Iz informacije koje smo dobili od Pravobranilaštva dnevna kamata je devet hiljada evra, a da su 39,8 miliona evra na ime štete plus ostali troškovi. Znači preko 50 miliona evra bi bio ukupan dug, rekla je Krišto, odgovarajući na jedno od pitanja poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Ona je rekla da je Savjet ministara BiH još 2017. godine sa Republikom Srpskom sklopio sporazum kojim je određeno da će Vlada Republike Srpske u ime BiH platiti sve troškove advokata, eksperata i sve troškove arbitražnog postupka.
Podsjećanja radi, konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingontu BiH je obavezna da slovenačkom preduzeću “Viaduct” isplati 90 miliona KM odštete zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.
BiH je spor izbugila još 2022. godine, a Krišto je juče rekla da su iscrpljene sve pravne stvari i da je odluka Arbitražnog vijeća praktično pravosnažna.
S obzirom da Vlada Republike Srpske nije željela da isplati dug po navedenom sporu, pravni zastupnik slovenačke firme “Viaduct” tražio je pljenidbu objekata Centralne banke BiH u Banjaluci, Mostaru i Distriktu Brčko sa ciljem naplate 108,7 miliona KM od BiH, a Opštinski sud u Mostaru prihvatio je taj prijedlog, međutim taj spor je još uvijek u toku i nije konačan.
Inače, ugovor o dodjeli koncesija sa HES Vrbas koje je u vlasništvu Viaducta potpisan je još 2004. godine i bilo je planirana izgradnja dve hidroelektrane, međutim ugovor je raskinut nakon što je Vlada dodijelila koncesiju za izgradnju HE Bočac 2.
Nakon toga, Viaduct je tužio BiH i pred Arbitražnim vijećem dobio spor, a Republika Srpska, odnosno BiH sada je dužna da plati preko 100 miliona KM, piše Buka.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu