Svijet

KORISNICI ZADOVOLJNI, VLASTI ZABRINUTE Kinezi nisu oduševljeni sa Trampovom slamkom spasa za TikTok u SAD

Za mnogih od 170 miliona korisnika TikToka u Sjedinjenim Američkim Državama, odluka predsjednika Donalda Trampa da odloži zakonsku zabranu popularne platforme društvenih mreža bila je razlog za slavlje.

KORISNICI ZADOVOLJNI, VLASTI ZABRINUTE Kinezi nisu oduševljeni sa Trampovom slamkom spasa za TikTok u SAD
FOTO: CAROLINE BREHMAN/EPA

Međutim, u Kini, gdje se nalazi matična kompanija TikToka, reakcije su bile manje pozitivne, uglavnom zato što je Tramp predložio da bi kompanija mogla biti primorana da prepusti 50% vlasništva kako bi izbjegla gašenje, kao i da bi tarife na kinesku robu mogle zavisiti od toga da li Peking odobri potencijalni budući dogovor.

Na pitanje o Trampovoj viziji za budućnost TikToka, kinesko Ministarstvo spoljnih poslova izjavilo je da bi se „poslovanje i akvizicije kompanija“ trebalo odlučivati „na nivou samih kompanija“ i u skladu s kineskim zakonima.

Sjedinjene Američke Države bi trebalo da „ozbiljno poslušaju glas razuma“ i „obezbjede otvoreno, fer, pravedno i nediskriminatorno poslovno okruženje“ za kompanije iz svih zemalja, izjavio je portparol Ministarstva.

Samo nekoliko sati nakon svoje inauguracije u ponedjeljak, Tramp je izdao izvršnu naredbu kojom se za 75 dana odlaže sprovođenje kontroverznog zakona koji zahtjeva da TikTok bude zabranjen u SAD osim ako ne bude prodat kupcu iz Amerike ili neke od njenih saveznica.

Ova izvršna naredba uslijedila je nakon Trampovog obećanja u nedjelju da će odložiti sprovođenje zabrane.

TikTok je naveo da mu je to obećanje omogućilo da ponovo počne s radom nakon što je tokom vikenda bio ugašen više od 12 sati.

Trampov prijedlog inače, uključuje podjelu vlasništva 50-50 između američkih i kineskih interesa.

Osnivač TikTok, Džang Jiming, ima veze sa Ilonom Maskom, Trampovim povjerenikom, što bi moglo olakšati pregovore.

Nakon nedavne odluke Vrhovnog suda kojom je potvrđen zakon o zabrani TikTok, aplikacija je nakratko bila ugašena, ali je nastavila sa radom nakon Trampovih uvjerenja.

Uprkos usklađenosti sa kineskim propisima, Bjutidensa je pokušao da se distancira od uticaja Pekinga.

Mask, koji se protivi zabrani TikTok, mogao bi biti razmatran kao investitor u njegove američke operacije. Razgovori su vođeni, a Mask se nedavno sastao sa kineskim potpredsjednikom Han Žengom.

Ženg i Mask su ranije sarađivali preko Kevina Zhoua, koji ih je ponovo povezao kada je Mask izrazio podršku za TikTok.

Uklonjena aplikacija, korisnici nisu mogli pristupiti profilima

Podsjetimo, aplikacija je uklonjena iz Eplove prodavnice aplikacija kao i sa Guglovog plej storija za korisnike u SAD, što ih je efektivno spriječilo da preuzmu aplikaciju na mobilne uređaje. Korisnici sa već instaliranom aplikacijom dobijali su poruku o grešci koja ih je obavještavala da usluga više nije dostupna u SAD, dok su posjetioci veb sajta vidjeli sličnu poruku.

Korisnici su mogli da preuzmu svoje TikTok podatke i prijave se putem veb sajta, ali su sve društvene funkcije, poput postavljanja, gledanja, komentarisanja ili pregleda profila, bile onemogućene. Slične obustave su uslijedile i za druge aplikacije povezane sa, Bjutidensom, uključujući CapCut, Lemon8 i Tokopedia.

Kineska aplikacija RedNote, doživela je brzi priliv američkih korisnika nakon zabrane TikTok.

Pročitajte još

Međutim, ovo bi moglo predstavljati izazov na duže staze zbog ograničenja koje nameće kineska vlast, zahtijevajući poboljšanje moderacije sadržaja na engleskom jeziku i ograničavajući interakciju između korisnika iz SAD i Kine, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu