Da li on, kao ministar, nije mogao znati i predvidjeti kako će postupiti general Gojko Knežević?
Da li je njegova izjava da je obmanut i da je imao spreman bataljon specijalne vojne policije da reaguje, nakon što su zvaničnici Srpske „prošli kapiju“, pije vode?
Iako niko sa sigurnošću ne može potvrdno ili odrično odgovoriti na ova pitanja, činjenica je da ja njegova naredba ostala da visi u vazduhu. Baš i kao raniji pokušaji hapšenja zvaničnika Srpske.

A bilo ih je.
Sjetimo se događaja iz Istočnog Sarajeva, koji su mnogi, istog dana, okarakterisali kao farsu. 23. april, nekoliko inspektora SIPA dolazi pred Administrativni centar Vlade Srpske, a pred njih staje cijela parada – Policija Republike Srpske, Žandarmerija, Posebna jedinica – svi naoružani do zuba. Nakon kratkog okršaja, inspektori SIPA se povlače.
Predsjednik Srpske, kao da se ništa nije ni desilo, nastavlja aktivnosti, tačno onako kako je i predviđeno protokolom.
Idemo dalje.
9. maj, Specijalne jedinice policije Brčko distrikta pokušale su da uhapse predsjednika Vlade Srpske Radovana Viškovića. Presretnuta je kolona vozila sa premijerovim obezbjeđenjem, nad kojima je izvršen pretres, ali ni u jednom od vozila, nije se nalazio Višković. To je izazvalo sumnju da je Višković preusmjerio kretanje kako bi izbjegao planiranu akciju, navodno koristeći helikopterski prevoz.
Ali, to nije sve. Granična policija BiH je, kako saznaje BN, prije dva dana zaustavila kolonu vozila iz pratnje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Pripadnici Granične policije su prethodno dobili najavu od Obavještajno-bezbjednosne službe da će kolona vozila u kojima su Dodik i Stevandić ući u BiH na graničnom prelazu Rača.
U vozilima, ipak, nije bilo ni Dodika ni Stevandića.
Oni su u BiH, odnosno Republiku Srpsku, ušli kasnije i to, kako je pisao BN, u dva helikoptera u niskom letu, koji su u Banjaluku sletjeli oko 20.30 časova.
Podsjetimo da je 12. marta Tužilaštvo BiH izdalo nalog za privođenje Dodika, Stevandića i Viškovića kao osumnjičenih osoba za napad na ustavni poredak države. Šest dana kasnije raspisana je i centralna potjernica.
Vrzino kolo – ovako je, cijelu ovu situaciju, nazvao politički analitičar Cvijetin Milivojević. Igrokaz, u kojem se, kako je rekao, nazire jedna dobra stvar, a to je vraćanje Dejtonskom mirovnom sporazumu.
-Dejtonski sporazum, iako nesavršen, bio je genijalan potez američkog diplomate Ričarda Holbruka i njegove ekipe. Poslije najkrvavijeg rata, koji je bio na teritoriji bivše Jugoslavije, sve tri strane u sukobu doveo je u poziciju onih koji nisu samo gubitnici, nego su i pomalo pobjednici. Međutim, pojedini u BiH, ali i spoljnopolitički mentori, olako ostavljaju po strani ono što piše u Dejtonskom mirovnom sporazumu i dozvoljavaju različita čitanja. To je počelo sa erom visokih predstavnika – kaže on.

Milivojević naglašava da predsjedniku Republike Srpske nije suđeno zbog korupcije, kriminala ili ratnih zločina, nego zato što nije ispoštovao „političku odluku osobe koja se predstavlja kao visoki predstavnik“.
-Političko Sarajevo poziva Sud i Tužilaštvo, koji su vanustavne kategorije, da djeluju u jednom političkom procesu. I sad se pravi farsa. Angažuje se Interpol, od strane dijela političke strukture iz Sarajeva, i onda kada to Interpol odbije. Igraju se velikog policajca u zemlji, a prema Ustavu, policija u entitetu je suverena na svojoj teritoriji. Ne možete pozvati policiju iz Federacije BiH ili SIPA, jer ona je isto vanustavna kategorija – kaže on, uz riječi da su sve ovo farse i igrokazi.
-Imali smo i igru živaca, da li smiju Dodik, Stevandić i Višković otići u kasarnu „Kozara“ u Banjaluci i da li će ministar odbrane Zukan Helez pozvati vod vojne policije. Problem je i u tome što on ne razumije razliku između voda, čete, bataljona i tako dalje, što je nevjerovatno za ministra odbrane. Ali, i to govori o nekredibilnosti institucija u BiH. Šta bi se desilo kada bi uhapsili Dodika? Pa, imali biste otcjepljenje Republike Srpske. To ne rješava problem, nego ga diže za dvije oktave više – kategoričan je Milivojević.
Brčko distrikt
Zanimljivo je što, kaže, dio bošnjačke političke elite radi u korist Dodika.
– Njemu su bačeni argumenti u ruke za vraćanje Vojske Republike Srpske. Obilježavanje Dana Vojske Republike Srpske je legalno. Imate Treći puk koji baštini tekovine Vojske Republike Srpske, isto kao što imate i dva puka koja baštine tekovine HVO i Armije BiH. Sa stanovišta političkog Sarajeva, sporno je što se tamo pojavio Dodik. Pa, kako mislite da pregovarate sa Republikom Srpskom, ako ne priznajete Vladu i predsjednika koji su izabrani na prethodnim izborima – upitao je Milivojević.
Posebno se osvrnuo na događaj iz Brčkog, koji je okarakterisao kao ozbiljno kršenje Sporazuma o Brčkom.
-Mi zaboravljamo da je Brčko distrikt kondominijum. To je zajednička teritorija i tu ne možete raditi poteze koji vuku na stranu jednog entiteta. U ovom slučaju, po nalogu koji stiže iz dijela političkog Sarajeva u dio policije Brčko distrikta, privodite premijera. Vi tu treba da budete neutralni, postojite kao neka vrtsa jedinice koja treba da funkcioniše na zadovoljstvo oba entiteta i sva tri naroda. Tako je zamišljen disktrikt – ističe Milivojević.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu