radu, svi hranitelji se vežu za djecu koja dolazi u njihovu porodicu, nudeći im posebne zagrljaje koji uistinu nemaju cijenu. Shodno tome, ukupna naknada koja iznosi okvirno 550 KM nije prevashodni motiv zbog kojeg se porodice odlučuju za ulazak u svijet hraniteljstva.

-Među njima se stvaraju emotivne veze pa ta djeca ostaju u tim porodicama i nakon što se završi zakonska obaveza hraniteljstva. Prema zakonu, djeca u hraniteljskim porodicama ostaju do okončanja školovanja odnosno do 18. godine u slučaju srednjeg obrazovanja te 26. godine ukoliko je riječ o studentu. Nakon toga sistem omogućava ostanak u javnoj brizi i godinu dana duže – pojašnjava Čamdžić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu