Kultura

KNJIGE OBOGAĆUJU UM Naučite djecu da zavole čitanje pomoću JEDNOSTAVNIH TRIKOVA

Knjige nam obogaćuju um, proširuju rječnik i mogu biti savršen način za ispunjavanje slobodnog vremena.

KNJIGE OBOGAĆUJU UM Naučite djecu da zavole čitanje pomoću JEDNOSTAVNIH TRIKOVA
FOTO: VODIČ ZA RODITELJE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ukoliko nastojite tu naviku razviti i kod vaše djece to uopšte ne mora biti težak zadatak.

Tomas Džeferson jednom je rekao da ne može živjeti bez knjiga, Geico.

Ipak, u današnje vrijeme nekako se sve manje čita i ljudi u tome više vide dosadu, nego zabavu. Ipak, postoji nekoliko načina putem kojih možete naučiti svoju djecu da vole knjige.

Nagradite ih knjigama: “Deset od deset bibliotekara slažu se da je čitanje savršeno za djecu. Pomaže im u svemu, od izgradnje većeg rječnika, do poboljšanja koncentracije i fokusiranja na to da postanu bolji građani svijeta. Čitanje bebama ima brojne prednosti za njihov jezički razvoj i razvoj drugih vještina kazala je Gven Glazer, radnica Javne biblioteke u Njujorku.

Dodala je da se s djecom može iskoristiti malo dodatnog podsticanja za ljubav prema čitanju.

– Dopustite djeci da ostanu budna pola sata duže kako bi čitala ili koristite knjige kao nagradu. Ove sitnice pokazuju im da su knjige, zapravo, poslastica – navela je Glazer.

Dopustite djetetu da bira šta će čitati: Ono što djeca čitaju manje je važno od faktora zabave.

– Dopustite svojoj djeci da čitaju knjige koje im se dopadaju. Mnogi od nas su kao djeca obožavali knjige koje se ne mogu smatrati baš visokom literaturom. Ipak, one su probudile veliku, doživotnu ljubav prema čitanju kod većine. Ako kao dijete razvijete taj entuzijazam, imaćete dovoljno vremena čitati klasike kasnije – objasnila je Glazer.

Povežite se: Da, čak i tehnologija može pomoći da djeca zavole knjige.

– Postoje aplikacije s vizuelnim komponentama koje omogućavaju da čitanje zaživi. Takođe, postoje i čitači elektronskih knjiga koji omogućavaju da se povežete s pričom na drugačiji način – dodala je Glazerova.

Razmišljajte izvan okvira: Ako se dijete odupire, postoje i drugi načini da mu čitanje učinite primamljivijim, poput zajedničkog čitanja, s audioknjigom.

– Audioknjige su prelijep način da se povežete s knjigom. Mnoga djeca vole slušati kada im neko čita priču – naglasila je.

Nemojte odbacivati druge tipove literature.

– Knjige temeljene na televizijskim serijama, stripovima i komediji, savršene su. Isto tako i serija po kojoj je napisano milion knjiga… Sve što ih uzbuđuje u vezi s čitanjem je prekrasno – dodala je.

Djela, ne riječi: Djeca oponašaju ono što vide kod kuće.

– Ako vas djeca vide kako se opuštate s knjigom, veća je vjerovatnoća da će to i sami napraviti – savjetovala je Glazerova.

Razmislite o tome da svaku sedmicu izdvojite vrijeme i organizujete porodično čitanje, zajedničko ili zasebno, a onda da svi razgovarate o tome što ste pročitali.

Posjećujte biblioteke: Pune besplatnih knjiga, ljubaznih bibliotekara i zabavnih aktivnosti i programa, vaše gradske biblioteke čine čitanje društvenom aktivnošću. Zato dajte prednost toj povlastici. Mnogi čak nude i besplatne onlajn knjige, što može biti posebno dobro za zauzete roditelje koji ne mogu naći vremena za odlazak u biblioteku svaku sedmicu, piše Klix.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu