Košarac je, nakon učešća na video-konferenciji o implikacijama odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori na razvoj turističkog sektora, novinarima u Sarajevu rekao da mu se čini da je situacija u vezi sa Trgovskom gorom postala političko pitanje.
– Na prijedlog srpskog člana Milorada Dodika Predsjedništvo je donijelo zaključak kojim su sve nadležne institucije obavezane da se bave pitanjima Trgovske gore. Blokadom gospođe Turković, koja ne dozvoljava da se ta tačka nađe na dnevnom redu Savjeta ministara, proizvodi se političko pitanje – pojasnio je Košarac.
On naglašava da niko nema pravo da ne poštuje stavove Predsjedništva, ali i stavove drugih institucija – parlamenata BiH, Republike Srpske, Federacije BiH FBiH i lokalnih zajednica koji su donijeli odluku o Trgovskoj gori.
Košarac je napomenuo da je blokada Turkovićeve zaustavila veoma bitan posao, da se na osnovu naučnoistraživačkih elemenata dokaže da je eventualna izgradnja odlagališta na Trgovskoj gori štetna po zdravlje ljudi u Republici Srpskoj i FBiH i životnu sredinu.
– Omogućili smo da hrvatska to radi samostalno. Naša ambicija bi bila da kada Hrvatski eksperti uđu na tu teritoriju uđu i iz BiH i da to radimo paralelno. Naše procjene govore da, ako pustimo da Hrvatska sprovodi svoje aktivnosti, mi ćemo doći u period da nećemo moći da reagujemo. Jer, prema Espo konvenciji, BiH će dobiti mogućnost da u roku od mjesec reaguje, što mi nećemo moći, i smatram da je to potpuno svjesno – upozorio je Košarac.
On je rekao da su do njega došle informacije da neko ima neke specifične veze sa Zagrebom, ali da ne želi da spekuliše o tome.
– Naša obaveza je da radimo u interesu građana i zaštiti životne sredine. Mi se nećemo povući iz koordinacionog tijela. Tu smo odluku donijeli. Tražićemo druge modele jer nemamo prava da ostavimo te ljude samo zato što u ovom slučaju gospođa Turković opstruiše formiranje ekspertskog tima – poručio je Košarac.
On je izrazio zadovoljstvo zbog spremnosti civilnog društva iz Republike Srpske i FBiH da se uključe u proces u vezi sa Trgovskom gorom.
– Cijenim autonomnost civilnog društva, od kojeg resorni ministri Republike Srpske Srebrenka Golić, FBiH Edita Đapo i ja nismo tražili ništa nego da na jedan njima veoma jasan način daju doprinos, da bismo deblokirali imenovanje ekspertskog tima za Trgovsku goru. Nama ostaje opredjeljenje na nastavimo da radimo – naveo je Košarac.
Košarac smatra da će naredne sedmice biti održana sjednica koordinacionog tijela, na kojoj će biti napravljena analiza odluke o formiranju koordinacionog tijela, da će možda biti zatražene određene izmjene, te da će sigurno obavijestiti Predsjedništvo o blokadi i nepoštovanju odluka Predsjedništva.
Uprkos protivljenju građana sa obje strane rijeke Une, kao i predstavnika lokalnih vlasti u slivu rijeke Une u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, Vlade Unsko-sanskog kantona, te vlasti Srpske i BiH, Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” odlaže u kasarni “Čerkezovac”, u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.
Na ovoj lokaciji bi, osim radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane “Krško”, bio deponovan i postojeći institucionalni otpad.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu