Sudbine

"KOLAPS TEK SLIJEDI!" Sredoje zaglavio u Bjelorusiji, nepoznata sudbina kolega kamiondžija koje je rat zatekao u Ukrajini (VIDEO)

Iako se nalazi u Brestu, na samo desetak kilometara od granice sa Poljskom, kamiondžija iz Užica Sredoje Radojičić, koji se vraća iz Rusije, ni otprilike ne zna kada bi mogao da izađe iz Bjelorusije i nastavi put ka Srbiji.

"KOLAPS TEK SLIJEDI!" Sredoje zaglavio u Bjelorusiji, nepoznata sudbina kolega kamiondžija koje je rat zatekao u Ukrajini (VIDEO)
FOTO: VLADIMIR LOJANICA / RAS SRBIJA

Jer, kaže on za Blic, od graničnog prelaza Kozloviči oteže se kolona duga 20 kilometara. A narednih dana, napominje, biće i mnogo duža, ne samo ovdje nego i na svim izlazima iz Bjelorusije u Poljsku jer se saobraćaj više ne obavlja preko Ukrajine.

Sa Radojičićem koji od subote u Brestu čeka popravku kamiona, i udaljen je 64 kilometra Mokranija, graničnog prelaza između Belorusije i Ukrajine, pričamo u vrijeme dok bi trebalo da počnu pregovori ruskih i ukrajinskih zvaničnika o prekidu rata.

– Baš u četvrtak, kada je Rusija napala Ukrajinu, krenuo sam iz Moskve uobičajenom rutom preko Bjelorusije. Da nisam pratio vijesti, po ponašanju Rusa uopšte ne bih zaključio da je počeo rat. U Brest sam stigao u subotu, ali nisam mogao da nastavim put zbog kvara na kamionu koji bi trebalo da bude otklonjen do večeras kada planiram da krenem. Samo, veliko je pitanje kada ću napustiti Bjelorusiju. Ispred mene je kolona od 10 kilometara, isto tolika iza mene. Ako me neko ne propusti da uđem bočno, moraću da se vratim na začelje – prenosi Radojičić.

FOTO: SREDOJE RADOJIČIĆ/USTUPLJENE FOTOGRAFIJE
FOTO: SREDOJE RADOJIČIĆ/USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

U koloni koja se oteže iz pravca Poljske, nastavlja on, ima kamiona sa ruskim, bjeloruskim, srpskim, kazahstanskim, poljskim, slovenačkim, hrvatskim, mađarskim tablicama.

– Ovoliko duge kolone su uobičajene već par mjeseci, od izbijanja krize na bjeloruskog-poljskoj granici uzrokovane pokušajima migranata da uđu u Poljsku. Gužve se prave vještački. Iako i na izlazu iz Belorusije i na ulazu u Poljsku postoje veliki terminali, Poljaci sporo puštaju kamione u svoju zemlju. U subotu je za 12 sati samo 50 kamiona prešlo preko Kozloviča u Poljsku – kaže Užičanin.

Tek u danima koji slede, ukazuje on, ratni sukob između Rusije i Ukrajine oslikaće se na izlazima iz Bjelorusije, ne samo prema Poljskoj već i Litvaniji i Letoniji.

– Koliko sam saznao u razgovoru sa kolegama, svi oni koji putuju iz Rusije krenuli su prije izbijanja rata. Gužve će tek nastati kada pristignu kamioni koji su trebali da se vrate preko Ukrajine, a koji u Rusiji čekaju utovar ili dozvole da preko Belorusije uđu u Evropsku uniju – izvještava Užičanin.

O srpskim kamiondžijama koje je rat zatekao na tranzitu kroz Ukrajinu ne zna ništa. Kaže da su njih trojica, koje inače ne poznaje, prije nekoliko dana na viber grupi obavijestili kolege da planiraju da blizu ukrajinsko-poljske granice ostave vozila i pješice pređu u Poljsku. Nada se da su uspjeli u tome, jer se više nisu oglašavali.

Prati i jednu međunarodnu viber grupu kamiondžija u koju se neprekidno slivaju informacije, koliko pouzdane – ne zna.

Pročitajte još

– Vozači koji se nalaze u Ukrajini izvještavaju o uništenim mostovima koje je srušila ukrajinska vojska, putevima kojima trenutno nema saobraćaja, delovima ove zemlje u kojima se ratuje, civilima sa dugim cevima koji pljačkaju prodavnice. Tu sam čitao da ukrajinski carinici, da bi pustili vojno sposobne zemljake da izađu iz zemlje traže 1.500 dolara. Pojavio se snimak, navodno iz Njemačke, gdje ukrajinske kamiondžije na jednom parkingu razbijaju šleper sa ruskim tablicama. Sankcije su, koliko sam čuo, uvedene i Rusiji i Bjelorusiji, ali vozači iz ovih država pišu da sa robom uspjevaju da uđu u neku od zemalja EU. Jedan koji je prevozio metal obavijestio je da je vraćen sa granice – priča iz Bresta Sredoje Radojičić.

U ovom gradu, poručuje naš sagovornik, iako se nalazi blizu Ukrajine ne oseća duh rata. Bjelorusi, kaže, žive uobičajeno, nema nikakvih tenzija.

– Svi ovdje čekaju brz kraj pregovora, trenutni kraj rata i trajno uspostavljanje mira, jer Bjelorusi doživljavaju i Ruse i Ukrajince kao bratske narode. Šta god se pričalo o režimu Aleksandra Lukašenka, Belorusija uopšte nije siromašna i nerazvijena zemlja, pojedini proizvodi su čak i skuplji nego u Rusiji. Narodu je stalo da normalno živi i radi i zato svi željno priželjukuju kraj rata. Bjelorusija je bezbjedna zemlja i zato sve kamiondžije vole da putuju preko nje znajući da mogu da parkiraju i zanajući gdje im se prohte, a da neće biti opljačkani – podvlači Radojičić, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu