Banjaluka

Ko je dobio, a ko izgubio u Banjaluci: Stanivukovićeva popularnost nedovoljna za pobjedu opozicije na izborima za savjete MZ (FOTO, VIDEO)

SNSD je sa koalicionim partnerima izgubio pojedine mjesne zajednice na izborima u Banjaluci, a PDP sa svojim partnerima dobio, te su svi proglasili pobjedu.

Ko je dobio, a ko izgubio u Banjaluci: Stanivukovićeva popularnost nedovoljna za pobjedu opozicije na izborima za savjete MZ (FOTO, VIDEO)
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Gubitnik bi mogao biti gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, koji, iako je predvodio opoziciju, nije uspio da smanji decenijski uticaj SNSD i njihovih partnera u gradu na Vrbasu, koji ga već pozivaju da podnese ostavku jer smatraju da je “nesposoban”.

Tako se mogu sumirati rezultati izbori za nova rukovodstva mjesnih zajednica u Banjaluci, koji su do ove godine važili za potpuno nevažne. Kad su održani prije toga 2017. malo ko se za njih interesovao i još manje na njima glasao, ali sada su oni postali svojevrsni “putokaz za budućnost”.

Naime, političke partije ove izbore vide kao generalnu probu pred opšte izbore u drugoj polovini godine, smatrajući da su izbori u MZ pokazatelj koje partije mogu računati na podršku birača u najvećem gradu Srpske, za najvažnije pozicije u RS.

FOTO: SNSD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: SNSD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: SNSD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: SNSD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: SNSD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: SNSD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: SNSD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: SNSD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT

Posljednje cifre pokazuju da je SNSD sa svojim partnerima pobjedio u 43 mjesne zajednice (od ukupno 57), što znači da je izgubio određen broj od izbora u 2017. godini, kada je vladao u 52 mjesne zajednice.

S druge strane, PDP je na ovim izborima pobjedio u 13,  što je porast u odnosu na prethodne izbore kada su u rukama držali samo jednu MZ. I to onu na Petrićevcu, u kome živi gradonačelnik Stanivuković, koji je i tada, kao politički aktivista, učinio sve da pobijedi.

Nakon izbora u nedjelju, obje strane su ove rezultate proglasile kao pobjedu, ali je široj javnosti i dalje nejasno zašto su savjeti mjesnih zajednica u Banjaluci najednom postali toliko važni.

Šta su savjeti MZ?

Savjeti MZ predstavljaju prvu sponu između raznih dijelova grada i gradske administracije i omogućavaju neposredno učešća građana u lokalnoj samoupravi. U praksi, savjeti MZ se zalažu za uređenje naselja (izgradnju puteva, vodovoda i kanalizacije, vrtića…), rješavanje problema vezanih za stanovanje, za oblast komunalnih djelatnosti (odvoz smeća, postavljanje kontejnera, čišćenje snijega), zatim za oblast zdravstvene i socijalne zaštite, zaštite životne okoline.

Upravo zbog uticaja koji članovi savjeta imaju na gradsku vlast, te pozicije su interesantne za političke partije, jer na mikronivou mogu pozicionirati svoje kadrove, koji će u principu diktirati prioritete koji Gradu Banjaluka dolaze iz mjesnih zajednica. A usput prate i raspoloženje građana na terenu.

FOTO: MILKICA MILOJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILKICA MILOJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILKICA MILOJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILKICA MILOJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SRNA
FOTO: SRNA
FOTO: SNSD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: SNSD BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT

Prethodnih godina u banjalučkim mjesnim zajednicama neprikosnoven uticaj je imao prvenstveno SNSD, a uz njih i pojedine partije s kojima je ova stranka u koaliciji. Ta vladavina je bila neupitna, sve do prethodnih lokalnih izbora na kojima je SNSD izgubio gradonačelničku poziciju u Banjaluci. Nakon tih izbora, obje političke opcije su shvatile da je važno da u svim naseljima imaju “svoje ljude”,  koji će na vrijeme javljati koji su problemi na terenu, ali i kakvo je raspoloženje građana kod određenih pitanja.

Pročitajte još

To je pokrenulo partijske mašinerije da krenu u bjesomučne kampanje,  koje su trebale da namame što veći broj birača da podrže njihove kandidate. Cilj SNSD je bio da zadrže što više pozicija koje su do sada  držali, a drugih da preuzmu upravljanje nad mjesnim zajednicama koje su bile “u rukama” političkih neprijatelja.

Sve je to kulminiralo u nedjelju, kada se na stranačkom slavlju SNSD pojavio i lider stranke, Milorad Dodik, koji je i ovaj put zapjevao. Prije toga, u “kampanji” je posjetio sve važnije mjesne zajednice u gradu, baš kao i protivnička ekipa, vrh PDP, koji su bili na svim skupovima svojih pristalica. 

Ostavka

Iz koalicije okupljene oko SNSD su poručili da su pobijedili u više od 75 odsto mjesnih zajednica u Banjaluci i da taj rezultat pokazuje “kome narod vjeruje”. Iz SNSD su čak iznijeli zahtjev da gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, podnese ostavku.

🔴 Пратите уживо конференцију за новинаре у ГрО СНСД-а Бањалука

Posted by SNSD Banja Luka – СНСД Бања Лука on Monday, February 21, 2022

– Građani su rekli da gradonačelnik Draško Stanivuković, Jelena Trivić, PDP i društvo – SPS, SDS i DNS, nisu sposobni da vode ovaj grad i da taj posao treba prepustiti sposobnijim, pametnijim i obrazovanijim – rekao je predsjednik GrO SNSD, Vlado Đajić.

U SNSD posebno ističu pobjedu u MZ Centar 2, koju je predvodio ministar u Vladi RS, Srđan Rajčević. U pitanju je urbana mjesna zajednica gdje je SNSD u izbornim ciklusima po pravilu stajao loše, a ovaj put je koalicija „Naš Centar 2“ osvojila svih devet članova u savjetu MZ i prvi su u gradu proglasili pobedu.

Na sve to Stanivuković poručuje da skupštinska većinu ove sedmice na sjednici Skupštine Grada može da uvrsti prijedlog za njegov opoziv.

Кратки осврт на изборе за савјете мјесних заједница, поједине најаве које стижу из СНСД-а, али и честитка свима који су учествовали на изборима и постали чланови савјета мјесних заједница.

Posted by Драшко Станивуковић – Draško Stanivuković on Monday, February 21, 2022

– Ja ih izazivam da to učine – naglasio je on.

Kada su u pitanju rezultati, Stanivuković dodaje da ih ne posmatra kao krah, nego da je zadovoljan konačnim ishodom.

– Naša infrastruktura je narasla sa jedne mjesne zajednice na 14, a to je dupli rast – istakao je on.

Brojke sve govore

Bez obzira na izjave, koje dolaze s raznih strana, politički analitičar Darko Kuzmanović kaže da brojke govore same za sebe.

– SNSD je u nedjelju ubjedljivo pobijedio opoziciju na izborima za MZ u Banjaluci i to pokazuje prosta računica. U nekoliko mjesnih zajednica je gradonačelnik Draško Stanivuković donekle uspio popraviti utisak, a sve ostalo bio je preslikan rezultat i situacija iz Prijedora. Da li su SNSD glasači morali izaći na izbore ili ne, da li su bili ucijenjeni ili ne, potpuno je nebitno, jer se na kraju piše samo rezultat, a on je takav kakav je – kazao je Kuzmanović.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Napomenuo je da se po ko zna koji put pokazalo da se bez ozbiljne infrastrukture ne može očekivati pozitivan rezultat na izborima.

– Poraz u nedjelju je bio još jedan lakmus papir za opoziciju pred oktobarske izbore. Istovremeno, izvjesno je da će u narednim danima za poraz na izborima u za savjete MZ u Banjaluci biti okrivljen samo i isključivo gradonačelnik Stanivuković. Istina, Stanivuković vjerovatno snosi dio odgovornosti, ali bez infrastrukture i uigrane stranačke mašinerije, ne samo PDP, bolji rezultat on objektivno i nije mogao ostvariti. Argument da je pobjeda u 13 od 57 mjesnih zajednica uspjeh opozicije, jer je SNSD ranije kontrolisao 54 umjesto sadašnjih 44 MZ narodski rečeno ”ne pije vodu” jer, s obzirom na ukupnu atmosferu i situaciju u kojoj se nalazimo, rezultati su morali da budu u najgorem slučaju obrnuti – naglasio je Kuzmanović.

SDS ima najlošiji rezultat

Analizirajući rezultate pojedinačnih partija, Kuzmanović kaže da je najgori ostvario SDS.

Pročitajte još

– Što se tiče SDS, ona će imati svega dvadesetak članova savjeta MZ od ukupno 406, koliko se biralo na teritoriji Banjaluke, što je za najveću opozicionu partiju u RS još jedan u nizu katastrofalnih rezultata. Sudeći po rezultatima, Pokret pravde skoro da i ne postoji. Pravdanja opozicije da je SNSD primorao glasače da izađu na glasanje, da su zvali i kucali na vrata članovima i zaposlenima u državnim ustanovama, te da su opozicionari protiv sebe imali ogromnu mašineriju, nemaju nikakvog smisla, jer ko je opoziciji branio da napravi vlastitu infrastrukturu koja će odraditi posao – rekao je on.

Izlaznost na ovim izborima bila je oko 20 odsto. U slučaju da se desi identična situacija u oktobru, Kuzmanović smatra da će se ponoviti isti, a možda čak i lošiji rezultat opozicije.

– Opozicija mora na birališta da izvuče apstinente, a posmatrajući stvari ovako kako trenutno izgledaju, lično nisam optimista da će se to desiti. Stanivuković je prošle godine u tome uspio, i pobijedio, a da li će to uspjeti i kandidati na opštim izborima ostaje da se vidi. Iako je situacija u toj stranci trenutno poprilično komplikovana, SNSD je definitivni pobjednik izbora, a opozicija je, kao i u Doboju i Prijedoru, iz bitke  s razlogom ponovo izašla poražena – istakao je Kuzmanović.

Anemična opozicija

Navodi da su loši rezultati u Banjaluci opoziciji stvorili i veoma negativnu reklamu pred opšte izbore.

– Dok se pojedinci u opoziciji laktaju za pozicije, dijele ministarstva i mandate koji su im u suštini svjetlosnim godinama daleko, diskvalifikaciju i omalovažavaju neistomišljenike i konkurente, SNSD radi posao na terenu, što se moglo vidjeti i na izborima u nedjelju. Istina je da opšti izbori imaju drugačiji format i mnogo veći naboj, ali izbori u savjetima MZ su svakako bili test za funkcionalnost stranačkih infrastruktura. Pokazalo se da, osim PDP, ostale stranke imaju veoma ograničene domete i da neke od njih niti na terenu a ni suštinski, praktički uopšte ne postoje – ocijenio je on.

Smatra da “ovako anemična opozicija”, bez novih lica i snažne infrastrukture, protiv stranačke mašinerije SNSD teško da može imati šanse na opštim izborima u oktobru.

– Činjenica je da, ako se stanje u opozicionim redovima najkasnije do kraja februara ne počne mijenjati, prekjučerašnje “čišćenje” u Banjaluci će biti dječija igra za oktobar. I naravno, kao što sam već rekao, za ovaj poraz u narednom periodu će vjerovatno biti optužen samo Draško Stanivuković, a pojedini istaknuti opozicionari će, umjesto da analiziraju greške i postupe u skladu s njima, kao i do sada saopštavati, poručivati, odgovarati i oštro osuđivati, jer je to očigledno krajnji politički domet pojedinaca – naveo je Kuzmanović.

Očekivan rasplet

Politikolog Nebojša Tojagić je kazao da rezultati izbora u savjetima mjesnih zajednica predstvljaju očekivani rasplet

– SNSD je ispunio ulogu favorita i dokazao da je i dalje najorganizovanija politička partija u Banjaluci. Ipak, moram istaći da je u posljednjih 13 godina SNSD imao apsolutnu kontrolu nad najmanje 50 savjeta MZ, što više nema. SNSD je nekad imao preko 400 članova savjeta na području Grada, a danas ne samo da im je opozicija uzela dio tog broja nego i koalicioni partneri. PDP je pokazao da je njegova organizacija po MZ ipak u fazi stvaranja i da i te kako moraju intenzivirati rad u narednom periodu ako očekuju rezultat na opštim izborima, jer nije dovoljno samo biti na listi – kazao je Tojagić.

Nebojša Tojagić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Smatra da je u cijeloj ovoj priči oko izbora možda najvažnije što su pokazale ostale stranke koje su u sjeni SNSD i PDP – njihovi partneri.

– Mislim da su ovi izbori pokazali da SDS gotova da nema u Banjaluci, da je DNS pokazao da je opstao i ostvario dobre rezultate, posebno u Drakuliću, Mišinom Hanu i Potkozarju, kao i DEMOS, koji je ostvario odlične rezultate u Piskavici, Potkozarju, Novoj Varoši, Golešima, Rekavicama… Mislim da je i u taboru SP puno optimizma, jer imaju 27 članova savjeta MZ, što nikada nisu imali – kazao je Tojagić.

“Crvena i plava naselja”

On smatra da su ovi izbori pokazali još jednu drugu sliku grada, razjedinjenog i podijeljenog po političkoj liniji.

– Grad nikad nije bio razjedinjeniji. Oni su zaista bili prilika da građani glasaju za najbolje i najaktivnije iz oba bloka. I jedna i druga strana je bila isključiva kada je u pitanju suprotstavljena strana. Sada već možemo govoriti i o crvenim i plavim naseljima – smatra on.

Isto tako smatra da se sa ovim izborima ne završava kampanja stranaka već da se u danima nakon izbora samo nastavlja.

– Možemo reći da je kampanja za opšte izbore počela sa ovim izborima. Činjenica da i jedni i drugi sebe smatraju pobjednicima pokazuje da će rijaliti i opstrukcija biti česte pojave u gradskoj i republičkoj skupštini. Za očekivati je da će od jula sve dodatno da se zaoštri, ali je već evidentno da je proces iseljavanja nastavljen i da će naredne izbore obilježiti rekordno mala izlaznost. U takvim uslovima SNSD bi bio prvi favorit dok bi donekle mrtva trka bila za izbor predsjednika RS i srpskog člana Predsjedništva BiH – zaključio je on.

Glasalo 44.000 građana

Predsjednik Gradske izborne komisije, Nada Batinar, rekla je da je na izborima za članove savjeta mjesnih zajednica glasalo 44.003 birača, od ukupno 190.296. Poručila je da će se izbori u mjesnoj zajednici Šimići ponoviti jer na birališta nije izašao dovoljan broj građana.

– Da bi izbori bili važeći neophodno je da glasa 30 birača, a u ovoj mjesnoj zajednici je glasalo ukupno 28 – rekla je ona i napomenula da će se izbori ponoviti u roku od 15 dana.

Prema njenim riječima, zvanične i konačne rezultate građani mogu očekivati do 28. februara.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu