Biznis

Nagriza vrijednost novca i kupovnu moć potrošača: Cijene hrane glavni generator inflacije u Njemačkoj

Nakon tri mjeseca mirovanja, inflacija je u Njemačkoj je u mjesecu junu ponovo u usponu, objavila je u utorak statistička kancelarija.

cijena voća i povrća na banjalučkoj tržnici,kajsije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Konačni podaci potvrdili su preliminarnu procjenu stopa rasta cijena na malo je skočila na 6.4 odsto u odnosu na jun 2022. U maju je godišnja stopa inflacije iznosila 6.1 odsto.

– Cijene hrane i dalje su glavni generator indeksa inflacije. Osim toga, tu je i bazni učinak mjera državnih subvencija iz prošle godine, primjer karata za prevoz od devet evra i popusta na gorivo, koji trenutno podižu stopu inflacije – rekla je predsjednica instituta Rut Brand čiju izjavu prenosi Njemačka novinska agencija (DPA).

Pročitajte još

Godine 2022. njemačka vlada je usvojila mjere za suzbijanje cijena. Njihov učinak briše se iz statistike 12 mjeseci kasnije pa ekonomisti procjenjuju da je “junski skok prolazna pojava”.

Inflacija je indeks rasta cijena robe i usluga u maloprodaji. Nagriza vrijednost novca i kupovnu moć potrošača – drugim riječima, neko može kupiti manje za istu platu, prenosi DPA.

Hrana je od juna prošle godine poskupjela za 13.7 odsto, što je manje od majskih 14.9 odsto

Naročito su poskupjeli mliječni proizvodi za 22.3 odsto, te šećer, džem, med i slatkiši, za 19.4 odsto, prenosi Fenix. Povrće je poskupjelo za 18.8 odsto, a proizvodi od žitarica za 18.3 odsto, prenosi Capital.

Poskupljenje energenata od tri odsto ispod je opšteg prosjeka, a daleko ispod prošlogodišnjeg zbog državnih subvencija za struju, gas i grijanje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu