Analiza je obuhvatila pravne i institucionalne okvire u Republici Srpskoj, Federaciji Bosne i Hercegovini i Brčko distriktu.
– Istraživanje je ukazalo na fragmentiranost porodiljskih i roditeljskih prava u BiH, što rezultuje nejednakom zaštitom za zaposlene majke – rekla je Jelena Ćeriman iz INSTIFDT-a.
Ove razlike posebno se ogledaju u iznosu i trajanju naknada za porodiljsko odsustvo, a uočen je i nedostatak sistematskih mehanizama praćenja.
– Analiza je otkrila niz nedosljednosti koje zaposlene majke čini i ostavlja ranjivim na diskriminaciju i ekonomske poteškoće i to je ključni, prvi korak u našoj misiji – da se zalažemo za politike koje istinski podržavaju žene u balansiranju njihovih karijera i porodičnih odgovornosti – rekao je Božo Marić predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske koji je nosilac projekta “Karijera i mama 2025”.
Predstavljajući istraživanje Jelena Ćeriman je rekla da analiza otkriva ključne podatke, od pomenutog “šarenila” zakona i propisa do pristupa brizi o djeci i sigurnosti posla.
BiH zaostaje za standardima EU u pružanju adekvatnog i jednako dostupnog roditeljskog odsustva za majke i očeve. Mnoge žene se suočavaju s diskriminacijom na radnom mjestu zbog trudnoće i majčinstva, uključujući pritisak da napuste posao, uskraćivanje napredovanja i otkazivanje ugovora. Nedostatak fleksibilnih radnih aranžmana (rad od kuće i fleksibilno radno vrijeme) i nedostatak pristupačnih i kvalitetnih usluga brige o djeci otežava majkama da usklade posao i porodične obaveze. Na sve navedeno ukazuje provedena “desk analiza”.
Prema riječima Jelene Ćeriman analiza nudi niz preporuka za kreatore politika, kao što su: standardizacija naknada za porodiljsko i roditeljsko odsustvo, uvođenje neprenosivog očinskog odsustva, promovisanje fleksibilnih radnih angažmana, ulaganje u infrastrukturu za brigu o djeci, jačanje mehanizama provedbe – poboljšati provođenje zakona o zabrani diskriminacije i osigurati pravni lijek za žene koje dožive diskriminaciju zbog trudnoće ili majčinstva.
Podaci analize, istakao je Božo Marić, biće korišteni u narednoj fazi projekta – empirijsko istraživanje – anketiranje zaposlenih majki širom BiH u cilju prikupljanja njihovih iskustava i perspektive, nakon čega će biti kreirane konkretne preporuke.

– Samo zajedno možemo pokrenuti promjene i stvoriti pravednije i podržavajuće okruženje za zaposlene majke u BiH, što i jeste cilj projekta – rekao je Marić.
Projekat “Karijera i mama 2025” fokusiran je na: prilagođavanje zakonodavnog okvira u vezi sa roditeljskim pravima, edukaciju i osnaživanje žena – posebno sindikalnih liderki i promjenu društvene svijesti kroz javnu kampanju „Sve uloge žene“.
CAM2025 je regionalna inicijativa koja okuplja partnere iz BiH /SURS, SEC, SUFBiH, SDSZBiH/ i Srbije /OKO i INSTIFDT/, a finsira ga Evropska komisija.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu