Izmjene zakona o obaveznom služenju vojnog roka trebalo bi naredne sjednice da budu dostavljene predsjedniku Republike Zoranu Milanoviću, nakon čega slijedi javna rasprava, a potom usvajanje u parlamentu, što se očekuje na posljednjem zasjedanju uoči ljetnje pauze.
Vojnici će se obučavati u kasarnama u Kninu, Slunju i Požegi, koje su već opremljene po NATO standardima.
– Klasična vojnička spavaonica, deset kreveta za deset ljudi u skladu sa standardom. Svaki vojnik ima pet metara kvadratnih, što se toga tiče. Novi kreveti, novi madraci, novi ormari – kaže general-pukovnik Tihomir Kundid, načelnik Glavnog štaba Oružanih snaga Hrvatske.
Učonice su klasične, ali opremljene sa svom informatičkom opremom koja je potrebna za sprovođenje obuke u njima.
– Očekujemo da ne smijemo biti ispod pet hiljada vojnika na godišnjem nivou, ali ja sam siguran da će biti puno, puno veći odziv jer i određeni benefiti koje smo obezbijedili i koji će imati oni koji se budu odlučili na dva mjeseca na osnovno vojno osposobljavanje će sigurno biti motivacijski faktor – rekao je ministar odbrane Anušić.
“Rad u vojnoj službi”
– Nakon završetka osnovnog vojnog osposobljavanja ti vojnici stiču pravo da se direktno mogu prijaviti za rad u vojnoj službi, a oni koji to neće dobiti će vojni raspored kao rezervisti – rekao je Kundid.
Kundid kaže da će to državu koštati četiri miliona evra po jednoj generaciji, a ukupno će ih biti pet u jednoj godini.
– Znači govorimo o nekih dvadeset miliona evra troška na godišnjem nivou za temeljno vojno osposobljavanje – rekao je Kundid, prenosi hrvatski portal 24sata.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu