Dragana Pranjić ranije je osnovala Udruženje kroz koje promoviše tradiciju naroda sa Balkana, a s obzirom da živi u Švedskoj, svojim aktivnostima još više je povezala ove narode. Ovaj put radionice je organizovala u decembru povodom Božića, zajedno sa organizacijom „Narodna škola“ iz Švedske, ali s obzirom na veliko interesovanje radionice su se nastavile sve do danas.
– Radionice držim ponedjeljkom, utorkom i srijedom na svom „Fejsbuk“ profilu po pola sata i besplatne su. Na ovu ideju sam došla početkom pandemije. Organizacija „Narodna škola“ nastojala je svima olakšati izolaciju i podstaći kreativnost, a ja sam imala čast da držim te radionice i planirali smo ih održati samo u decmembru zbog Božića. Međutim, radionice su se nastavile i za ostale praznike i evo stigli smo do Uskrsa. U centar svega stavili smo tradiciju, a ne religiju i tako kreativnost približili svima – rekla je Dragana Pranjić.
Kako kaže, sve ljubitelje ručnog rada uče tehniku, a motiv može biti svačiji izbor. Da li uskršnji, božićnji, proljetni ili ljetni, to je sloboda izbora.

– Nedavno smo u Banjaluci imali jedan predivan mjesec druženja i uradili smo mnogo aktivnosti. Ono na šta smo najviše ponosni su naši onlajn kreativni kursevi koji su besplatni i koji su s vremena na vrijeme dvojezični, odnosno na švedskom i na našem jeziku. Jedna članica Udruženja i ja zajedno pričamo na oba jezika, odnosno ono što ona kaže ja prevedem na švedski. Veoma sam srećna što sam radila zajedno sa članicama našeg Udruženja, Ljiljanom Praštalo, Snježanom Radanović, Senkom Tomić i Vesnom Jovičić, na koje sam mnogo ponosna. U posljednjoj radionici željele smo da našu uskršnju tradiciju približimo narodu u Švedskoj, a i našem narodu tamo. Bivša Jugoslavija i Švedska su veoma povezane kroz narod i kulturu. Organizacija „Narodna škola“ koja nam je pružila podršku podstiče kreativnost, organizuje kurseve i druženja, poštuje tradicionalne vrijednosti, a izbjegava bilo kakav oblik diskriminacije – objasnila je ona.
U Banjaluci povodom uskršnjih praznika iz malog studia održale su radionicu farbanja jaja, što nije tradicija u Švedskoj, a što je privuklo dosta pažnje. Do sada su održali devet sličnih radionica i sve su bile veoma posjećene, te su imale i preko hiljadu pregleda.
– Ljudi širom svijeta se uključuju u naše radionice i na to smo baš ponosni. Pored farbanja jaja pravili smo slatkiše, čokoladna jaja, vaskršnje dekoracije. Da bi zainteresovali ljude iz Švedske koji mnogo vole proizvode na prirodnoj bazi, sve što je reciklirano i napravljeno od prirodnih materijala, koristili smo se svim ovih tehnikama. Takođe, trudili smo se da svi ti radovi budu jednostavni za izradu i da ih svako može napraviti, od djeteta od pet godina, do bake od 80 – naglasila je.

Kako kaže, članovi njihovih kulturnih večeri, odnosno kreativnih radionica, su veoma raznoliki.
– Najmlađa članica je jedna djevojčica iz Hrvatske koja ima pet godina i gleda nas svako veče. Najstarija naša članica Ljiljana koja je sa nama šila stoljnjake reciklirane od stare odjeće, ima 80 godina. Naše članice su se dosta posvetile ovim aktivnostima i nadam se da će se ovaj program moći pokrenuti u Banjaluci i kada ja nisam tu, pa da bude i jedan način zarade. Za sada je to više volonterski i edukativno, ali nadam se da će se vremenom razviti – rekla je ona.
Dragana trenutno radionice održava sama dok je u Švedskoj. Tri puta sedmično priprema radionice na temu kreativnosti uopšte, vrtlarstva i prirodne medicine, odnosno ljekovitog bilja, te radionice o skandinavskim običajima.
– Tu govorimo o raznim skandinavskim ukrasima, kako se pripremaju praznici, svadbe, majčin dan koji je uskoro. Cilj mi je da tradiciju jedne zemlje približim drugoj i obrnuto – dodala je.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu