Svijet

KREĆU SUDSKI PROCESI U Njemačkoj podnijeto 185 tužbi protiv proizvođača antikovid vakcina

U Njemačkoj je podnijeto 185 građanskih tužbi protiv proizvođača vakcina protiv korone, zbog navodne štete uzrokovane vakcinacijom protiv korona virusa.

KREĆU SUDSKI PROCESI U Njemačkoj podnijeto 185 tužbi protiv proizvođača antikovid vakcina
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER

Kako prenosi Dojče vele, uskoro počinje prvi sudski proces. Dvije advokatske kancelarije u Diseldorfu i Vizbadenu saopštile su da zastupaju 135, odnosno 50 stranaka u ovim slučajevima. Tužbe su podnijete protiv četiri glavna proizvođača vakcina protiv korona-virusa: Bajonteka, Moderne, Astra Zeneke i Džonson&Džonson.

Sud će utvrditi da li postoji uzročno posljedična veza između vakcinacije i eventualne prouzrokovane štete, a o tome će, prema mišljenju pravnika i medicinara, odlučivati vještaci.

Diseldorfski advokat Tobijas Ulbrih rekao je za novinsku agenciju Dpa da očekuje bitku sudskih vještaka, ako sudovi odmah na početku ne donesu presudu koja će zastrašiti podnosioce tužbi.

Prvo suđenje bi vjerovatno trebalo da počne 28. aprila u Okružnom sudu u Frankfurtu, a na optuženičkoj klupi će se naći Bajontek iz Majnca. Tužiteljka je žena koja tvrdi da je pretrpjela oštećenje srca kao posljedicu vakcinacije protiv kovida 19.

Pročitajte još

Iz Bajonteka naglašavaju da do sada ni u jednom od slučajeva koje su ispitali nije dokazana uzročna veza između opisanih zdravstvenih oštećenja i vakcinacije njihovom vakcinom Kominarti.

– Svoju odgovornost kao proizvođača vakcina shvatamo veoma ozbiljno – rekla je portparolka te firme i dodala da se pažljivo analizira svaki slučaj u kojem su podnijete tužbe protiv te kompanije.

– Kada procjenjujemo slučaj, da bismo ocijenili postoji li uzročno-posljedična veza ili ne, možemo da se oslonimo isključivo na medicinske činjenice. Nažalost, upravo toga veoma često nema – dodala je.

Za vakcine protiv korona virusa principijelno važe ista pravila o odgovornosti kao i za druge lijekove, prema njemačkom Zakonu o lijekovima ili Zakonu o odgovornosti za proizvode, piše njemački list.

Proizvođač se može smatrati odgovornim ako postoji greška u samom proizvodu.

Ali, ako je na primjer došlo do greške u davanju lijeka, onda je odgovorna osoba koja je vršila vakcinaciju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu