Iako se mogu uspješno uzgajati u različitim svjetlosnim i zemljišnim uslovima, ako želite da vaše hortenzije zaista napreduju, ključno je pronaći pravo mjesto u bašti.
Prava količina svjetlosti je ključna
Možda već znate da hortenzije, posebno sorta hrastovih listova, dobro podnose sjenku – neke mogu da uspijevaju i u punoj sjenci. Ali ako želite obilje cvijeća, i dalje im je potrebno sunce.
– Za dobro cvjetanje potrebna je određena količina svjetlosti – objašnjava konsultant za baštu Mekonel za Real Simple.
– Najbolja kombinacija je direktno jutarnje sunce i popodnevna hladovina. Šarena sjenka (prenos svjetlosti kroz krošnje) je bolja od duboke sjenke – ističe ona.
Ako ste voljni da biljci pružite dodatnu njegu, hortenzije mogu uspijevati na sunčanijim položajima.
– Uz dovoljno zalivanja i dobar sloj malča za hlađenje korena, oni mogu da rastu na punom suncu – kaže stručnjak Lakatoš.
– Ovo posebno važi za regione sa blagim letima. Ali u oblastima sa dugim i izuzetno toplim ljetima, puno sunca može izazvati opadanje listova, uvenuće i manje cvjetova – ističe se.
Spojite ih sa ostatkom bašte
Hortenzije su izuzetno korisne za dizajn bašte jer se lako uklapaju u različite stilove pejzaža. Gdje ih posaditi zavisi ne samo od svjetlosti, već i od drugih biljaka koje planirate da uzgajate i njihove visine.
– Posadite više sorte prema zadnjem dijelu kreveta kako bi imale dovoljno prostora za rast i obezbjedile bogatu pozadinu za manje višegodišnje biljke i žbunje – savjetuje Lakatos.
– Niže sorte se mogu saditi bliže prednjem dijelu gredice, pored ili umjesto klasičnih višegodišnjih biljaka – ističe ona.
Hortenzije izgledaju veoma impresivno u većim grupnim zasadima uz ivicu travnjaka, ističu stručnjaci, a odlične su i kao ukras uz temelj kuće, posebno na istočnoj strani gdje su zaštićene od jakog popodnevnog sunca. Međutim, odlično se uklapaju i u veće zasade sa bujnim nižim biljkama ispred sebe.
Tlo mora biti dobro pripremljeno
Iako hortenzije nisu posebno osjetljive na pH zemljišta, postoje uslovi koji značajno podstiču njihov rast.
– Najbolje su na vlažnom, dobro dreniranom i blago kiselom tlu. Laka ilovasta zemlja je idealna za njih – objašnjava Lakatoš.
Neke vrste hortenzija, kao što su krupnolistne i planinske sorte, imaju zanimljivu sposobnost – boja njihovih cvjetova može varirati od ružičaste do plave, u zavisnosti od kiselosti zemljišta. Dodavanje aluminijum sulfata zemljištu može podstaći plavu boju, dok kreč može rezultirati ružičastim tonovima.
Ostavite im dovoljno prostora da rastu
Veoma je važno istražiti raznolikost hortenzije koju sadite kako biste znali koliko joj je prostora potrebno.
– Ne rastu sve hortenzije podjednako. Neke sorte, poput Seaside Serenade, ostaju na visini od 90 do 120 cm, dok druge mogu dostići visinu i širinu od skoro dva i po metra – upozorava Mekonel.
– Obavezno proverite njihovu veličinu u punom cvetu i obezbijedite im dovoljno prostora – navode.
Takođe, kada sadite pored kuće ili ograde, ostavite najmanje dodatnih 30 centimetara jer ovaj prostor omogućava cirkulaciju vazduha i sprečava da stabljike rastu previše blizu konstrukcije, što može da izazove štetu.
Pored toga, orezivanje je ključno za održavanje željene veličine i generalno je najbolje oblikovati ih u grm srednje veličine.
Mogu li rasti u saksijama?
Iako hortenzije mogu da uspijevaju i u saksijama, morate biti oprezni. Naime, važno je izabrati manju sortu i voditi računa o preživljavanju zime.
– Da bi biljka bila zaista otporna na zimu u posudi, potrebno je da živite u klimatskoj zoni koja je dve zone toplija od najniže podnošljive za tu sortu“, objašnjava Lakatoš. Drugim riječima, biljci u saksiji je potrebna veća zaštita nego kada je posađena u zemlju – zaključuje se, prenosi Tportal.hr.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu