Politika

KRIVIČNE PRIJAVE IM DIŽU REJTING Kad političari krše zakon, građani navijaju

U ovakvoj situaciji bezvlašća, krivične prijave protiv političara služe isključivo za podgrijavanje atmosfere, produbljivanje kriza, nacionalnu homogenizaciju i stvaranje izmišljenog osjećaja ugroženosti, analiziraju stručnjaci.

KRIVIČNE PRIJAVE IM DIŽU REJTING Kad političari krše zakon, građani navijaju
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Član predsjedništva BiH Željko Komšić ponovo podnosi krivičnu prijavu protiv predsjedavajućeg Milorada Dodika, dok opozicioni poslanici Narodne skupštine Republike Srpkse Nebojša Vukanović i Draško Stanivuković imaju „punu ladicu prijava“.

Stanivuković je prijavljivao i Dodika, dok je nekada ranije, Dodik podnosio prijave protiv Mladena Bosića. Primjera je u nedogled, a po komentarima građana stiče se utisak da u tome ne vide nikakav problem, čak naprotiv.

Oni još više navijaju za svoje favorite, gledajući na njih kao na žrtve protivničkog tabora, dok krivične prijave ozbiljno ne shvataju ni sami političari.

Trebalo bi možda da dodam još nešto da ojačam tu njegovu tužbu – istakao je Dodik nakon Komšićeve najave.

Slične komentare mogli smo čuti i od građana. „Samo neka ga tuže, to znači da radi kako treba“, ili „nama ne može niko ništa“, „svaka čast Komšiću, mora neko da mu stane na put“.

Stručnjaci kažu da upravo takve reakcije u kombinaciji sa neefikasnim tužilaštvima služe samo sa podizanje popularnosti političara i produbljivanje tenzija.

Kuzmanović: Sve je predstava za javnost

– Podizanje krivičnih prijava protiv političara koji uz pomoć rodbinskih veza i ličnih poznanstava kontrolišu kako tužilaštvo tako i samo pravostuđe je samo još jedna trivijalna predstava za javnost – smatra politikolog Darko Kuzmanović.

On objašnjava da bi takve prijave imale smisla da živimo u zemlji u kojoj je sudstvo potpuno nezavisno i objektivno te da slovo i duh zakona važe jednako za sve, a ne samo za građane.

– Najproblematičnije je što se sami političari identifikuju sa narodima i državom pri čemu prednjači Milorad Dodik koji je stavio znak jednakosti između sebe i Republike Srpske tako da svaki napad na njega, kruto biračko tijelo SNSD i starija, slabije obrazovana populacija, vide to kao napad na Republiku Srpsku što je totalni apsurd i katastrofalan promašaj u rezonovanju – objašnjava Kuzmanović.

Pročitajte još

Dodaje da bi takav način razmišljanja doživio totalni krah jedino u slučaju kolapsa sistema i nemogućnosti isplate plata i penzija što.

– Nažalost, sve dok ne dođe do nečeg takvog, krivične prijave ostaće mrtvo slovo na papiru i isključivo instrument za dizanje rejtinga političarima te produbljivanja ionako teškog stanja – zaključio je on.

Vukanović: Tužili su me svi

Da su tužbe među političarima uobičajena stvar pokazuje i primjer narodnog poslanika Nebojše Vukanovića.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Tužili su me svi bivši gradonačelnici Trebinja, od Slavka Vučurevića, preko Luke Petrovića do Mirka Ćurića. Ukratko, tužili su me političari i iz opozicije i vladajuće strukture – i PDP, i SDS i SNSD. Naravno, SNSD za sada vodi  – rekao je nedavno Vukanović koji i dalje ima veliku podršku građana.

Mladi poslanik Draško Stanivuković sigurno je jedan od primjera kako su mu krivične prijave donijele dodatnu popularnost i veliki broj simpatizera.

On, za razliku od prethodnih primjera, nema problema sa kolegama političarima, jer jega uglavnom tereti policija i tužilaštva. Već sada ima preko 30.000 KM kazni, a na to sve kaže da institucije rade samo kada je on u pitanju i da se protiv njega vodi montirani proces.

Šehić: Što nenormalnije to popularinije

Da je u Bosni i Hercegovini situacija prilično nenormalna i mimo svijeta saglasan je i politički analitičar Vehid Šehić. On smatra da neefikasno tužilaštvo političarima ide u prilog.

– Tužilaštvo i agencije koje štite zakon ove države treba da reaguju na svaku krivičnu prijavu kako bi dokazali opravdanost i neopravdanost prijava. Međutim, kod nas je iskrivljen sistem vrijednosti, pa je sigurno da svaka takva aktivnost samo diže rejting onome protiv koga se pokreće medijski progon ili krivične prijave – objasnio je Šehić.

FOTO: Klix
FOTO: Klix

On objasnava da smo svi već godinama svjedoci ponašanja političara u BiH koji u komunikaciji jedni prema drugima stvarju atmosferi napetosti.

– To je sve u cilju dizanja rejtinga i opstanka na vlasti. Jer sve što je u drugim zemljama nenormalo, to u BiH političarima ide u prilog. Jer mi se bavimo još uvijek šta je ko rekao a ne šta je ko uradio, kad se budemo bavili ko je šta uradio onda ćemo dobti pravu sliku – zaključio je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu