Društvo

Kasni jesenja deratizacija u gradu Bijeljina: Strah među građanima zbog glodara i zaraze

Opšta sistematska jesenja deratizacija na području Bijeljine još nije sprovedena, a stanovnici ovog grada strahuju od zaraza.

Kasni jesenja deratizacija u gradu Bijeljina: Strah među građanima zbog glodara i zaraze
FOTO: GORAN BOBIĆ/RAS SRBIJA

Iz nadležnog gradskog odjeljenja kažu da je u toku žalbeni postupak na izbor najpovoljnijeg ponuđača, te da će deratizacija biti urađena nakon završetka tendera. Glodari se moraju uništavati konstantno i svake godine, a posebno u ratarskom kraju, kao što  je Semberija, mišljenje je stanovnika Bijeljine.

Da bi bila efikasna, deratizacija treba da se sprovodi onda kada joj je vrijeme, smatraju stanovnici Bijeljine. Upozoravaju da postoji realna opasnost od glodara, koji se već mogu vidjeti u domaćinstvima u urbanom području.

Stvarno je sramota što iz godine u godinu slušamo ista opravdanja nadležnih. Ili je „pao” tender ili nema dovoljno para. Da oni hoće, oni bi taj problem rješavali. Tako bude i sa komarcima. Dezinsekcija se radi kad već postane neizdrživo, a glodari su još gori. Strahujem od zaraze. Pogotovo što u samom centru grada imate napuštenih objekata u kojima se glodari legu – kaže Bijeljinka Ana Modraković.

I Bisera Mulalić smatra da se ovaj problem mora riješavati sistemski i temeljno.

– Kad primjetimo miševe i pacove u podrumu ili pomoćim objektima, odmah ih suzbijamo. Kupujemo otrov u prvoj veterinarskoj stanici. Ne čekamo da se razmnože. I nadležni bi trebalo da ispoštuju rokove, pripreme sve što je potrebno i na vrijeme završe ovaj posao – kaže Mulalić.

Iz gradskog Odjeljenja za privredu kažu da je tender za jesenju deratizaciju raspisan na vrijeme, ali da zbog pristiglih žalbi još ne može početi suzbijanje glodara.

Čim bude izabran najpovoljniji ponuđač biće izvršena opšta sistematska deratizacija na području Grada Bijeljina, navedeno je u saopštenju.

Nezvanično saznajemo da je u toku žalbeni postupak na drugi tender koji je u ovoj godini otvoren za sistematsku deratizaciju, pošto je prvi koji je raspisan u aprilu oboren.

Sistematska deratizacija trebalo bi da bude obavljena u podrumskim prostorijama zgrada, školskim i predškolskim ustanovama, vjerskim objektima, bolnici i Domu zdravlja, u porodičnim stambenim i pomoćnim objektima, a obuhvatiće i poljoprivredna gazdinstva za šta je iz lokalnog budžeta predviđeno 37.000 maraka.

Privrednici imaju obavezu da sami urade deratizaciju u svojim prostorijama. Ne čekajući završetak tendera, pojedine ustanove same su uradile ovaj posao.

U Javnoj ustanovi „Dom učenika” deratizaciju rade nekoliko puta godišnje.

– Taj posao mora da se radi redovno i bez prekida da bi imao puni efekat. Kada je naša ustanova u pitanju radi se o kolektivnom smještaju, da imamo kuhinju u kojoj se hrani više od 200 ljudi, veoma je bitno da se te mjere vrše redovno – kaže direktor Vladimir Vulović.

Glodari prenose oko 26 zaraznih bolesti. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije brojnost glodara bi trebalo da bude od pet do deset po domaćinstvu.

Semberija je idealno stanište miševa, pacova i drugih štetočina. Ohrabruju podaci monitoringa, koji pokazuju da je u Semberiji brojnost glodara manja u odnosu na neki prethodni period i da iznosi 23 jedinke po stanovniku. Ustanovljeno je i da je situacija  u gradu mnogo bolja nego u ruralnim područjima.

Smrdibube

Problem sa kojim se prethodnih dana suočavaju Semberci jesu i tzv „smrdibube“. Od njih, stručnjaci kažu, nema opasnosti, ali ni spasa. Ove bube prisutne su svuda oko nas čitave godine, ali sada ulaze u zatvorene prostore da prezime.

Savjetnik u „Eko zaštiti” Bojana Petričević kaže da nije potrebno preduzimati hemijske tretmane, jer ovi insekti ne predstavljaju opasnost po ljudsko zdravlje i stanovništvo.

– Dovoljne su mehaničke mjere zaštite odnosno ugradnja zaštitinih mreža na prozore i vrata – savjetuje Petričević.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu