Svijet

Kina u petak predstavlja "pakao na vodi": Amerikanci strepe od ovog oružja

Kina će u petak lansirati svoj najnoviji nosač aviona, koji se trenutno završava u brodogradilištu Jiangnan na ostrvu Changxing, na dan početka Festivala zmajskog broda, tradicionalnog kineskog praznika kada se tjera loša sreća.

Kina u petak predstavlja "pakao na vodi": Amerikanci strepe od ovog oružja
FOTO: MARK R. CRISTINO/EPA

Kineske vlasti izdale su u petak obavještenje čamcima od kojih se traži da oslobode prilaz dokovima 3 i 4 u brodogradilištu, u sklopu operacije koja će trajati od petka u 5.30 po lokalnom vremenu do ponedjeljka u 16 sati. U operaciji će učestvovati pet platformi, tri tegljača i dva broda za spasavanje.

Tajvanski vojni izvori zaključuju kako je to znak da su završeni svi radovi na nosaču na suhom doku te da će lansirati brod kako bi se izveo prvi niz testiranja na otvorenom moru nakon kojeg će se nastaviti s opremanjem broda.

Njegovo Lansiranje bilo je inicijalno planirano za april, na 73. godišnjicu Narodnooslobodilačke vojske Kine, no rad na njemu usporilo je, kao i mnoge druge projekte, zatvaranje Kine zbog koronavirusa.

Najveći izvan SAD

Neimenovani kineski ratni brod, zasad poznat samo kao Tip 003, bit će najveći dosad lansirani kineski nosač aviona, prvi koji je po veličini usporediv s američkim supernosačima klase Nimitz i Gerald R. Ford. Poput američkih supernosača, dužina njegove palube je oko 332 metra i ima nosivost od oko 100.000 tona.

Pročitajte još

Riječ je o znatno većem nosaču od prethodna dva kojima Kina trenutačno raspolaže. Prvi kineski nosač, Liaoning, bio je nedovršeni sovjetski nosač klase Kuznjecov, koji je Kina ogoljen kupila od Ukrajine 1998. godine. Njegova je nosivost tek oko 60.000 tona, a dužina 306 metara. Nosač Šandong prvi je koji je Kina samostalno sagradila, no riječ je o modifikovanoj verziji dizajna Kuznjecova, jednako dugačkoj, te sa samo 10.000 tona većom nosivosti.

Za razliku od Liaoninga i Šandonga, Tip 003 prvi je kineski nosač aviona koji nije dizajniran sa “skakaonicom”, nego će se za lansiranje avona koristiti elektromagnetskim katapultom. Iako nije na nuklearni pogon, njegove propelere okretaće elektromotori u sklopu takozvanog integriranog električnog pogona. Dizelski agregati proizvodiće električnu energiju za pokretanje broda, lansiranje aviona i za moguća buduća oružja poput lasera ili elektromagnetskih topova.

Prelazni dizajn

Tip 003 u mnogo čemu je prelazni dizajn, prototip na kojem će kineski brodograditelji steći vrijedno iskustvo dok se radi na sljedećem nosaču, Tipu 004, koji će biti prvi kineski supernosač na nuklearni pogon. Ipak, to ne znači da Tip 003 neće značajno unaprijediti mogućnosti kineske ratne mornarice.

Prema mišljenju mnogih zapadnih analitičara, riječ je o najvećem i najsofisticiranijem nosaču aviona dosad izgrađenom izvan SAD, koji će znatno ojačati kinesku projekciju moći na područjima koja smatra svojima, poput Južnoga kineskog mora. Kina će njime raspolagati s ukupno tri nosača, čime će moći osigurati da je jedan od njih uvijek na misiji na otvorenom moru, spreman za akciju, piše Jutarnji.hr.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu