Politika

KAKVA JE SUDBINA SOCIJALISTA U SRPSKOJ Dvije stranke u očajničkoj borbi za isto članstvo

Bez obzira što je Petar Đokić, nakon turbulencija unutar Socijalističke partije, uspio da se održi u fotelji prvog čovjeka te stranke sasvim je izvjesno da će ovi događaji potpuno promijeniti moć njegove partije na političkoj sceni Srpske.

KAKVA JE SUDBINA SOCIJALISTA U SRPSKOJ Dvije stranke u očajničkoj borbi za isto članstvo
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Socijalisti su proteklih godina na opštim izborima u Srpskoj osvajali između šest i devet odsto glasova građana, i time bili četvrta ili peta partija po snazi u Srpskoj.

Međutim, nakon najnovijih turbulencija, odnosno izlaskom iz stranke četvoro narodnih poslanika, koji su ovih dana osnovali novu stranku Socijalistička partija Srpske (SPS), sasvim je sigurno da socijalisti na izborima neće imati istu snagu kao do sada.

Na to upućuje činjenica da se članstvo u SP počelo uveliko cijepati, što će automatski povući za sobom i “razvodnjavanje” glasova dosadašnjih birača.

Prelasci

Naime, ubrzo nakon što su “otcijepljeni” poslanici osnovali SPS, čiji je predsjednik postao Goran Selak, potpredsjednik Maksim Skoko, a generalni sekretar Andrea Dorić, počeli su da im se pridružuju još neki nezadovoljni članovi SP.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Goran Selak

Prvo su im se pridružili odbornici u Skupštini grada Banjaluka, Darko Milošević i potpredsjednik gradske skupštine Milan Milaković, čime je SP zvanično ostala bez predstavnika u Gradskom parlamentu.

Nakon njih, SPS su se pridružili oba odbornika SP u Skupštini opštine Gacko, Siniša Mandić i Desko Mastilović, te ranije isključeni predsjednik opštinskog odbora SP Šamac Saša Stanimirović.

Pročitajte još

Selak je ovih dana najavio kako SPS kreće u formiranje opštinskih i gradskih odbora, te da će u svim opštinama i gradovima ići sa kandidatskim listama za odbornike na predstojećim lokalnim izborima, dok će u nekim opštinama i gradovima imati svoje kandidate za načelnike, odnosno gradonačelnike. Ovime je Selak dao do znanja da očito računa na nove prelaske članova SP u SPS.

Usitnjavanje političke scene

Bez obzira na to koliko će i da li će biti još prelazaka iz SP u SPS, sasvim je sigurno da su socijalisti već sada pocijepani i da će se borba za članstvo između ove dvije stranke u narednom poriodu nastaviti. Ostaje samo pitanje kakve su im šanse za političko preživljavanje u Srpskoj.

Univerzitetski profesor i predsjednik Instituta za društvena istraživanja iz Bijeljine Drago Vuković ističe da je očito da su podjele unutar stranaka postale političko pravilo u Srpskoj, što vodi ka usitnjavanju političke scene.

– Nisam siguran da je riječ o sukobu različitih ideja i političkih programa, već se isključivo radi o interesnoj politici. Činjenica je da su socijalisti duže nego druge političke stranke u Srpskoj bili kompaktniji. Imali su malih turbulencija na početku stvaranja u Srpskoj, ali nakon što je Đokić preuzeo partiju situacija se stabilizovala. Međutim, situacija se ove godine promijenila i pitanje je šta će sada biti sa socijalistima – kaže Vuković.

FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija
FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Dodaje da je evidentno da se političke stranke u BiH bore za političko preživljavanje, odnosno političko tržište. To će posebno doći do izražaja u ovoj godini, koja je izborna, ali je pitanje ko će od njih nakon izbora izaći kao pobjednik, odnosno gubitnik.

“Kompromitovani lider”

Vuković ističe da je u SP očiti problem njen lider, koji je jako dugo na poziciji i u posljednje vrijeme je dosta kompromitovan, jer se njegovo ime veže za niz afera, što dodatno ugrožava njegov autoritet, kako u stranci, tako i na političkoj sceni Srpske.

– Da li će ova nova stranka SPS označiti neku novu političku orijentaciju, kvalitetniju i  kadrovski bolju, to ne znam. Ali, siguran sam da će izazvati rasipanje u SP i dovesti do podjela. Postavlja se samo pitanje koji je to procenat koji će nova politička opcija prevući iz stare – kaže Vuković.

Dodaje da u svakom slučaju socijalisti ne trebaju očekivati ništa dobro, jer je očito da će oslabiti.

Cenzus

Vuković navodi da je posebno loše to što je do cijepanja došlo baš u izbornoj godini. On smatra da će socijalisti po prvi put u Srpskoj doći u ozbiljnu krizu, jer se postavlja pitanje njihovog cenzusa na izborima. Ukoliko se uzme u obzir da su do sada na izborima osvajali do devet odsto, onda je upitno koliko će cijepanjem stranke ostati birača vjerno toj stranci.

– Oni imaju jednu poziciju koju drže dvadesetak godina. Sad će se definitivno broj glasova na izborima smanjiti, možda čak i prepoloviti, pa se postavlja pitanje da li će uopšte u budućnosti biti parlamentarna stranka. Na jednoj od prethodnih posebnih sjednica Narodne skupštine RS imali smo priliku da vidimo kako se obraćaju lideri stranaka koji su izlazili za govornicu redoslijedom u skladu sa snagom njegove partije. Đokić je izašao među zadnjima, jer njegova stranka sada ima najmanje poslanika u NSRS. To je početak možda i kraja bitnijeg uticaja SP u Srpskoj – zaključuje Vuković.

Antić: Politički rivali

Politički analitičar Velizar Antić slaže se da je SP u velikoj mjeri oslabila osnivanjem SPS. Dodaje da će ove dvije stranke u budućnosti biti najveći politički protivnici.

– Iz prostog razloga jer imaju istu ciljnu grupu, a to su dosadašnji birači Socijalističke partije RS. Jako je teško povjerovati da će nova SPS moći da privuče neke nove birače koji prije nisu glasali za SP. Borba između ove dvije partije će u najvećoj mjeri biti borba za glasače SP RS – ističe Antić.

Foto: SPRS/Ustupljena fotografija
Foto: SPRS/Ustupljena fotografija

Ukoliko se pogledaju izborni rezultati SP na prethodnim opštim izborima, ističe on, može se vidjeti da su oni osvojili oko osam odsto glasova, što otvara mogućnost da i jedna i druga partija na sljedećim opštim izborima ipak pređu cenzus i uđu u NSRS.

– Takođe, ukoliko pogledamo rezultate sa prošlih lokalnih izbora u Banjaluci, možemo da vidimo da je SP osvojila oko deset odsto glasova, što takođe otvara mogućnost i jednoj i drugoj partiji da uđu u lokalnu skupštinu – smatra Antić.

Kada se sve sabere i oduzme, kako dodaje on, postoji veliki prostor da i jedna i druga politička partija nastave da žive na političkom nebu Srpske.

Međutim, smatra Antić, nesumnjivo je da će ove dvije partije u sljedećem periodu biti veliki politički protivnici, jer računaju na isto biračko tijelo. Ko se u toj borbi bude bolje pozicionirao imaće i veće šanse da bude značajniji politički faktor.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije