Kada se kaže da “kontrolori letenja upravljaju avionima” misli se na davanje instrukcija i informacija pilotima. Avion se prati od plana leta, starta motora, rulanja po tlu, polijetanja, penjanja, leta, spuštanja, slijetanja, ponovnog rulanja do pozicije za parkiranje na platformi sve do gašenja motora.
Osnovni zadatak kontrole letenja je razdvajanje aviona u ciju sprečavanja sudara, organizovanje i ubrzavanje protoka saobraćaja. Takođe, zadatak kontrole letenja je pružanje informacija i drugih oblika podrške pilotima. U većini zemalja, kontrola letenja je civilna organizacija, dok je u nekim zemljama ona vojna organizacija i ima sigurnosnu i odbrambenu ulogu.
U većini zemalja, usluge kontrole letenja se pružaju unutar cijelog vazdušnog prostora te zemlje i usluge su dostupne svim korisnicima (privatnim, vojnim i komercijalnim).
Kontrolu letenja možemo podijeliti na tri različite jedinice: aerodromska kontrola letenja, prilazna i/iIi terminalna kontrola letenja i oblasna kontrola letenja. Svaka od ovih jedinica je različita od drugih po načinu rada i intenzitetu saobraćaja te prostoru koji kontroliše.

Vazdušni prostor Bosne i Hercegovine
Vazdušni prostor je dio atmosfere iznad kopna i teritorijalnog mora koji kontroliše pojedina država.
S obzirom da u BiH postoje četiri međunarodna aerodroma (Sarajevo, Banjaluka, Mostar, Tuzla), tako postoje četiri i aerodromske kontrolne zone i četiri prilazne kontrolne oblasti. Njih kontrolišu Jedinice prilazne i aerodromske kontrole letenja (JPAKL) koji se nalaze na pomenutim aerodromima.
Donji vazdušni prostor Bosne i Hercegovine se, zavisno od perioda dana, kontroliše iz Operativne jedinice oblasne kontrole II Banjaluka i pruža se do visine od deset – jedanaest kilometara (FL355). Nekada je ova vertikalna granica viša, nekada niža. Sve po dogovoru.
Gornji vazdušni prostor Bosne i Hercegovine pruža se od FL355 do FL660. Ovaj dio vazdušnog prostora kontroliše se iz Operativne jedinice oblasne kontrole I Sarajevo. U zavisnosti od situacije, donja granica nadležnosti podliježe promjenama. Opet po dogovoru.
BHANSA – Agencija za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi Bosne i Hercegovine
Bosna i Hercegovina kontroliše vazdušni prostor iznad teritorije nad kojom ima suverenitet. Ovih dana je ista ova BHANSA, ne svojom greškom, zapala u najtežu krizu od svog osnivanja, zbog arbitražnog postupka u slučaju Viadukt. Trenutno ova agencija ima 132 kontrolora vazdušnog saobraćaja.
Ako ostavimo po strani potencijalne ekonomske posljedice, koje su nemjerljive i koje će sigurno imati lančanu reakciju po cjelokupnu ekonomiju Bosne i Hercegovine, pitamo li se kakve će biti posljedice po suverenitet neba i BiH u slučaju da Savjet ministara ne prepozna veličinu problema i nađe rješenje koje će omogućiti nastavak nesmetanog rada jedne važne agencije kakva je BHANSA?
Šta je to suverenitet
Suverenitet je isključivo pravo i vrhovna izvršna moć nad određenom geografskom oblašću, grupom ljudi ili naroda, ili nad samim sobom. Suverenitet se takođe odnosi na vladu koja posjeduje punu kontrolu na sopstvenim poslovima unutar teritorijalne ili geografske oblasti ili njihovih granica.
Teritorija u međunarodnopravnom smislu označava trodimenzionalni prostor isključive nadležnosti i suvereniteta neke države koji je omeđen državnim granicama. On uključuje kopnenu površinu s rijekama i jezerima, teritorijalno more i zračni prostor iznad kopnene površine i teritorijalnog mora. Teritorija se smatra jednim od ključnih elemenata državnosti te je po međunarodnom pravu nepovrediva, piše Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu