Svijet

KAKVA JE DALJA SUDBINA ITALIJE Preko noći postala žarište, uvedene drastične mjere

Danas ističe 14 dana kako se Italija upustila u borbu sa korona virusom nakon što je gotovo preko noći postala najveće žarište na evropskom tlu.

KAKVA JE DALJA SUDBINA ITALIJE Preko noći postala žarište, uvedene drastične mjere
FOTO: CLAUDIO FURLAN/TANJUG/AP

Kako su dvije nedelje i period inkubacije virusa, danas će se znati i da li su preduzete mjere imale efekta ili zemlji predstoji daleko ozbiljnija borba.

Sve je počelo 23. februara kada je vlada, nakon “samo” 200 prijavljenih slučajeva korona virusa na sjeveru zemlje odlučila da uspostave “crvene zone” u regionima Lombardija i Veneto.

Tada je desetak pogođenih gradova stavljeno pod izolaciju, u ostale je uvedeno ograničenje kretanja. U Milanu i Veneciji uvedena su stroga izolacijska ograničenja, piše Blic.

U takozvanim, “žutim zonama” vjerski i kulturni skupovi su otkazani ili odloženi.

Otkazan je karneval u Veneciji, zatvorena je opera Milanska skala, a na udaru mjera našli su se i sportski događaji.

Ubrzo su na sjeveru zemlje zatvorene i škole.

Foto: Igor Petyx/EPA
Foto: Igor Petyx/EPA

Građanima je čak savjetovano da se ne rukuju i ne ljube prilikom pozdravljanja, što je gotovo uvreda za pravog Italijana.

Pročitajte još

U startu je najavljeno da će ove “vanredne mjere” trajati dvije nedjelje i kako se taj period bližio kraju, postalo je jasno da neće sve odvijati onako kako je italijanska vlada zamislila.

Ova nedjelja će biti odlučujuća. Ako broj novih infekcija počne da opada do kraja nedjelje, to znači da su izolacije sve preduzete mjere uspjeli. Na kraju ćemo shvatiti da li su i koliko mjere usporile epidemiju. Očekujemo pozitivne rezultate, optimistični smo – rekao je u nedjelju predsjednik italijanskog Nacionalnog instituta za zdravlje Silvio Bursafero.

Broj zaraženih nastavio je da raste uprkos mjerama

Međutim, već istog dana je broj zaraženih skočio za trećinu i nastavio je da raste iz dana u dan. Kako se to desilo i kako su u većini zemalja prvi slučajevi registrovani kod osoba koje su nedavno posjetile Italiju, Evropa je počela pažljivo da posmatra kako se zemlja sa slabom koalicionom vladom i krhkom ekonomijom bori sa galapirajućom epidemijom.

Pritisak na italijanske vlasti rastao je sa svih strana i već u srijedu su usljedile nove mjere.

Sredinom nedjelje saopšteno je da će sve škole i univerziteti u zemlji, ukupno 58.000 njih, biti zatvoreni do sredine marta. Ova odluka bez presedana nije se se desila u italijanskoj istoriji, čak ni tokom Drugog svjetskog rata kada nastava nije prekidana.

Foto: Matteo Corner/EPA
Foto: Matteo Corner/EPA

Takođe, sve utakmice u zemlji duge navijačke tradicije, računajući i one iz Serije A, sada se igraju pred praznim tribinama.

Iako je Bursafero izrazio čvrsto uvjerenje da su za neslavan bilans najviše krive zaraze koje su “pokupljene” prije sprovođenja mjera, on danas izgleda ovako – 3.858 zaraženih i 148 preminulih. Raste i broj zaraženih građana drugih zemalja, među kojima je Bosna i Hercegovina, koji su se inficirali na sjeveru Italije.

Iako su poražavajućoj statistici doprinijele i činjenice na koje vlada ne može da utiče, poput toga da je Italija država sa velikim brojem starijih ljudi što predstavlja izazov u ​​usporavanju broja smrtnih slučajeva, čini se da će vlada ipak morati da odgovori na neka pitanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu