Kultura

Književnica Mihaela Šumić o prvijencu "Nekoliko sitnih uboda": Život i djelo Fride Kalo kao inspiracija

Prvijenac pjesnikinje Mihaele Šumić “Nekoliko sitnih uboda”, zbirka je čije pjesme isprepliću živote likova najrazličitijih profila, a samim tim govore i o širini interesovanja ove mlade književnice.

Književnica Mihaela Šumić o prvijencu "Nekoliko sitnih uboda": Život i djelo Fride Kalo kao inspiracija
FOTO: HELENA ŠUMIĆ/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Sa Mihaelom smo razgovarali o raznolikim likovima o kojima piše, kao i o njenom uzoru, Fridi Kalo.

Vaša zbirka počinje i završava pjesmama o smrću. Zašto ste se odlučili na takav početak i kraj?

Knjiga počinje odrastanjem čiji je neizostavan dio upravo svijest o smrtnosti. Ne mora se nužno raditi o ljudskoj smrti, ali u periodu odrastanja postajemo sve svjesniji te prolaznosti. Prolaznosti svijeta, trendova, vremena i nas samih. Taj sudar dječije iluzije o beskonačnosti sa opsesijom prolaznosti i smrti koja prečesto okupira svijet odraslih je dio tog odrastanja koje je jedna od najzastupljenijih tema u knjizi. Pored toga, knjiga završava ciklusom u kom dominira astečka kultura u kojoj se smrt nije oplakivala. Ono što u savremenom svijetu izaziva strah i smatra se tragičnim, kod njih je imalo ljepša i uzvišenija značenja. Budući da je njihova kultura obilježila moje odrastanje, ta pozitivna opsjednutost vezana za smrt i prolaznost je morala postati dio knjige.

Likovi koji se pojavljuju u Vašim pjesama su veoma raznoliki. Kako ste baš izabrali asteške bogove, likove iz meksičkih serija, junake anima filmova i mnoge druge? Šta je to što ih povezuje?

Ono što ih povezuje je to što su svi iznimno daleki stvarnom svijetu, bilo da se radi o bogovima ili fiktivnim likovima, oni nikad nisu živjeli stvarnost. Nikad nisu bili dovoljno uronjeni u svakodnevno da bi postali jednaki nama. Ono što je meni zanimljivo je premiještati njihov način života i funkcioniranja u onaj koji je meni poznat i pokušati zamisliti kako bi se oni snašli u stvarnom svijetu.

Šta simbolizuju ti likovi? Da li se u nekima od njih i Vi pronalazite?

Kako lik nastaje i prolazi kroz određene životne situacije, njegova simbolika se mijenja. Mislim da je ono što bilo koji lik simbolizuje zapravo neka vrsta preslikavanja naše vlastite slojevitosti. Određene osobine su u nekim situacijama vrlina, a već nekoliko trenutaka kasnije se mogu preobraziti u slabost. Cilj mi je da ispričam one priče čiji junaci to ne mogu. U nekim likovima se pronalazim, druge pronalazim u sebi, zavisno od  konteksta u koji su smješteni.

Naslov knjige „Nekoliko sitnih uboda“ inspirisan je Fridom Kalo. Šta su zapravo ti ubodi u Vašoj knjizi?

Frida je 1935. naslikala „Nekoliko sitnih uboda“ koji su bili inspirirani člankom u novinama o smrti žene čiji je muž, nakon što ju je izbo nožem, na sudu izjavio kako je to bilo samo nekoliko sitnih uboda. Ubodi u knjizi se razlikuju, neki su vidljivi, neki su skriveni, njihova značenja su drugačija, ali uzročnik je uvijek isti. Nijedan lik, kao ni čovjek, ne prođe kroz život potpuno neozlijeđen.

Da li Vas je i Frida Kalo inspirisala da pišete. Postoji li neka pjesma koju ste posvetili njoj?

Rekla bih da mi je Frida Kahlo, po svom načinu života, svojoj snazi, otvorenosti, odbijanju da se povinuje društvenim normama i ciljevima za koje se borila usprkos svemu što joj se desilo, puno više uzor nego inspiracija. Nekoliko pjesama iz knjige je napisano po uzoru na Fridin život i njena djela.

Recenzija

-Ovo je poezija koja ne bježi od ispovjednog, ali autorka nema nameru da podastre pred čitaoce svoje „rane jade“ i optereti nas ličnim iskustvima. Njena je opsesija više svijet koji gleda, onaj oko nje, bliži i dalji, naslućen u prošlosti i onaj koji tek postaje kroz slutnje jedan u isti mah i čaroban i surovo ogoljen svijet sav sazdan u suprotnostima. U nježnosti i grubosti. Upravo tu se začinje snaga, dinamika i ljepota njene poezije. Raspon njenih interesovanja koja nalaze svoje mjesto u poetskom vrlo je širok – od filozofije, preko klasične umjetnosti, feminističkih ikona, geografije, turističkih mapa gradova do pop kulture. Ovo nije jednostavna poezija. „Nekoliko sitnih uboda“ su sve osim sitni – riječi su književnice Tanje Stupar Trifunović.

Mihela Šumić je u svojoj prvoj knjizi uspjela dati jednu kompleksnu sliku života vešto uklopljenu u pjesme koje traže pažljiva i ponovljena čitanja jer svaki put su kadre ponuditi dodatna značenja. Ona je radoznala i istraživački nastrojena  autorka čija će poezija biti uzbudljiva mapa detektivskih, književnih, filmskih, kulturnih, filozofskih i istorijskih putovanja u rukama čitalaca sličnog duha.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu