Politika

"Krajnje je vrijeme da se javnost prestane zamajavati" Dragojević Stojić o aferi "Kiseonik"

Sramne su namjere vlasti u Srpskoj da aferu "Kiseonik" sa ljudskog i medicinskog aspekta prebaci na onaj politički, istakla je dr Maja Dragojević Stojić, članica Predsjedništva SDS reagujući na izjave premijera Radovana Viškovića.

"Krajnje je vrijeme da se javnost prestane zamajavati" Dragojević Stojić o aferi "Kiseonik"
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kaže da ovdje nije riječ o politici, nego o zdravlju i životima građana, te da je vrijeme da se problemu pristupi odgovorno.

– Odgovorna vlast ne smije dozvoliti bilo kakve sumnje ili nepravilnosti kada je liječenje naših pacijenata u pitanju. Krajnje je vrijeme da se javnost prestane zamajavati, već da se problemu pristupi odgovorno, a to znači – da sve zdravstvene ustanove dobiju medicinski kiseonik sa dozvolom, i da odgovorni za korištenje tehničkog kiseonika odgovaraju, poručila je Dragojević Stojić.

Ona kaže da ono, što se uporno nameće od strane nadležnih, jeste teza o čistoći kiseonika.

Pročitajte još

– Tehnički kiseonik- koliko god bio čist- nije lijek, u njemu uvijek može biti nešto što može narušiti zdravlje. Razlika je i u skladištenju i u dopremanju. Inspektorat Agencije za lijekove BiH utvrdio je da se u bolnici u Trebinju koristi tehnički kiseonik, za šta postoji jasan dokaz. Ministarstvo zdravlja Republike Srpske na to nije reagovalo, iako je za to znalo i prije izbijanja afere u javnost. Vlast u Srpskoj je svojom neogovornošću sama sebe degradirala. Odavno su prešli sve granice kako bi sačuvali svoje pozicije, jer znaju da će, u suportnom, lista odgovornih biti dugačka – zaključila je Maja Dragojević Stojić.

Podsjetimo, predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković, izjavio je ranije da su bolnice u Srpskoj koristile kiseonik istog kvaliteta kao onaj u Federaciji BiH, te da ni u jednom momentu zdravlje građana nije dovedeno u pitanje.

– Riječ je o kiseoniku koji po standardima odgovara medicinskom i koji je vrhunskog kvaliteta. Kvalitet kiseonika koji koriste naše zdravstvene ustanove odgovara medicinskom kiseoniku, a to je svaki onaj koji ima čistoću preko 99,5 odsto. Mi u našim zdravstvenim ustanova koristimo kiseonik čistoće od 99,97 ili 99,98 odsto. To je znatno iznad granice koja je predviđena – rekao je, između ostalog, Višković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu