Banjaluka

Kako teče imunizacija protiv korone: U Banjaluci 15.000 vakcinisanih, a u Srbiji još 400

Prošlo je skoro šest mjeseci od kada su u Srpsku stigle prve doze vakcina protiv korona virusa. Od tada do danas, u Banjaluci je potpuno vakcinisano tek nešto više od 15.000 građana.

Kako teče imunizacija protiv korone: U Banjaluci 15.000 vakcinisanih, a u Srbiji još 400
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Tačnije, prema podacima prikupljenim do 12. jula, ukupan broj vakcinisanih sa dvije doze je 15.012, dok je 8.031 osoba primila prvu dozu. Poređenja radi, prema popisu stanovništva iz 2013. godine, Banjaluka je imala 180.053 stanovnika.

Građani su, kako nam je rečeno u Domu zdravlja Banjaluka, bili zainteresovani za sve vakcine na raspolaganju protiv kovida. Prije samo nekoliko mjeseci priča o vakcinama i ko ih je proizveo bila je drugačija.

Otpor

Krajem aprila rečeno je da su građani najčešće željeli da prime rusku ili kinesku vakcinu, te da su izvjesnu dozu straha imali prema vakcinama AstraZeneka.

– Prije nego što vakcinišemo građane vodimo računa o njihovom zdravstvenom stanju, odnosno da li je određena vakcina bezbjedna za pojedinca. Međutim, ukoliko do naših građana dođe informacija da određena vakcina može ostaviti ozbiljnije neželjene efekte, to za njih postaje barijera koja oblikuje negativnu svijest o njoj. Najviše otpora, upravo zbog pogrešnih pretpostavki i zanemarivanja preporuka struke, građani imaju prema vakcini AstraZeneka – rekao je tada doktor Mladen Šukalo.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Uprava ova vakcina je bila na raspolaganju Banjalučanima koji su proteklih dana mogli da prime dozu bez prethodnog zakazivanja na vakcinalnom punktu u hali banjalučkog Velesajma.

– Trenutno smo u završnoj fazi vakcinacije građana koji su stariji od 65 godina ili su hronični bolesnici, a mlađi su od 65 godina. Nakon toga prelazimo na sljedeću fazu vakcinacije, a to je vakcinacija radno sposobnog stanovništva –  rečeno nam je u banjalučkom Domu zdravlja.

Sertifikat

Od marta do 2. jula ukupan broj prijavljenih za vakcinaciju, a koji spadaju u starosnu grupu iznad 65 godina, je 20.973, dok je vakcinisano njih 16.750, što iznosi 79,8 odsto.

Pročitajte još

– Poslije javnog poziva upućenog u maju od strane Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS započeli smo s vakcinacijom prioritetne grupe u koju spadaju osobe sa hroničnim oboljenjima/stanjima koje predstavljaju povećan rizik za razvoj teške forme kovid-19, komplikacija ili smrtnog ishoda, ratni vojni invalidi te osobe s invaliditetom. Do 2. jula prijavilo se 12.490 osoba, a vakcinisano je ukupno 5.562 osoba, što iznosi 44,5 odsto – saopšteno je ranije iz Doma zdravlja.

Svjesni da će proći još puno vremena prije nego što stignu na red za vakcinisanje u svom gradu, neki Banjalučani su se otisnuli u Srbiju. Odlučili su se za Beograd, Novi Sad ili neko mjesto koje im je blizu, čim pređu granicu. Za putovanje im je trebalo vremena i novca, ali više nisu imali želje da čekaju.

– Vakcinisao sam se u Sremskoj Mitrovici, revakcinisan krajem juna. Poprilično me koštao svaki odlazak, ali nisam imao izbora, jer ko zna kada bih stigao na red u Banjaluci, s obzirom da nisam u prioritetnim grupama, a htio sam Fajzerovu vakcinu – rekao nam je Banjalučanin koji je samo dan nakon revakcinacije na mejl adresu dobio i digitalni zeleni sertifikat.

Evidencija

Koliko je još ljudi, poput sagovornika Srpskainfo, otišlo izvan Srpske na vakcinaciju, još je teško utvrditi. Kako bi uspjeli da imaju evidenciju onih koji su imunizovani u nekoj drugoj zemlji, iz Doma zdravlja su ih pozvali da se jave svom porodičnom ljekaru. Do danas se prijavila 421 osoba.

– Dom zdravlja je 16. juna uputio poziv stanovništvu koje je proces vakcinacije obavilo van granice Republike Srpske, a koji imaju mjesto prebivališta u Banjaluci, da u narednom periodu dostave svoje potvrde o izvršenoj vakcinaciji protiv kovid-19 na uvid svom porodičnom doktoru radi evidentiranja u zdravstveni/elektronski karton pacijenta. Stoga molimo naše sugrađane koji su se vakcinisali u inostranstvu da donesu potvrde o vakcinaciji svom porodičnom doktoru, da bi ih unijeli u evidenciji o vakcinisanima licima, te imali tačne podatke o broju vakcinisanih građana – poručili su iz Doma zdravlja.

Kol centar Doma zdravlja

Želja za vakcinom nekog drugog proizvođača, nepovjerenje prema samom procesu vakcinacije, ali i pitanja koja izlaze iz domena medicine problemi su s kojima se, u komunikaciji s građanima, gotovo svakodnevno susreću volonteri kol centra banjalučkog Doma zdravlja.

Kako su nam nedavno rekli iz ove ustanove, jedan od glavnih problema s kojima se suočava proces vakcinacije je i nedostupnost građana na kontakt broj koji su ranije ostavili.

– Dešavalo se da pojedini pacijenti promijene broj telefona u međuvremenu, a da to ne jave svom timu porodične medicine ili nama. Takođe, dešavalo se i da se pacijenti ne javljaju na telefon – kažu u Domu zdravlja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu