Politika

"KNJIGA PISANA KRVLJU" U Doboju predstavljen "Dosije Sarajevo" Milivoja Ivaniševića

U Doboju je sinoć promovisana knjiga “Dosije Sarajevo” Milivoja Ivaniševića, koja sadrži imena 7.428 Srba stradalih u minulom ratu u Sarajevu, kao i spisak imena njihovih egzekutora, od kojih niko nije procesuiran.

"KNJIGA PISANA KRVLJU" U Doboju predstavljen "Dosije Sarajevo" Milivoja Ivaniševića
FOTO: SRNA

Ivanišević je rekao novinarima da je u knjizi činjenicama i dokumentima koje su sačinile međunarodne organizacije i institucije razrađivao glavne tačke optužnice koje terete Srbe u slučaju Sarajeva.

On kaže da te činjenice i dokumenti osporavaju haške optužnice koje se odnose na granatiranje Sarajeva, blokadu grada i navodno etničko čišćenje muslimana.

Govoreći o činjenici da javnost nije dovoljno upoznata o stradanju Srba, on je poručio da je istina jedna, ali da se mnogi guraju da zauzmu njeno mjesto.

Ivanišević, koji je dugogodišnji predsjednik Instituta za istraživanje srpskih stradanja u 20. vijeku, kaže da knjiga sadrži i brojna potresna svjedočenja zarobljenih Srba u Sarajevu.

On kaže da je u knjizi izvršio klasifikaciju stradalih Srba u pet grupa, među kojima su i oni čiji su skeletni ostaci pronađeni, ali nisu identifikovani.

Kao primjer je naveo tijelo dvogodišnjeg dječaka razbijene lobanje, pronađenog u kući Čangalovića u sarajevskom naselju Pofalići.

Izdavač knjige je Hrišćanska misao “Svečanik” iz Beograda čiji je urednik jerej Milorad Sredojević rekao da je cilj knjige da posluži istini.

Knjiga je pisana krvlju našeg naroda. Nestalo je u vrtlogu rata u Sarajevu i okolini 7.500 ljudi koji su se krstili s tri prsta. Niko nije mogao da zamisli da će dželati biti njihove dojučerašnje komšije, drugovi, prijatelji i kolege iz preduzeća – rekao Sredojević.

On je upozorio da je zaborav o tim događajima uvijek u službi neprijatelja, dodajući da knjiga predstavlja potresno svjedočanstvo i opomenu o stradanju Srba, čija su tijela nestala u Miljacki, te rasuta po Trebeviću i drugim neznanim mjestima.

Predgovor u knjizi napisali su profesor Smilja Avramov i doktor Radovan Karadžić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu