U partnerstvu sa institucijama u BiH pripremamo projekat “Povećanje ulaganja u smanjenje poplavnog rizika u BiH”, u čijem je fokusu razvoja sistema prognoziranja i ranog upozoravanja na poplave, uređenje korita vodotokova, te kreiranje investicionog okvira da bi se smanjila izloženost stanovništva poplavama – saopšteno je iz UNDP-a.
Cilj ovog projekta je smanjivanje rizika i štete od poplava za stanovnike u slivnom području rijeka Une, Sane, Vrbasa, Bosne i Ukrine, te Neretve i Trebišnjice.
Očekuje se da će u drugoj polovini ove godine prijedlog projekta biti dostavljen donatoru – Zelenom klimatskom fondu. Taj fond bi finansirao projekat sa 14 miliona dolara grant sredstava, dok bi ostatak, kako je saopšteno iz UNDP, “obezbijedile institucije BiH”.
To, faktički znači, da iz budžeta, ili što je još vjerovatnije iz kredita, koji će vraćati građani, valja obezbijediti 56 miliona dolara za ovu namjenu.
UNDP u saradnji sa Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, kao kontakt institucijom sa Zelenim klimatskim fondom, te ostalim institucijama na svim nivoima vlasti u BiH, već realizuje dva projekta koje finansira Zeleni klimatski fond, a koji doprinose prilagođavanju i ublažavanju posljedica klimatskih promjena.
Što se tiče ranog upozoravanja od poplava, u RS je u toku nabavka softvera za upravljanje hidrološkim podacima, WISKI. Novac za njegovu nabavku je obezbijeđen iz kredita Evropske banke, ali kako su još ranije upozorili stručnjaci, veći i dugoročniji trošak će biti održavanje ovog sistema.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu