Navodi se ovo, između ostalog, u Informaciji o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima s ciljem zaštite Ustava BiH, o kojoj će danas raspravljati Narodna skupština Republike Srpske na zahtjev Vlade Republike Srpske.
Posebna sjednica počinje u 17 časova, a u Informaciji se podsjeća da je BiH nastala saglasnošću Republike Srpske i Federacije BiH i tri konstitutivna naroda i samo saglasnošću oba entiteta i konstitutivnih naroda može i postojati.
– Zbog toga je bilo kakva dalja težnja za izmjenom složene dejtonske strukture apsolutno nedopustiva i može dovesti do neželjenih posljedica, iz kojih razloga Republika Srpska kontinuirano ukazuje na iste – navodi se u Informaciji.
Dalje se ističe da je Republika Srpska od zaključenja Dejtonskog sporazuma pa sve do danas bila konstruktivan faktor i u nastojanju da se očuva i doprinese napretku dejtonske BiH.
Zbog vođenja državotvorne i suverene politike, kako se dodaje, i ispunjavanja ustavnih i zakonskih obaveza koje imaju za cilj izgradnju i napredak Republike Srpske i dejtonske BiH, predstavnici Republike Srpske trpe nezamislive pritiske i posljedice.
Ističe se da je evidentan kontinuitet antidejtonskog djelovanja koje za cilj ima razvlašćivanje Republike Srpske i urušavanje dejtonske BiH, odnosno stvaranje nove unitarističke BiH.
U Informaciji, o kojoj danas raspravljaju poslanici, podsjeća se na to kako je nastao Dejtonski mirovni sporazum, a posebno se podsjeća na Aneks 4. odnosno Ustav BiH.
Nadležnosti institucija BiH
Ističe se da su u nadležnosti institucija BiH – spoljna politika; spoljnotrgovinska politika; carinska politika; monetarna politika; finansiranje institucija i međunarodnih obaveza BiH; politika i propisi za useljavanje, izbjeglice i azil; sprovođenje krivičnih zakona na međunarodnom planu i između entiteta, uključujući i odnose sa Interpolom; uspostavljanje i funkcionisanje zajedničkih i međunarodnih komunikacija; regulisanje saobraćaja između entiteta i kontrola vazdušnog saobraćaja.
– Sve funkcije i ovlašćenja koja dejtonskim Ustavom nisu izričito dodijeljena institucijama BiH pripadaju entitetima, a eventualni prenos nadležnosti uslovljen je dogovorom entiteta – navodi se u Informaciji.
Podsjeća se i na to da su u članu III/5. regulisane i ”dodatne nadležnosti” u smislu da BiH može preuzeti nadležnosti entiteta u onim stvarima o kojima entiteti postignu saglasnost, stvarima koje su predviđene u aneksima 5 – 8 Dejtonskog sporazuma ili koje su potrebne za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti i međunarodnog subjektiviteta BiH.
Takođe, istom tačkom data je i mogućnost osnivanja dodatnih institucija za potrebe vršenja dodatnih nadležnosti.
– Iz navedenog je nesporno da su Bosni i Hercegovini izričito propisane nadležnosti sa mogućnošću proširenja istih saglasnošću i dogovorom entiteta, kao i da sve one nadležnosti koje joj nisu izričito dodijeljene pripadaju entitetima – stoji u Informaciji.
Podsjeća se dalje na nadležnosti Parlamentarne skupštine BiH, Savjeta ministara BiH, te upozorava da se u Bosni i Hercegovini odstupilo od dosljedne primjene i poštovanja Ustava BiH, kao najvišeg pravnog akta jedne države, sadržanog u Aneksu IV Dejtonskog sporazuma koji su potpisali entiteti Republika Srpska i Federacija BiH.
Posebno se upozorava da je Ustav BiH intervencionizmom visokih predstavnika, uticajem međunarodnih zvaničnika i odlukama Ustavnog suda BiH suspendovan.
– Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste činjenica da se formiranje neustavnih institucija na nivou BiH vršilo na neustavan način. Naime, Ustav BiH je dao mogućnost „dodatnih nadležnosti“ institucijama BiH ali uz isključivu saglasnost entiteta, koja je uspostavljanjem vanustavnih institucija na nivou BiH izostala od strane Republike Srpske, što ukazuje da su iste formirane suprotno ustavnoj proceduri i na štetu entiteta oduzimajući im ustavne nadležnosti bez njihove saglasnosti – ističe se u Informaciji o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima s ciljem zaštite Ustava BiH.
Visoki predstavnici faktor urušavanja Dejtona
Dalje se podsjeća na otimanje nadležnosti Srpskoj, nametanja zakona i odluka kojim su uspostavljena mnoštva novih institucija na nivou BiH, suprotno podjeli nadležnosti utvrđenoj Ustavom BiH.
U Informaciji se podsjeća i na djelovanja visokih predstavnika u BiH, te objašnjava način kako se oni tačno imenuju.
Pominje se i Kristijan Šmit za kojeg se konstatuje da nije dobio saglasnost Savjeta bezbjednosti, i da stoga nema legitimitet.
– Posredstvom tzv. „bonskih ovlašćenja” visoki predstavnici su nametali zakone, mijenjali ustave, smjenjivali izabrane funkcionere i osobe koje obavljaju javnu službu itd – ističe se u informaciji.
Dodaje se da su se visoki predstavnici u kontinuitetu grubim intervencionizmom miješali u pravni i politički život Republike Srpske i BiH.
Podsjeća se da su donošenjem novih i izmjenama postojećih pravnih akata visoki predstavnici bitno mijenjali ustavom utvrđene principe podjele nadležnosti.
U Republici Srpskoj je, kako se podsjeća, nametnuto oko 260 odluka kojima su visoki predstavnici donosili ili mijenjali/dopunjavali zakone, mijenjali Ustav, smjenjivali izabrane funkcionere itd.
Ustavni sud BiH
Dotakli su se i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, za koji navode da je potpuno nedosljedan u vlastitoj praksi i nema jedinstven stav, tačnije, mišljenja sudija su nerijetko suprotstavljena i različita, te politički determinisana.
Umjesto da štiti Ustav BiH od povreda, kako se dodaje, Ustavni sud BiH, pod kontrolom dvoje bošnjačkih i troje stranih sudija, pruža podršku svim destruktivnim faktorima i koristi svaku priliku da oslabi ustavom garantovanu autonomiju entiteta i konstitutivnost naroda unutar dejtonske BiH.
Dalje je pobrojano na koji način treba da funkcioniše Ustavni sud BiH, a pominju se i strane sudije.
U Informaciji se navode i sporne odluke ovog Suda, između ostalih, i ona koja se odnosi na Dan Republike Srpske.
Postupak protiv Dodika i Lukića
Na kraju Informacije o kojoj danas raspravljaju poslanici podsjeća se i na sudski postupak koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d direktora JU Službeni glasnik Republike Srpske, Miloša Lukića.
Navedeno je zbog čega su Dodik i Lukić optuženi, te se podsjeća na nametanje poslednjih izmjena Krivičnog zakona BiH, od strane, kako se navodi, njemačkog diplomate Kristijana Šmita, koji nelegalno i nelegitimno obavlja dužnost visokog predstavnika u BiH.
– Ovim nametanjima izmjena KZ BiH stvorio je osnovu za ostvarenje svojih namjera – obračuna sa institucijama Republike Srpske. Ovaj zakon, kao i svi drugi koje je nametnuo Kristijan Šmit, nisu priznati niti potvrđeni od strane Parlamenta BiH, jedinog zakonodavnog tijela ovlaštenog da donosi zakone na nivou BiH – upozorava se u Informaciji.
Ističe se da se pred Sudom BiH vodi montirani i politički motivisan sudski proces protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske i to iz razloga što su provodili Ustav i zakone Republike Srpske odnosno vršili svoja ustavna i zakonska ovlašćenja.
– Procesuiranje Predsjednika Republike Srpske zbog provođenja Ustava te direktora Javne ustanove zbog objavljivanja zakona koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske predstavlja apsurd koji jasno pokazuje stanje u kojem se nalazi pravosudni sistem BiH i sama BiH. Pravosuđe BiH, odnosno Tužilaštvo BiH i Sud BiH se stavilo u službu ostvarivanja ciljeva pojedinaca i dijela međunarodne zajednice – stoji na kraju Informacije.
Zaključuje se da suđenje Predsjedniku Republike Srpske i direktoru Službenog glasnika Republike Srpske nije suđenje Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, nego suđenje Republici Srpskoj, njenim institucijama i njenoj ustavnoj poziciji u BiH, sa namjerom da se Republika Srpska u potpunosti razvlasti i oslabi do nivoa na kome bi njeno postojanje izubilo svaki smisao, a time i slovo Dejtonskog sporazuma.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu