Društvo

Ključni koraci koje treba pratiti: Kako da POMOGNETE POVRIJEĐENOJ OSOBI prije dolaska hitne

Nakon nedavnih saobraćajnih nesreća u kojima su učestvovali autobusi, u kojima su dvije osobe izgubile život, a na desetine povrijeđenih, Hitna pomoć objasnila je kako da, ukoliko se nađemo na mjestu nesreće, pomognemo povrijeđenim osobama do dolaska ljekara.

Hitna pomoć
FOTO: TAMARA ILIĆ/RINGIER

Ono što je najbitnije da bismo pomogli drugome prvo mi moramo da budemo dobro i na bezbjednom. S toga je jako bitno da budemo pribrani, da obezbjedimo mjesto nesreće, a onda da vidimo da li možemo da pomognemo. Moramo da vodimo računa o našoj ličnoj bezbjednosti i o bezbjednosti onih koji su učestvovali u saobraćajnoj nesreći. Ukoliko se mi ne zaustavimo bezbjedno, ukoliko stojimo na prometnom dijelu, pogotovo u onoj nesreći koja je bila na Obrenovačkom putu, na saobraćajnici, gde ako ne zaustavimo saobraćaj može doći do dodatnog povređivanja ljudi koji će naletjeti na nas, pa u našoj najboljoj namjeri da pomognemo nekome mi možemo da stradamo – rekao je za TV “Prva” Nikola Prica, sekretar Crvenog krsta Beograd, prenosi Blic.

Kada je krvarenje životno ugrožavajuće

Povrijeđene treba što manje pomjerati jer nama kao laicima teško je da procijenimo da li je došlo do nekih zatvorenih povreda koje nisu vidljive golim okom. Ipak, postoje i situacije u kojima možemo da reagujemo, da pozovemo hitnu pomoć i ostale nadležne službe, ali i u slučaju prestanka disanja, zastoja rada srca možemo da pružimo prvu pomoć o čemu smo već dosta puta govorili – rekao je Prica.

Kako je jutros saopštio ljekar Urgentnog centra, povrijeđeni iz sudara autobusa imali su dosta posjekotina.

Pročitajte još

– Ono što je jako bitno kod krvarenja, da je jako mali broj krvarenja životno ugrožavajući. Tek kada odrasla osoba izgubi preko litar i po krvi je životno ugrožavajuće stanje – objasnio je Prica.

Kako previti ranu koja krvari

Kada su krvarenja i posjekotine u pitanju, iz Crvenog krsta objašnjavaju da je bitno da umijemo da prepoznamo da li je to krvarenje obilno, te da se krvarenja dijele prema mestu povrede i prema tome koji krvni sud je zapravo povređen.

– U ovom slučaju možemo da kažemo da ovo može da bude i arterijsko krvarenje koje je jako opasno. Tako da je potrebno da previjemo tu ranu tehnikom kompresivnog zavoja, postavljamo gazu, stavljamo kompresivni predmet i vršimo direktan pritisak. Ovo je jako bitno da zapamtimo, jeste to da u stvari direktan pritisak jeste najbitnija stvar kod ovih obilnih krvarenja i da uvijek držimo direktan pritisak bez obzira da li imamo zavoj da previjemo ranu ili ne. Nakon toga uzmemo zavoj da previjemo ranu, to radimo kružnim pokretima – objasnili su iz Crvenog krsta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu