Biznis

“Kasno je kada se šteta desi” Nešto više od jedan odsto građana je osiguralo imovinu u Srpskoj

Iako su stan ili kuća najčešće najvrijednija imovina, zanimljiv je podatak da se vlasnici nekretnina rijetko odlučuju da osiguraju i zaštite svoju imovinu od različitih nesreća i prirodnih nepogoda, kao što su požar ili poplava.

zgrada
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Statistički gledano, osiguranje imovine od požara, ali i od drugih nesreća i nepogoda kao što su poplave, oluje i udari groma te provalne krađe, u ukupnoj premiji osiguranja kotira izuzetno nisko.

Prema zvaničnim podacima Udruženja društava osiguranja pri Privrednoj komori Republike Srpske, imovinu je kod nas osiguralo tek nešto više od jedan odsto građana.

Pročitajte još

– Kasno je kada se šteta desi. Osiguranje imovine po kvadratnom metru kod većine osiguravajućih kuća iznosi od jedne do 1.20 KM, što znači da osiguranje stana od 50 metara kvadratnih košta od 50 do 55 KM na godišnjem nivou. Osiguranje je uglavnom moguće plaćati i na 12 mjesečnih rata, tako da je to minimalni mjesečni trošak – istakao je Branislav Đurica, iz Udruženja društava osiguranja, gostujući u Razbudilniku Radija Republike Srpske.

On nisku stopu ovog vida osiguranja objašnjava nedovoljnom informisanošću građana, podsjećajući na poplave 2014. godine, kada su oni koji su imali osiguranu imovinu dobili odštetu i mnogo brže i lakše sanirali štetu.

Niske stope osiguranja imovine bilježe i druge zemlje u regionu, iako je ovaj proizvod osiguranja stana u današnje vrijeme cjenovno pristupačan građanima različitih platežnih mogućnosti, piše RTRS.

Kada je riječ o osiguranju imovine u razvijenim zemljama, Đurica kaže da je je to u nivou od oko 70 odsto.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu