Svijet

Ko prekrši zabranu, slijedi kazna od 2.000 evra: Zbog visokih temperatura, Grcima ZABRANJENO DA RADE napolju

Opasna kombinacija ekstremnih temperatura, saharske prašine i visoke vlažnosti zabilježena je u Grčkoj u prvom toplotnom talasu od početka godine, koji je jun učinio najtoplijim u zemlji od 2007. godine.

radnici na gradilištu
FOTO: ROBERT GETEL/RINGIER

Iako se za danas prognoziraju temperature do 40 stepeni, juče je živa u termometru u pojedinim delovima zemlje premašila 44. Najopasniji termički uslovi bili su na području Atine, gdje su temperature od zabilježeno je više od 40°C.

Prema podacima mreže automatskih meteo-stanica meteo.gr i Nacionalne opservatorije Atine, najviša maksimalna temperatura zabilježena je u Vukoljesu u oblasti Hanije na Kritu i iznosila je čak 44,5 stepeni Celzijusa. Sledi grad Kranida, gdje je najviša izmerena temperatura iznosila 43,9°C.

U večernjim vijestima javnog servisa ERT uključili su se voditelji iz različitih dijelova Grčke koji su preneli neverovatnu sliku – u 21 čas po lokalnom vremenu plaže širom zemlje i dalje su bile pune ljudi u potrazi za osvježenjem, prenosi Euronevs.

Ministar nadležan za civilnu zaštitu Vasilis Kikiljaš upozorio je na opasnost od požara zbog kombinacije visokih temperatura i vjetra.

– Rani početak toplotnih talasa, u kombinaciji sa sušnom zimom, doveo je do veoma teške sezone požara – rekao je on.

Iz tih razloga i vojska je imala pune ruke posla i stalno obilazila ugrožena šumska područja, a u nekima je i vozačima bio zabranjen prolaz. U administrativnim granicama Atine zatvoreni su vrtići i osnovne škole, koji tek sutra počinju sa normalnim radom.

A Ministarstvo rada je naložilo potpunu zabranu obavljanja fizičkih poslova napolju u periodu od 12 do 17 časova.

Pročitajte još

– U slučaju nepoštovanja ovih pravila izriče se kazna od 2.000 evra po zaposlenom – upozorio je Pavlos Marinakis, portparol Vlade.

Vladinim službenicima je prethodnih dana naređeno da rade od kuće, dok je Akropolj, najpopularnije drevno nalazište glavnog grada, ostao zatvoren od 12.00 do 17.00. Sva ostala arheološka nalazišta u Atini takođe su zatvorena tokom ovog perioda. Završetak toplotnog talasa doći će danas kada će temperature početi da se spuštaju prvo u zapadnoj, centralnoj i sjevernoj Grčkoj, dok se u istočnoj Makedoniji i Trakiji očekuju kiša i nevrijeme praćeno jakim vjetrom.

Temperature će i dalje dostizati od 33 do 35 stepeni Celzijusa, dok će na Peloponezu, Dodekanezu i Kritu i dalje biti veoma visoke – do 38 stepeni. Samo u subotu će se temperatura širom zemlje vratiti na normalne nivoe za jun, a preovladavaće pojačan severno-severozapadni vjetar, prenosi Hercegovina.

U Turskoj su već izbili prvi šumski požari, a dva od pet su stavljena pod kontrolu. Na zapadu zemlje i blizu Crnog mora, avioni i helikopteri rade na gašenju ostalih. U Jedrenu se vrućina posebno teško podnosi zbog visoke vlažnosti koju stvaraju tri velike rijeke koje prolaze kroz grad. Situacija je takva da mještani i posjetioci traže predah u gradskim parkovima, baštama, natkrivenim bazarima, ali i u dvorištima džamija.

Veliki požar izbio je i u šumovitoj oblasti na Kipru. Četiri sela u Polemiju na sjeveroistoku zemlje su evakuisana, a tri osobe su prebačene u bolnicu zbog problema sa disanjem.

Nikos Hristodulides, predsednik Kipra, zatražio je tokom zvanične posjete Jordanu pomoć ove zemlje u gašenju požara u oblasti Pafosa. Kralj Abdulah Drugi je, prema nezvaničnim informacijama, naredio dodatne avione za pomoć Kipru. Očekuje se i dolazak dva aviona iz Grčke koji će pomoći u gašenju požara.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu