Hronika

Koliko su respiratorne maske plaćane u Kini: Nastavljeno suđenje Branislavu Zeljkoviću i drugima u PREDMETU "KORONA UGOVORI"

Cijena medicinskih respiratornih maski KN 95 je bila 0,20 dolara, a bilo je poručeno 67.500 maski iz Kine.

BRANISLAV ZELJKOVIC SUDJENJE
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Rekao je ovo Mladen Čančarević, na nastavku suđenja bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislavu Zeljkoviću i ostalim optuženim u predmetu „Korona ugovori“ koje je održano danas.

Na današnjem ročištu svjedočili su Tea Todorović. Mladen Čančarević i Strahinja Obradović

Svoje svjedočenje je prva započela Tea Todorović koja je zaposlena kao operativac u firmi “MMSKODE.”

Na pitanje tužioca Sanje Tadić Stojisavljević kakva saznanja ima u vezi sa konzorcionim ugovorom, ona je izjavila kako nema puno saznanja i da je bila zadužena samo za nacrt ugovora.

– Slavko Bojić me je kontaktirao da sačinim nacrt ugovora za “Prokontrol” i “Promeding”. Slavko mi je rekao koja je tema ugovora i koje dvije firme su članovi konzorcijuma. Ranije nisam sačinjavala takve ugovore, tako da sam primjer pronašla na internetu. Kada sam završila nacrt, poslala sam ga na imejl adrese Biljane Amidžić i Slavka Bojića – rekla je svjedok Tea Todorović.

Dodala je i kako je “Prokontrol” bio nosilac ugovora, korisnik ugovora je bio Institut za javno zdravstvo, a ona je samo sačinila formu ugovora, te da ne zna da li je nešto mijenjano prije samog potpisivanja ugovora.

Nakon toga, tužilac Sanja Tadić Stojisavljević priložila je mejl korespondencije između Slavka Bojića, Biljane Amidžić i Tee Todorović, na šta je advokat Branislava Zeljkovića Jadranka Ivanović upitala otkud porijeklo tog dokaza, te stavila prigovor da se radi o nezakonitom dokazu.

Popisani su svi mejlovi koji su izuzeti od firme “Prokontrol” – rekla je tužilac Sanja Tadić Stojisavljević.

Drugi svjedok tužilaštva bio je Mladen Čančarević koji je zaposlen kao pravnik u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH koji je istakao kako Agencija ima 2 registra. Prvi je upis registrovanih medicinskih sredstava u promet, a drugi je uvoz neregistrovanih medicinskih sredstava.

Pročitajte još

Na pitanje tužioca šta mu je bilo poznato kod zahtjeva za izdavanje saglasnosti za uvoz respiratornih maski Čančarević je odgovorio sledeće:

-2020. godine u vrijeme pandemije Agencija je bila pod ogromnim pritiskom. Bila je vandredna situacija. Tada je stigao Akt ministra Alena Šeranića u kojem se navodi da se hitno pristupi postupku za uvoz neregistrovanih respiratornih maski – rekao je Čančarević.

Istakao je da nakon što je Agencija izdala saglasnost, “Promeding” je neregistrovana medicinska sredstva prodao “Prokontrolu”, a “Prokontrol” Institutu za javno zdrastvo.

– Zahtjev za davanje saglasnosti za uvoz neregistrovanog medicinskog sredstava maski “KN 95” bio je kompletan te je imao izjavu odgovorne osobe ispred firme koju je potpisala Ljiljana Trišić, te izjavu krajnjeg korisnika o potrebni hitne nabavke, koju je potpisao Branislav Zeljković, kao i sertifikat robe. Zahtjev je bio kompletan i  odobren je uvoz – rekao je Čančarević i dodao da je krajnji korisnik maski bio Institut za javno zdravstvo RS.

Tužilac je zatim priložila kao novi dokaz zahtjev za uvoz neregistrovanih medicinskih sredstava koju je za Agenciju kupio “Promeding”.

Cijena medicinskih maski KN 95 je bila 0,20 dolara, a bilo je poručeno 67.500 maski. U zahtjevu budu profaktura, izjava krajnjeg korisnika, sertifikat, naknade, takse – istakao je Čančarević.

On je dodao i kako maske nisu bile upisane u registar, ali da su upisane naknadno, i kako je izdavalac maski bila firma iz Kine.

Advokat Branislava Zeljkovića, Jadranka Ivanović ukazala je da prema certifikatu pomenute maske KN 95 nisu medicinska sredstva te je pitala svjedoka kako je data saglasnost za uvoz medicinske maske. Čančarević je rekao da je Agencija izdala saglasnost za uvoz medicinskog sredstva koje se zove “zaštitna maska KN 95”.

Na pitanje branioca osumnjičenog Slavka Bojića ko klasifikuje da li je neko sredstvo medicinsko ili ne, Čančarević je rekao da sve ide od podnosioca zahtjeva.

Treći svjedok bio je Strahinja Obradović koji je po zanimanju sanitarni inžinjer, a u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva je trenutno zaposlen u pravnom sektoru.

Obradović je istakao da uslovi za uvoz neregistrovanih medicinskih sredstava moraju imati zahtjev, profakturu, taksu, sertifikat, naknadu, izjavu institucije, izjavu pravnog lica i izjavu odgovornog lica.

– Dobili smo dopis minstra zdravlja i socijalne zaštite Alena Šeranića da se ubrza uvoz respiratornih maski zbog vandredne situacije koja je vladala u to vrijeme. Nakon toga smo imali izjavu Instituta, odgovorne osobe “Promedinga”, taksu i naknadu – rekao je Obradović.

Na pitanje da li je radio zahtjev za “Promeding”, Obradović je istakao da je u zahtjevu bila priložena izjava instituta, pravnog lica, odgovornog lica, naknada i taksa.

Rekao je i da je konačna odluka Agencija bila da se izda saglasnost za uvoz, a na pitanje da li mu je poznata dalja sudbina medicinskih maski, rekao je da nije.

Optužnica

Optužnica Branislava Zeljkovića i ostale tereti da su u vrijeme pandemije virusa korona počinili zloupotrebe pri nabavci medicinske i zaštitne opreme, te da su oštetili budžet Republike Srpske za više od 1,3 miliona KM.

Osim Zeljkovića koji je bio direktor Instituta, optuženi su još i direktor firme „Prokontrol“ Slavko Bojić, direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, te vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković. Optužnicom je obuhvaćen i bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.

Prema navodima optužnice, koja broji pet tačaka, Zeljkovića terete da je kršio procedure javnih nabavki, te proveo pregovarački postupak bez objave obavještenja za nabavku zaštitnih maski, medicinskih odijela i termalnih kamera od nekvalifikovanih ponuđača po cijenama višestruko većim od nabavnih. Tako su, kako se između ostalog navodi u optužnici maske Institutu isporučivane po cijeni većoj za 1.553,49 odsto u odnosu na nabavnu, a medicinska zaštitna odijela po cijeni većoj za 351,38 odsto.

Termalne kamere su Institutu naplaćivanje po cijeni većoj za 198,30 odsto u odnosu na nabavne. Na taj način za sebe i druge optužene, Zeljković je kako se navodi u optužnici, pribavio imovinsku korist na štetu budžeta Republike Srpske u iznosu od preko milion i 300 hiljada konvertibilnih maraka.

Bojića terete za krivična djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Crljića za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Markovića za davanje mita, a Dubravca zbog produženog krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu