Društvo

Ko će rađati djecu u narednih 20 godina? Revizori kontrolisali pronatalitetne mjere u Srpskoj

Ko će da rađa djecu u Republici Srpskoj u narednih 20 godina? Ovo pitanje postavili su čak i revizori Glavne službe za reviziju javnog sektora u publikovanoj reviziji učinka.

Ko će rađati djecu u narednih 20 godina? Revizori kontrolisali pronatalitetne mjere u Srpskoj
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Revizija učinka nosi naziv “Pronatalitetne mjere u jedinicama lokalne samouprave Republike Srpske”.

– Nizak nivo nataliteta u proteklih 20 godina je već ostavio posljedice pa se postavlja pitanje ko će rađati djecu u RS u narednih 20 godina jer se učešće fertilnog kontingenta u ukupnom stanovništvu RS iz generacije u generaciju značajno smanjuje – upozoravaju revizori na činjenice koje su poznate ali se guraju pod tepih jer očigledno nadležni nisu našli pravi odgovor na demografski sunovrat.

– Žene koje će u narednih 20 godina činiti fertilni kontingent u RS je za 25 odsto manji u odnosu na trenutni fertilni kontingent u 2021. godini, odnosno skoro za 40 odsto manji u odnosu na generaciju žena prije 20 godina. Ovaj parametar povezan je sa stepenom demografskog starenja, tako da opštine i gradovi sa većim udjelom starog stanovništva imaju deficit ženskog fertilnog kontingenta kojeg će biti teškonadoknaditi u budućem periodu – napominju revizori.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ističu da nijedna od 63 jedinca lokalne samouprave nema u kontinuitetu stopu ukupnog fertiliteta od 2,1 koja obezbjeđuje prosto obnavljanje stanovništva. Dvije trećine opština i gradova ima stopu ukupnog fertiliteta nižu ili jednaku stopi RS koja iznosi 1,41 za 2021. godinu. U 2021. godini 11 lokalnih zajednica ima stopu ukupnog fertiliteta 1 i ispod 1, a koja ne omogućuje u skoroj budućnosti njihov demografski oporavak.

Provedena revizija je u obuhvatila ispitivanje uloga, nadležnosti i odgovornosti: Vlade Republike Srpske,Ministarstva porodice, omladine i sporta, gradova Banja Luka, Prijedor, Doboj, Bijeljina, Zvornik, Trebinje, opština Кozarska Dubica, Кneževo, Šamac, Višegrad, Pale i Nevesinje. Vremenski period koji je obuhvaćen ovom revizijom je od 2016. do 2021. godine.

Pročitajte još

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske je, u skladu sa odredbama Zakona o reviziji javnog sektora Republike Srpske, dostavila Nacrt izvještaja institucijama obuhvaćenim ovom revizijom.

Na Nacrt izvještaja primjedbu je dostavio, kako kažu u Glavnoj službi za reviziju javnog sektora, Grad Bijeljina, a koja je prihvaćena i uključena u Izvještaj revizije učinka.

Кonačan izvještaj je dostavljen svim institucijama kojim se, u skladu sa Zakonom o reviziji javnog sektora Republike Srpske, ovakav izvještaj treba uputiti.

Izvještaj sadrži preporuke upućene Vladi Republike Srpske, odnosno Ministarstvu porodice, omladine i sporta, te jedinicama lokalne samouprave.

– Provođenjem ovih preporuka moguće je unaprijediti strateški, pravni i institucionalni okvir, kao i proces definisanja, provođenja, praćenja, analize iizvještavanja o postignutim efektima pronatalitetnih mjera u funkciji održivog demografskog razvoja Republike Srpske – poručuju u Glavnoj službi za reviziji javnog sektora RS.

BEZ KONTINUIRANOG PRIRODNOG PRIRAŠTAJA

U proteklih 25 godina nijedna lokalna zajednica Republike Srpske nije imala u kontinuitetu pozitivan prirodan priraštaj niti stopu ukupnog fertiliteta koja obezbjeđuje prosto obnavljanje stanovništva. Opštine i gradovi su, kako navode revizori, od 2016. do 2021. godina provodile 14 različitih mjera i aktivnosti koje imaju direktan ili indirektan uticaj na podsticanje rađanja i podršku roditeljstvu. Provedena revizija je pokazala da pronatalitetne mjere jedinica lokalne samouprave u primjeni nisu uspjele da značajnije podstaknu rađanje koje bi doprinijelo lokalnom, a posljedično i prostom obnavljanju stanovništva na nivou Republike Srpske, te da u skladu s tim postoji potreba za sistematizacijom, (re)definisanjem i unaprjeđenjem mjera jedinica lokalne samouprave za podsticanje rađanja i podršku roditeljstvu u funkciji održivog demografskog razvoja u Republici Srpskoj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu