Biznis

Kakva je sudbina cijene nafte? Proizvođači i dalje BEZ DOGOVORA, sutra nastavak sjednice

Ministri energetike u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njihovi saveznici izvan naftnog kartela nisu uspjeli da postignu dogovor o proizvodnoj politici, pa će pregovore nastaviti sutra.

Kakva je sudbina cijene nafte? Proizvođači i dalje BEZ DOGOVORA, sutra nastavak sjednice
FOTO: VESNA LALIĆ/RAS SRBIJA

Ova naftna alijansa, nazvana OPEK+, sastala se putem videokonferencije u petak popodne kako bi odlučila da li će politiku proizvodnje ostaviti nepromijenjenom ili će dodatno pojačati isporuke.

Ublažavanje ograničenja proizvodnje i produženje sporazuma o smanjenom pumpanju “crnog zlata” do kraja sljedeće godine prihvatili su svi učesnici sastanka, osim Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), navodi Rojters pozivajući se na izvor iz OPEK+ grupe.

UAE uslovljavaju produženje sporazuma revizijom njihove kvote, za koju smatraju da je na samom startu utvrđena ispod realnog baznog nivoa njihove proizvodnje.

Cijene nafte, koje su u četvrtak ojačale, krenule su nizbrdo u petak nakon ove vijesti jer su trgovci anaizirali potencijalne implikacije od izostanka dogovora.

Fjučersi međunarodne referentne nafte Brent trgovali su se u petak po cijeni od 76,03 dolara za barel, dok su fjučersi američke WTI nafte skliznuli za sedam centi na 75,16 dolara za barel.

Članice OPEK su se načelno složile s povećanjem isporuka za 400.000 barela dnevno od avgusta do decembra 2021. godine kako bi se zadovoljila rastuća potražnja, izvjestio je Rojters, pozivajući se na neimenovane izvore iz grupe OPEK+.

Saudijska Arabija, lider OPEK-a, i vodeći proizvođač izvan te organizacije, Rusija, predložili su produženje trajanja ograničenja do kraja 2022, ali su se tom predlogu usprotivile UAE, uz obrazloženje da OPEK+ treba da promijeni osnovicu na bazi koje utvrđuje nivo ograničenja pumpanja za svaku zemlju pojedinačno, što bi u suštini rezultiralo povećanjem proizvodne kvote te zemlje, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu