Društvo

“Korona nije mačiji kašalj” Epidemiološka situacija u Srebrenici zadovoljavajuća, poštovati mjere zaštite

Medicinski radnici iz srebreničkog Doma zdravlja ocjenjuju da je epidemiološka situacija na području ove lokalne zajednice zadovoljavajuća, ali pozivaju stanovništvo na poštovanje propisanih mjera zaštite od virusa korona i ukazuju na nenadanu mogućnost zaražavanja i posljedice koje mogu da budu teške i kobne.

“Korona nije mačiji kašalj” Epidemiološka situacija u Srebrenici zadovoljavajuća, poštovati mjere zaštite
FOTO: SRNA
Srebrenica

Ljekar Nenad Milošević iz srebreničke kovid ambulante rekao je Srni da je u ovoj opštini epidemiloško stanje pod kontrolom, te ukazao da je pri sumnji na simptome virusa korona potrebno odmah se javiti u kovid ambulantu na pregled i ne koristiti nikakve lijekove bez uputstva ljekara.

– Uputili smo poziv pacijentima da ne dolaze u Dom zdravlja po recepte za redovnu terapiju, nego da ih naručuju telefonskim putem da bismo smanjili gužve, grupisanja i mogućnost eventualnog prenošenja virusa na veći broj osoba – istakao je Milošević.

Direktor Doma zdravlja Srebrenica Aleksandar Jovanović rekao je da je počeo treći talas virusa korona, ali da je u Srebrenici epidemiološka situacija još povoljna, čemu, kako smatra, doprinosi rijetka naseljenost, ali i poštovanje mjera zaštite koje ovdašnje stanovništvo u najvećoj mjeri poštuje, čuvajući zdravlje.

Jovanović je rekao da još nisu obaviješteni kada će dobiti vakcine, te da su obavili pripreme i uredili punkt za imunizaciju stanovništva.

– Kao i u ostalim mjestima vakcinisaćemo prvo stara lica, a zatim ostale stanovnike koji izraze interes. Već je u toku prijavljivanje građana telefonskim putem – objasnio je Jovanović.

On je naveo da ova zdravstvena ustanova trenutno raspolaže kadrovima i sredstvima da odgovori zahtjevima pacijenata i pruži im odgovarajuću pažnju i njegu.

Jovanović je rekao da se Dom zdravlja obratio privrednim subjektima za pomoć za nabavku infuzionih rastvora, zaštitnih i još nekih sredstava neophodnih za adekvatno pružanje zdravstvenih usluga u povećanom obimu, što je naišlo na pozitivnu reakciju.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Zahvaljujem Zirat banci, koja je donirala 500 boca infuzije, te firmi `Alma Ras` i Fabrici za pocinčavanje, koje su uplatile novčana sredstva za nabavku neophodnih materijala i lijekova, a očekujem pozitivan odgovor još nekih firmi sa područja ove opštine – istakao je Jovanović.

Službenik Higijensko-epidemiološke službe u Domu zdravlja Srebrenica Uglješa Stojanović rekao je Srni da su od pojave virusa korona u Srebrenici zaražene ukupno 133 osobe, od kojih 92 u prošloj, a 41 u ovoj godini, te da je od posljedica infekcije preminulo osam osoba, od kojih četvoro u ovoj godini.

– U prošloj godini pod medicinskim nadzorom bile su ukupno 473 osobe, a od početka ove godine 133 osobe i trenutno su 22 u izolaciji – precizirao je Stojanović.

Stojanović je naglasio da je trenutno u Srebrenici pet osoba pozitivno na virus korona, od kojih je jedno na bolničkom liječenju u Zvorniku.

On je naveo da je prva grupa od 18 radnika Doma zdravlja primila vakcinu u Šapcu u Srbiji, a druga grupa od 15 zaposlenih u Srebrenici, te da očekuju vakcine za ostale zaposlene i građane ove opštine.

Prema njegovim riječima, 146 starijih građana do danas se prijavilo za vakcinisanje.

Stojanović je istakao da je sa pojavom trećeg talasa virusa korona povećan broj pacijenata u Domu zdravlja, ali da je mali broj zaraženih, i to sa lakšim oblikom bolesti.

Među Srebreničanima koji su se oporavili od virusa korona je novinar Mladen Kojić, koji je rekao da je nekoliko dana imao povišenu temperaturu, malaksalost i bolove u prsima.

– Bilo je podnošljivo, ali nije prijatno. Koristio sam terapiju, bio 21 dan u kućnoj izolaciji i, srećom, virus nije prešao na članove porodice – rekao je Kojić.

Student Tijana Pejić zarazila se i provela 14 dana u jednom beogradskom đačkom domu, koji je služio kao karantin za inficirane studente.

– Čitala sam knjigu na balkonu u studentskom domu. Nazvala me je drugarica i rekla sam joj gdje sam i šta radim, a ona se iznenadila i pitala da li sam normalna. Na moje pitanje zašto, odgovorila je da su prašili komarce i da se ne može živjeti od smrada, da svi zatvaraju prozore i navlače roletne, a ja ništa nisam osjetila – objasnila je Pejićeva.

Pejićeva je rekla da su joj se čula mirisa i ukusa povratila tek nakon dva mjeseca, a da drugih simptoma nije imala.

Taksista Dragan Jovanović rekao je da je svega dva dana osjetio šmrkavicu i malo povišenu tjelesnu temperaturu.

– Proveo sam 15 dana u kućnoj izolaciji. Bio sam sa suprugom i majkom i one se nisu zarazile – priča Jovanović.

Dragan Rebrinović je u novembru prošle godine imao jake bolove u plućima i povišenu temperaturu i proveo je deset dana na hospitalizaciji u zvorničkoj Bolnici.

– Korona nije mačiji kašalj, treba se čuvati. Podmuklo i neobjašnjivo oboljenje i razvoj bolesti. Nikome ne bih poželio, samo se čuvajte – zaključio je Rebrinović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu