Biznis

KAKO SE ŽIVI U DUBAIJU? Gorivo plaćaju oko 40 centi, bagatela je i taksi, ali njihove priče otkrivaju pravu istinu

Dubai je ovih dana, a biće i narednih šest mjeseci, grad u kome će biti više Srba nego inače. Najveća svjetska izložba "Expo Dubai 2020" koja na je srpskom paviljonu samo prvi dan okuplila oko 2.000 posjetilaca iz cijelog svijeta, mjesto je koje će do marta nesumnjivo okupljati i poslovne ljude, ali i građane Srbije koji su u Dubaji otišli za poslom.

KAKO SE ŽIVI U DUBAIJU? Gorivo plaćaju oko 40 centi, bagatela je i taksi, ali njihove priče otkrivaju pravu istinu
FOTO: SHUTTERSTOCK / RAS KOMBO

U ovaj grad, koji broji više od tri miliona stanovnika, i u kome zbog velikih vrućina život treba izdržati, mnogi radnici iz Srbije su otišli “trbuhom za kruhom”, a ono što smo mogli da zaključimo jeste da svi oni tamo zarađuju mnogo manje nego u Evropi, kao i da u Dubaiju mogu opstati samo Srbi koji rade poslove za koje je potrebno dobro obrazovanje i struka.

Istina jeste da kada kažete Dubai, odmah pomislite na luksuz, turizam, skupoću, pijesak, more, pare… Zvanična statistika pokazuje i da je prosječna plata u ovoj zemlji 2.600 evra. Kada se, međutim, nađete tamo, istina dobija i mnogo više “dodataka”.

U najkraćem mnogo toga je jefinije nego u Srbiji, nešto je i skuplje, a što se tiče plata, slika nije kao što većina misli i kao što na “prvu” pokazuje prosjek. U Dubaiju su plaćeni visoko obrazovani ljudi, inženjeri, programeri, stručnjaci u oblastima finansija, majstori, oni koji rade u državnoj bezbjednosti, ali ne i “obični” radnici, ugostitelji, trgovci… U Dubaiju je skupo i školovanje, a Srbi koji se odluče da tamo zarađuju – ili su samci, ili porodice bez maloletne dece ili oni koji idu da rade po projektu na nekoliko mjeseci, a porodice ostavljaju u Srbiji.

Litar goriva u Dubaiju košta 51 dinar (oko 40 centi). U stvari, to je cijena za litar benzina jer se u UAE dizel gotovo i ne koristi. Stoga je i taksi i više nego povoljan. Start je pet dirhama, što je oko 140 dinara (oko 1,20 evra), a vožnja od recimo 15 kilometara koja traje do dvadesetak minuta, ne košta više od 6 evra.

Pročitajte još

Proizvodnja nafte decenijama unazad, inače, čini temelj privrede Emirata. UAE je dugo među top tri proizvođača nafte na Bliskom i Srednjem istoku, iza Saudijske Arabije i Irana. Najvećim rezervama raspolaže Abu Dabi, dok su rezerve Dubaija prilično istanjene.

Iako se ne bi reklo, ali u Dubaiju je jeftina i hrana. Cijene, ako nisu slične onima u Srbiji, onda jesu niže, a stanovništvo se najviše snabdjeva u marektima francuskog trgovačkog lanca “Carrefour”.

– Kad kupujete imate osjećaj kao da ste u Srbiji. Ništa nije mnogo skuplje, možda je čak i jeftinije. Ako se hranite po restoranima, na mnogim mjestima možete vrlo pristojno ručati i za manje 15 evra. Cijene pića i kafe u restoranima jesu veće nego u Srbiji. Kafa recimo u prosjeku košta oko 4 evra, sok isto toliko, ali ostale cijene su nam vrlo slične – kaže nam M. Nikolić iz Valjeva, inženjer elektronike koji u Dubaiju radi na projektu za tamošnju carinu.

Kako kaže, mjesec dana radi u Dubaiju, pa se vrati porodici u Srbiju i tako ponovo. Zarađuje oko 4.000 dolara mjesečno, što je kaže, i duplo manje nego što se njegov posao plaća po Evropi, konkretno u Njemačkoj. Smještaj mu obezbjeđuje kompanija, tako da kaže ima računicu zašto, kako kaže, živi ipak težak život.

– Ovdje je klima dobar dio godine ozbiljan problem. Prije samo 20 dana niste mogli napolju da budete 10 minuta maksimalno. Spoj vrućine i visoke vlažnosti ovde jednostavno “ubija” svakoga, a posebno one koji nisu navikli na takvu klimu. Hlađenje kreće sada negdje, više u novembru, a zagrijavanje ponovo u martu – kaže nam Nikolić koji ne krije i druge probleme.

– Ovdje radite sa ljudima iz Indije, Bangladeša, Pakistana. Oni zarađuju tek po 250 dolara, maksimalno 300 i to kao pomoćni radnici na raznim poslovima od onih u građevinarstu do ugostiteljsta. Ne znaju engleski, nisu zainteresovani ni da ga uče, i sve to zajedno teško pada onima koji zavise od njihovog rada.

U Dubaiu je ekipa Blica srela i bračni par iz Beograda. Suprug radi na poslovima obezbjeđenja pri državi, djeca su im u Beogradu, supruga u posjeti. Plata, kaže nije loša, oko 3.000 dolara, i to je kako kaže, za Dubaji, dobara zarada. Namjera je, kaže da djeca u Srbiji završe škole, pa možde se svi zajedno i odluče za preseljenje u UAE.

Pročitajte još

– Stan je skup. Oko 800 dolara. Plaća se godišnje, struja nije veliki trošak oko 50 evra, ali dobar internet košta i do 150 evra mjesečno. Kola takođe nisu problem, mnogo su jeftinija nego u Srbiji i dobar auto star nekoliko godina možete imati već za oko 5.000 evra – navodi sagovornik.

Govoreći o zaradama, kaže, nisu u globalu velike. Najviše je u Dubaiju jeftine radne snage koja zarađuje i po nekoliko stotina dolara na brojnim poslovima – od građevinastva, preko trgovine i ugostiteljstva. Da, potvrđuje – 200 do 300 dolara mjesečno.

Srbi na takvim poslovima mogu da zarade više jer znaju jezik, ali i to više je najviše do 1.200 dolara. Obično dolaze kao samci, njih nekoliko iznajmi jedan stan i tako jedino mogu da izdrže. Malo je istovremeno Srba sa porodicama i djecom koju školuju.

– Ovdje je škola jako skupa, do 600 dolara mjesečno, To su privatne škole jer ne možete dijete poslati u državne. One su jako loše, primaju djecu sa svih strana i bukvalno ih ovde prihvataju kao nuždu – kaže sagovornik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu