Rekao je to FIlip Reber u sklopu tematske konferencije „Pilot-projekat dualnog obrazovanja“ koja je danas održana u Banskom dvoru.
Reber je švajcarski ekspert za dualno obrazovanje i on je danas učesnicima konferencije predstavio Izvještaj o neophodnim koracima da bi se uspostavio uspješan model obrazovnog sistema, a koji bi trebao donijeti rješavanje problema nedostatka kvalifikovane radne snage.
Reber je objasnio da su smjernice u Izvještaju napravljene na osnovu razgovora koje je obavio sa svim relevantnim subjektima.
Predsjednik Skupštine grada Zoran Talić smatra da Vlada RS u pogledu uspostavljanja dualnog obrazovanja treba da prati iskustva iz regiona, te da donese najbolja zakonska rješenja koja će se sprovoditi kroz institucije RS.

Talić je rekao da će Grad u narednom periodu za tu namjenu pokušati da transformiše Radnički univerzitet a o čemu će biti govora na sjednici Skupštine grada idućeg mjeseca.
Ključ ovog pitanja je sistemsko rješenje koje treba da ide od naših institucija, a Grad Banjaluka će pratiti sve zakonske okvire koji se budu u ovom pogledu donosili – istakao je Talić.
Regionalni privrednik Edin Dacić smatra da je uvođenje dualnog sistema obrazovanja preduslov za poboljšanje situacije u privredi.

– Svaki poslodavac ima interes da po svakom zaposlenom ima veću produktivnost, a što mu omogućava da isplati veću platu i to bi na neki način sprečilo odlazak ljudi sa ovih prostora – istakao je Dacić.
Direktor Radničkog univerziteta Bosiljka Radić rekla je da ideja transformacije ovog Univerziteta treba da pronađe model dualnog načina obrazovanja kako da na kvalitetan i brz način riješi problem nekvalifikovane radne snage na prostoru u Banjaluci i šire.
Konferenciji su prisustvovali predstavnici akademske zajednice, dekani fakulteta, aktiv direktora srednjih škola, predstavnici sindikata, Udruženja poslodavaca RS.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu