Čarls (74) je naslijedio tron odmah nakon njene smrti prošlog septembra, ali je njegovo zvanično krunisanje zakazano za subotu 6. maja. I njegova supruga Kamila će biti krunisana tokom ceremonije u Vestminsterskoj opatiji, koja je najavljena prošlog oktobra.
Službe će početi u 11 po lokalnom vremenu, a uslijediće procesija do Bakingemske palate u kojoj će biti oružane snage iz čitavog Komonvelta i Britanskih prekomorskih teritorija, zajedno sa telohraniteljem suverena i kraljevskom baržom.
Čarls i Kamila će u kraljevskoj procesiji od Bakingemske palate do Vestminsterske opatije putovati u kočiji izrađenoj 2012. za dijamantski jubilej kraljice Elizabete.
Čarlsovim krunisanjem nastavlja se britanska tradicija, ali će biti nekih razlika u odnosu na Elizabetino 1953. Ceremonija će biti znatno kraća, oko sat (Elizabetina je trajala tri sata), a događaju će prisustvovati oko 2.300 zvanica (Elizabeta je pozvala oko 8.000 ljudi), uključujući šefove država, britanske parlamentarce, javne ličnosti i, naravno, pripadnike kraljevske porodice – doduše ne sve.
Takođe, Čarlsovim gostima je naloženo da se obuku ležernije. Za žene je preporuka da obuku “dnevne haljine” a za muškarce odijelo ili vojna uniforma.
Zvanična lista gostiju nije objavljena.
Ko je sve – i ko nije – na spisku zvanica
Što se tiče britanske kraljevske porodice, Bakingemska palata je ranije potvrdila da će princ Hari, koji se povukao sa kraljevskih dužnosti 2020. i otišao u Ameriku, prisustvovati krunisanju, ali će njegova žena Megan Markl ostati u Kaliforniji sa njihovih dvoje djece, Arčijem i Lilibet. Zanimljivo je da je u subotu takođe četvrti rođendan princa Arčija, navodi Foks njuz.
Krunisanju će naravno prisustvovati princ Vilijam i supruga Kejt sa djecom. Najstariji sin Džordž izabran je za jednog od četiri počasnih kraljevskih paževa, a britanski Telegraf navodi da će 9-godišnjak biti najmlađi budući kralj koji učestvuje u krunisanju.
Na ceremoniji će biti i princ Endru, ali ne očekuje se da će imati zvaničnu ulogu. Njegova bivša supruga Sara Ferguson nije dobila pozivnicu.
Biće prisutna i Kamilina porodica – njen sin Tom Parker Bouls, kćerka Lora Loups i čak njen bivši muž Endru Parker Bouls. Njihovi unuci Gas i Luis Loups, Fredi Parker Bouls i Artur Eliot, unuk Kamiline sestre Anabel, biće njeni počasni paževi. Ledi Pamela Hiks, rođaka pokojnog princa Filipa koja je bila jedna od dkeveruša kraljice Elizabete, nije na spisku zvanica.
Strani državnici
Od stranih državnika, na dešavanju neće biti američkog predsjednika Džoa Bajdena – umjesto njega će doći njegova supruga Džil – ali je više od 100 drugih šefova država prihvatilo pozivnice na krunisanje.
Ceremoniji će prisustvovati francuski predsjednik Emanuel Makron, a Gardijan navodi da će njemački Frank Valter Štajnmajer i italijanski Serđo Matarela, čije su uloge uglavnom ceremonijalne, doći prije nego njihovi šefovi vlada Olaf Šolc i Đorđa Meloni.
Očekuje se takođe da su pozvani svi premijeri sadašnjih 15 krunskih zemalja Komonvelta, među kojima su australijski premijer Entoni Albanez, novozelandski Kris Hipkins i kanadski Džastin Trudo.
Očekuje se i pakistanski premijer Šehbaz Šarif. Kineski potpredsjednik Han Ženg prisustvovaće krunisanju, kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Kine.
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović odustao je od planiranog puta u London sa suprugom nakon što su iz vladine direkcije za korištenje službenih aviona javili da avion kojim je trebalo da lete ima tehnički kvar, preneo je Indeks.
Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto otputovala je u London, gdje će sutra u prisustvovati ceremoniji.
Ranije je objavljeno da pozivnice nisu dobili lideri Rusije, Belorusije, Irana, Mjanmara, Sirije, Avganistana i Venecuele. Prema pisanju Rojtersa, na krunisanje su pozvani samo šefovi država sa kojima zvanični London ima pune diplomatske odnose, kao i predstavnici britanskih oblasti i prekomorskih teritorija.
Kada je riječ o Sjevernoj Koreji i Nikaragvi, pozivnice su poslate visokorangiranim diplomatama, a ne šefovima država, piše Blic.
Među članovima drugih kraljevskih porodica su holandski kralj Vilem Aleksander i kraljica Maksima, belgijski Filipe i Matilda, švedski Karl XVI i krunska princeza Viktorija, kralj zmaja Butana Džigme Kesar Namgjel Vangčuk i kraljica Jecun Pema Vangčuk.
Srpski krunski princ Aleksandar i princeza Katarina će prisustvovati ceremoniji.
Prisustvo su potvrdili princ Albert i princeza Šarlin od Monaka, a japanskog cara Naruhita predstavljaće krunski princ Fumihito i princeza Kiko.
Među britanskim političarima tu su premijer Riši Sunak, a očekuje se da su pozvani i njegovi prethodnici, kao i ministri kabineta i lider opozicije Kir Stramer. Prvi ministar Škotske Humza Jusaf i lider Šin Fejna u Sjevernoj Irskoj Mišel O’Nil su prihvatili pozivnice.
Papu Franju će na krunisanju predstavljati državni sekretar Vatikana kardinal Pjetro Parolin.
Gardijan navodi da je Čarls imao niz prijema tokom ove nedjelje u Bakingemskoj palati, što govori da bi se na listi ostalih gostiju mogli naći lideri amazonskih starosjedelaca Ujunkar Domingo Pis i Atosa Soltani, kralj kraljevstva Ašanti iz Gane Otumfuo Osei Tutu II i vođe kanadskih starosjedelaca – poglavice Rozen Arčibald, Nejtan Obed i Kasidi Karon.
Takođe je pozvano je više od 850 predstavnika zajednice i humanitarnih organizacija iz Britanije.
Među slavnim ličnostima tu su voditelji Entoni Mekpartlin i Deklan Doneli, američki muzičar Lajonel Riči i australijski Nik Kejv, te glavni urednik britanskog Voga Edvard Eninful.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu