Društvo

KORONA UGROZILA I AGRAR Potrebna pomoć semberskim poljoprivednicima

Iako je godina bila rodna, kako u ratarstvu, tako i u povrtarstvu poljoprivrednici su suočeni sa brojnim problemima. Pandemija virusa korona ugrozila je plasman poljoprivrednih proizvoda.

KORONA UGROZILA I AGRAR Potrebna pomoć semberskim poljoprivednicima
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Poljoprivreda je jedan od strateških pravaca razvoja Semberije, zbog čega se mora preduzeti sve kako bi se agrarni sektor sačuvao poručili su predstavnici Udruženja poljoprivrednika nakon sastanka sa predstavnicima Gradske uprave Bijeljina. Nadležni su pak poručili da podrška neće izostati.

Potpredsjednik Udruženja povrtara RS Rade Jovičević iz Trnjaka proizveo je ove godine oko 1.000 tona povrća. Sjetva je na vrijeme obavljena, vremenski uslovi su pogodovali, a plasman roda ranije ugovoren, tako da je ova godina za njegovo domaćinstvo jako uspješna.

Prodaja ispod svake cijene

Nažalost, loša godina je za povrtare koji su proizvode prodavali na tržnicama.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

– Paprika skoro nikako nije išla, prodalo se samo desetak odsto od proizvedenog kupusa, a cijena krompira je ispod svake isplativosti. Iz godine u godinu sve više poljoprivrednika odustaje od proizvodnje. Ovom sektoru moraju sistemski pomoći i lokalna zajednica i nadležni republički organi – kaže Jovičević.

Nezadovoljan je i predsjednik Udruženja poljoprivrednika regije Semberija i Majevica Savo Bakajlić. On upozorava da se poljoprivrednom proizvodnjom bavi oko 3.000 poljoprivrednih gazdinstava, a da ih je nekada bilo 12.000.

– Poljoprivreda mora imati prioritet. Budžetska sredstva od milion maraka su skromna i treba ih povećati. Ne smijemo se deklarativno zalagati za razvoj poljoprivrede, a prepuštati poljoprivrednike same sebi. Treba povesti računa i o načinu dodjele podsticajnih sredstava. Neophodno je zaštititi domaću proizvodnju ako ne želimo da ona potpuno ne nestane – naglašava Bakajlić.

Zadržati mlade na selu

On upozorava da se mladi moraju zadržati na selu.

–Da bismo u tome uspjeli moramo im omogućiti uslove da mogu da rade i žive dostojanstveno od svog rada. Problema ima mnogo, ali nisu nerješivi – kaže Bakajlić.

Nadležni su saglasni da je pandemija virusa korona ugrozila proizvodnju, zatvorila mnoga tržišta i onemogućila plasman.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

– Ovogodišnji budžet za poljoprivredu bio je 1,1 milion KM, a rebalansom je obezbijeđeno još pola miliona maraka. Jedan od aktuelnih problema na ovom području je otkup tovnih junadi i bikova. Za Semberiju je odobrena dodatna kvota od 200 komada i nadamo se da će ovom mjerom biti ublažen položaj farmera koji imaju pristigle životinje za otkup. Sa problemima su suočeni i ratari i povrtari i voćari i na nama je da preduzmemo sve kako bismo im pomogli da teškoće prevaziđu –kaže načelnik Odjeljenja za poljoprivredu Grada Bijeljina Stevan Trivković.

U Odjeljenju za poljoprivredu Grada Bijeljina do kraja godine biće napravljen registar svih poljoprivrednih udruženja koji će sadržati ukupan broj članova i njihovu djelatnost, kako bi se omogućio lakši pristup fondovima EU i drugim donatorima.

Podrška grada

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić podsjetio je da grad Bijeljina na brojne načine podržava poljoprivrednu proizvodnju. Ova lokalna zajednica, kaže, iz godine u godinu povećava budžet, a među prvima je osnovala Agrarni fond.

– Udruženja poljoprivrednika su ta koja moraju identifikovati probleme i dati prijedloge kako im pomoći, a mi ćemo nastojati i da ih realizujemo -obećao je gradonačelnik Mićić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu