Svijet

"KRIMA VIŠE NEMA" Trampov savjetnik otkrio plan za rat u Ukrajini, uslovi su jasni

Novoizabrani predsjednik Donald Tramp i njegovi savjetnici najavljuju da će njegova administracija staviti naglasak na postizanje mira u Ukrajini, a ne na pokušaj povratka teritorija koje je Rusija okupirala.

Donald Tramp
FOTO: WILL OLIVER/EPA

Brajan Lanza, viši savjetnik i strateški savjetnik republikanske stranke, izjavio je za BBC da će Trampova administracija tražiti od ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da iznese svoju “realističnu viziju mira”.

– Ako predsjednik Zelenski dođe i kaže da mir može biti postignut samo ako Ukrajina vrati Krim, onda on pokazuje da nije ozbiljan. Krima više nema – rekao je Lanza.

Pročitajte još

Podsjećamo, Rusija je anektirala poluostrvo Krim 2014. godine, a nakon toga, 2022. godine, pokrenula je punu invaziju na Ukrajinu, zauzimajući dijelove teritorije na istoku zemlje.

Lanza je naglasio da povratak Krima pod ukrajinsku kontrolu nije realan cilj Sjedinjenih Država, te da ukoliko Ukrajina insistira na tome, “to je njihov problem”.

Prema njegovim riječima, ako bi Zelenski insistirao na borbi za Krim, to bi trebalo da bude pitanje samo Ukrajine, a ne SAD.

– Ako vam je to prioritet da vratite Krim i da američki vojnici učestvuju u tom procesu, onda ste sami – dodao je Lanza.

Mir, a ne pobjeda

Iako Trampov pristup sugeriše da ne namjerava da šalje američke vojnike u Ukrajinu, on je jasno stavio do znanja da je prioritet njegove administracije “mir” i “zaustavljanje ubijanja”. Lanza je istakao da će nova administracija tražiti od Ukrajine da pruži realističnu viziju kako doći do mira.

– Ovo nije vizija za pobjedu, već za postizanje mira – rekao je on, dodajući da Tramp planira da pokrene iskren dijalog sa svim stranama.

Očekuje se da Tramp, čim preuzme funkciju, pokrene mirovne pregovore sa bliskim savjetnicima, iako još uvijek nije jasno šta tačno podrazumijevaju njegovi planovi. Neimenovani izvor iz Savjeta za nacionalnu bezbjednost u Trampovoj administraciji za “Wall Street Journal” je izjavio da Tramp samostalno odlučuje o pitanjima nacionalne bezbjednosti i da su svi njegovi savjeti o Ukrajini u potpunosti usklađeni s njegovim vizijama.

Razgovor Trampa i Zelenskog

Tramp je nakon pobjede na izborima razgovarao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, a razgovoru se pridružio i milijarder Ilon Mask. Prema izvoru iz ukrajinskog predsjedničkog kabineta, razgovor je bio “topao i prijatan”, iako nije uključivao konkretne političke ili vojno-strateške teme.

Izvor je naveo da je razgovor trajao oko pola sata i da se uglavnom odnosio na opšte teme, bez dubokog razmatranja ključnih pitanja.

Zelenski je nedavno predstavio svoj “plan pobjede” u ukrajinskom parlamentu, koji uključuje odbijanje bilo kakvih ustupaka prema Rusiji, te insistira na povratku svih okupiranih teritorija. Suprotno tome, Trampovi politički protivnici optužuju bivšeg predsjednika da se previše približava ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, te upozoravaju da bi njegov pristup mogao dovesti do predaje Ukrajine i ugroziti bezbjednost Evrope.

Uslov  – pregovori Kijeva sa Rusijom

Tokom predizborne kampanje, Tramp je više puta tvrdio da bi mogao da okonča rat između Rusije i Ukrajine “za jedan dan”, ali nije otkrio konkretne detalje kako bi to postigao. U dokumentu koji su u maju napisali njegovi bivši savjetnici za nacionalnu bezbjednost, naglašava se da bi SAD trebale da nastave s isporukom oružja Ukrajini, ali uz uslov da Kijev uđe u mirovne pregovore s Rusijom.

Izvor iz Trampovog tima tvrdi da Ukrajina ne treba da gubi nadu u povratak svih svojih teritorija, ali da bi pregovori trebalo da se zasnivaju na trenutnim linijama fronta, a ne na idealističkim ciljevima.

Kritike prema administraciji Bajdena

Lanza je takođe kritikovao administraciju aktuelnog predsjednika Džoa Bajdena, kao i evropske zemlje, zbog toga što nisu obezbjedile Ukrajini potrebnu vojnu podršku i oružje kako bi pobijedila u ratu. Prema njegovim riječima, Bajden i evropski lideri nisu uspjeli da okončaju rat u Ukrajini brže jer su postavljali previše ograničenja za pobjedu Ukrajine.

I dok SAD nastavljaju da budu glavni donator oružja Ukrajini, s isporukama u vrijednosti od 55,5 milijardi dolara od februara 2022. do juna 2024, pitanje budućnosti Ukrajine i dalje je nesigurno. Bez obzira na stavove Trampove administracije, ukrajinske vlasti ne odustaju od ideje o potpunoj obnovi suvereniteta, dok međunarodni pritisak raste kako bi se pronašlo trajno rješenje za sukob.

Ono što je jasno je da će Ukrajina i dalje biti ključna tačka političkih pregovora u narednim godinama, a način na koji će nova Trampova administracija upravljati krizom imaće dugoročne posljedice po geopolitičku stabilnost Evrope i šire, prenosi BBC.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu