Kultura

“KULTURA JE ONO ZA ŠTA TREBA DA SE BORIMO” Ivan Otašević o radu Banjalučke filharmonije

Banjalučka filharmonija kao i sve kulturne institucije osjeća značajne negativne posljedice pandemije novog virusa korona.

“KULTURA JE ONO ZA ŠTA TREBA DA SE BORIMO” Ivan Otašević o radu Banjalučke filharmonije
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Orkestar je protekle 2019. godine imao možda i najdinamičniju koncertnu sezonu od osnivanja. Zabilježili su čak 13 koncerata u zemlji i inostranstvu. Nastupali su u Beogradu, Tuzli, Višegradu, Skoplju, Banjaluci. Koncerti koji se posebno izdvajaju su koncert na otvorenom ispred Kulturnog centra Banski dvor sa Stefanom Milenkovićem i Slobodanom Trkuljom pred 10.000 slušalaca, rekordnim brojem publike na koncertima umjetničke muzike u Republici Srpskoj.

Takođe i koncert u Beču u poznatom „Kursalonu“, koncertnoj sali visokog svjetskog renomea u kojoj je nastupao čuveni Johan Štarus, gdje su nastupili u organizaciji Ambasade Srbije, Predstavništva RS i Zajednica srpskih klubova u Austriji.

– Prošlom koncertnom sezonom pokazali smo da je institucionalizacija filharmonije izvjesna i prijeko potrebna Banjaluci i Republici Srpskoj u zaokruživanju našeg kulturnog identiteta u cjelinu. Nažalost, pandemija nas je ove godine primorala kao i sve ostale institucije da značajno smanjimo aktivnosti i održimo samo jedan koncert u februaru mjesecu – rekao je Ivan Otašević, direktor Banjalučke filharmonije.

Kako on kaže, manjak aktivnosti značajno utiče na kreativnu energiju umjetnika jer nemaju proba, adekvatnih priprema, koncerata, kontakta sa publikom i energije koja se dijeli međusobno između umjetnika na sceni i slušalaca u publici.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Muzičari međusobno sarađuju na manjim projektima i zajednički muziciraju u kućnim uslovima, no to se ne može mjeriti sa koncertnom sezonom i normalnom dinamikom profesije muzičara – dodaje on.

Ipak, kulturnim institucijama se može pomoći na mnogo načina u prevazilaženju ove krize.

– Jedna divna i sjajna vijest nas je ohrabrila. U bliskoj budućnost možemo muzicirati u kvalitetnim uslovima jer je usvojeno idejno rješenje projekta od strane Grada Banjaluka, za izgradnju nove koncertne dvorane. To je sjajna vijest za sve umjetnike i daje nam nadu da će biti dovoljno mjesta u Banjaluci za sve nas u budućnosti, pa čak i u ovim uslovima. Kulturnim institucijama treba obezbijediti dovoljno kapaciteta da pokažu svoj potencijal i u ovakvim vremenima – kaže Otašević.

S druge strane, prema njegovim riječima, važna je uloga i umjetnika koji trebaju da istraju i nastave rad i usavršavanje.

– Izuzetno je pozitivno da se u Kulturnom centru Banski dvor održavaju koncerti „Za 50“, gdje je socijalna distanca prioritet, a u sali prisustvuje 50 slušalaca. Koncerti na otvorenom uz poštovanje socijalne distance su projekat kojem se treba posvetiti i omogućiti da se u ljetnim mjesecima građanima omogući konzumiranje kulturnih sadržaja, predstava, koncerata. Banjaluka ima snage i kapaciteta za ove ideje – naglasio je.

U ovakvoj situaciji je bitno da zbog manjeg broja publike na pojedinačnom koncertu ili predstavi, ovakvih događaja treba da bude mnogo više.

FOTO: BANJALUČKA FILHARMONIJA
FOTO: BANJALUČKA FILHARMONIJA

– Prostori na otvorenom ili veći prostori koji postoje u gradu bi mogli da budu upotrebljeni kao mjesta za kulturne sadržaje. Nedavno je u Rumuniji održan filmski festival „TIFF“, koji je zabilježio posetu 45.000 posjetilaca na otvorenom i uz poštovanje distance i nošenje maski niko nije bio pozitivan na novi virus. Mislim da je tako nešto moguće i kod nas – rekao je on.

Ipak, kao i svi, nada se kraju pandemije, te slobodi i uživanju u lepotama umjetnosti.

– Mislim da će uz poštovanje preporučenih mjera zaštite i razvoja medicine u adekvatnom pravcu, ova pandemija biti zaustavljena i da će društvo biti u stanju da nastavi svoj život i razvoj kao i prije virusa. Muzička umjetnost se nalazi u osnovi ljudskog postojanja i uz muziku ljudi preživljavaju tugu, dijele radost i sreću i žive svoje živote. Muzika će se prilagoditi uslovima života i uz pametne ideje kulturnih poslenika uvijek stajati na važnom mjestu u društvu. Izvođači će imati priliku da se u ovim vremenima prilagode potrebama publike i da nađu nove načine da se nađu u blizini svojih slušalaca. Mediji su svakako jedan od glavnih promotera muzičke umjetnosti i imaju zadatak da budu podrška muzičarima i umjetnicima – objasnio je.

Banjalučka filharmonija pozvana je da nastupi na „Balkan festu“ u Beču 26. septembra gdje bi se na otvorenom na trgu „Columbusplatz“ održali koncert posvećen kulturnim kapacitetima Balkana.

– Nadamo se da ćemo uz pomoć Grada Banjaluke, čiju podršku očekujemo imati priliku da priredimo ponovo još jedan sjajan koncert u Beču – dodaje Otašević.

Onlajn koncerti nisu rješenje

– Tokom pandemije, digitalni mediji su preuzeli ulogu promotera umjetničke muzike i posredstvom interneta, slušaoci i muzičari su zadovoljavali svoje potrebe za izvođenjem i slušanjem muzike. Sada, više nego ikada, a nadam se i u budućnosti će mediji biti ti koji će dovoditi publiku na koncerte, te će muzički umetnici imati prilike da dijele ovu umjetnost sa svojom publikom. Onlajn koncerti i predstave daju priliku slušaocima i gledaocima da u komforu svojih domova uživaju u ovim umjetnostima, mada zaista nema ničega ljepšeg od odlaska na koncert i pozorišnu predstavu – rekao je Ivan Otašević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu