Svijet

KROJAČI SUDBINE SVIJETA Sve odlučuju Tramp, Putin i Si - BRISEL JE NEBITAN

Razgovori američkog predsjednika Donalda Trampa i ruskog Vladimira Putina uz lidera Kine Si Đinpinga, najmoćnijih ljudi na svijetu, odrediće sudbinu ukrajinskog i drugih žarišta u svijetu, a ono što misli EU i njeni političari biće nebitno - komentariše Geopolitika.

KROJAČI SUDBINE SVIJETA Sve odlučuju Tramp, Putin i Si - BRISEL JE NEBITAN
FOTO: SARAH MEYSSONNIER/MAXIM SHEMETOV/ POOL/EPA/SEFA KARACAN/ANADOLIJA/

Ukoliko oni uspiju da nešto dogovore, to će bespogovorno morati da slušaju svi ostali.

Britanski premijer Kir Starmer, jedan je od slabijih britanskih premijera uopšte, njemački kancelar Olaf Šolc broji posljednje dane na toj dužnosti, a francuski predsjednik Emanuel Makron dostigao je najnižu tačku popularnosti od svega 20 odsto nakon što je nedavno parlament srušio njegovu vladu.

Očekivati da takve vođe ključnih evropskih država nekome kroje budućnost, a ponajmanje Rusiji, krajnje je iluzorno.

zastava EU, Evropska unija
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Uostalom podaci Evrostata govore o tome kolika je važnost Rusije za EU i pored hiljada uvedenih sankcija.

Ove godine Španija i Poljska povećale su nabavku ruskog đubriva do istorijskog maksimuma.

Među svim članicama EU, Poljska je postala apsolutni lider u nabavci đubriva, uvozeći proizvode u vrijednosti od 335 miliona evra, što je dvostruko više nego u deset mjeseci 2023. godine.

I Španija je povećala kupovinu đubriva iz Rusije za 1,8 puta i uvezla ga u vrijednosti od 117 miliona evra.

Slovenija je zabilježila povećanje uvoza za 1,6 puta na ukupno 94,4 miliona evra, Italija je kupila, prema procjenama Evrostata, 1,8 puta više nego ranije – za 110 miliiona evra itd…

Poljoprivreda u državama EU je u sve težem položaju, o čemu svjedoče brojni masovni protesti nezadovoljnih evropskih farmera, kao i nedavni u Parizu.

Pročitajte još

Prema podacima analitičkih firmi, zemlje članice EU u periodu od januara do novembra ove godine povećale su uvoz ruskog gasa za četvrtinu na ukupno 49,6 miliona metara kubnih.

Najviše su porasle isporuke ruskog gasa – 30,3 miliona kubnih metara. Te isporuke činile su 11,1 odsto ukupnog uvoza gasa u EU. Godinu dana ranije ta cifra je iznosila – 8,4 odsto.

Takođe, isporuke tečnog gasa iz Rusije u EU povećane su za 18,2 odsto – na ukupno 19,3 milijarde kubnih etara. U ovom slučaju, udio Rusije bio je 7,1 odsto u odnosu na 5,7 odsto godinu dana ranije – prenosi Geopolitika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu