Ovo su samo neke od optužbi koje su iznesene danas u Narodnoj skupštini Republike Srpske na račun bivšeg direktora „Gradskog groblja“ Banjaluka Željka Grbića.
Burna rasprava povela se kada je na dnevni red došao izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o provedenoj finansijskoj reviziji preduzeća „Gradsko groblje“ Banjaluka za 2022. godinu.
Poslanici su ukazali na negativno mišljenje revizora za rad ovog javnog preduzeća te pozvali istražne organe da pokrenu istragu i podignu optužnicu zbog netransparentnog trošenja novca i preprodaje grobnih mejsta.
Posebno su se obrušili na bivšeg direktora Gradskog groblja Željka Grbića, kojeg su optužili za brojne kriminalne radnje, između ostalog, i preprodaju grobnih mjesta.
U izvještaju revizora se, između ostalog, ukazuje na bahatost prilikom potrošnje goriva te kršenje niza zakona.
Poslanica SDS Mirjana Orašanin pročitala je dio izvještaja u kojem revizori upozoravaju da „Gradsko groblje“ nije utvrdilo normative potrošnje goriva po vozilima i radnim mašinama, niti je vršilo analize potrošnje goriva za evidentna odstupanja u mjesečnoj potrošnji kod istih vozila.
Revizori su naveli i da se evidencije o korišćenju vozila nisu vodile na propisanim putnim nalozima i nisu sadržavale relacije kretanja niti stanje kilometar sata po relaciji.
– U komisiju za popis imovine i obaveza imenovano je lice koje je bilo materijalno zaduženo za imovinu i njom rukovalo. Ugovarane su i fakturisane usluge po osnovu trajnog korišćenja grobnog mjesta po nižim cijenama u odnosu na cijene definisane Cjenovnikom pogrebnih i klesarskih usluga, a za utvrđene cijene komunalnih usluga pogrebne djelatnosti nije obezbijeđena saglasnost nadležnog organa Grada Banjaluka – navodi se u izvještaju.
Kupovina grobnih mjesta za tetke i ujne
Ističe se da je obračun bruto plata zaposlenih vršen po osnovu ugovorene osnovne bruto plate, te da izvršen obračun i isplata stimulacija u iznosu većem od 30 odsto ugovorenih plata zaposlenih.
Orašanin je ukazala i na dio izvještaja u kojem se ističe da za službena putovanja u inostranstvo nisu donesene odluke o službenom putovanju u inostranstvo, te da su priznati i isplaćeni troškovi sa službenih putovanja bez naloga za službeno putovanje.
– Zaposleni nisu podnosili pisani izvještaj o obavljenom službenom putovanju a priznata su prava na dnevnice iako ista nisu ostvarena srazmjerno trajanju službenog putovanja – ukazala je Orašanin.
Poslanik SDP Saša Grbić istakao je da ovaj revizorski izvještaj jasno ukazuje na katastrofalne propuste u upravljanju i nepoštivanje zakona.
– On je ogledalo stanja našeg javnog sektora i odnosa prema javnim resursima – istakao je on.
Grbić navodi da izvještaj pokazuje alarmantnu situaciju kada je u pitanju kršenje zakona i propisa.
Ukazao je na to da su plate isplaćivane suprotno kolektivnom ugovoru pri čemu su zaposlenici privilegovani mimo zakonskih limita.
– Druga nevjerovatna stvar su cijene grobnih mjesta gdje je profit iznad javnog interesa. Cijena grobnih mjesta u Banjaluci dostiže i do 1.400 KM dok je godišnje održavanje dodatnih 24 KM – rekao je Grbić.
On je ovo nazvao nedopustivim. Posebno je, ističe Grbić, nedopustivo da se grobna mjesta preprodaju po cijemama nižim od zvaničnih bez saglasnosti nadležnih organa.
Optužio je bivšeg direktora groblja Željka Grbića da se bavio mnogim nezakonitim radnjama, pa i kupovinom grobnih mjesta na imena članova porodice.
– Nakon toga su ih preprodavali za cijenu razlike 5.000 KM. Grobna mjesta su kupovali tetki, strini, a ima faktura da je kupio grobno mjesto za kćerku, za Novu godinu, za oko 900 KM, koje je kasnije preprodano za 5.000 KM. Grobna mjesta koja su prema dokumentima preduzeća slobodna u stvarnosti su već zauzeta.
Kralo se i na mrtvima
Zamislite da građanin kupi grobno mjesto, ode tamo i vidi da je uz njega dobio i gratis pokojnika – naveo je Grbić. On je pozvao pravosuđe da hitno reaguje.
Pomenuo je i to da ge bivši direktor Grbić na račun Gradskog groblja sipao gorivo u svoj privatni automobil i automobile članova svoje porodice.
Poslanica PDP Tanja Vukomanović istakla je da je riječ o najmorbidnijem slučaju kriminala u javnim preduzećima.
– Čak se kralo i na mrtvim ljudima, odnosno od porodica ožalošćenih. Revizija je potvrdila ono što se ranije govorilo. Gradsko groblje ima 7 službenih vozila i dešavalo se da se u toku jednog mjeseca 14 puta toče puni rezervoari i to na račun groblja. Direktor je nakon optužbi da je to sve radio čak i priznao rekavši da je slučajno natočio gorivo u svoje auto, odnosno da je auto slučajno fakturisao na preduzeće, i tako slučajno 14 puta sve ove godine – rekla je Vukomanovićeva.
Ona je dodala da postoje snimci na kojima se vidi Grbić kako dolazi na pumpu toči gorivo u svoje privatno vozilo, a onda nakon 45 minuta došao sa kćerkinim vozilom i u njega isto natočio gorivo.
Vukomanovićeva je postavila pitanje nadležnim organima šta još treba da se desi da bi neko reagovao.
Podsjetila je da je direktor Grbić sve optužbe ranije potvrdio, pa Vukanovićeva pita šta čeka tužilaštvo.
Poslanik liste „Za pravdu i red“ Nebojše Vukanovića upitao je ko stoji iza svih problema koji se navode u revizorskom izvještaju te upitao zašto nije reagovala Gradska uprava i gradonačelnik Draško Stanivuković.
Poslanik ove liste Milan Savanović istakao je da je Gradsko groblje bilo u različitim aferama, ali da to javno preduzeće ni sada nije ništa bolje. Tvrdi da je vozni park u rasulu, te da kombi vozila nemaju zimske gume.
– Istekle registracije, to niko ne navodi u izvještaju kao da su cerade bile preko kombija pa nisu to vidjeli. Voze se kombiji bez putnog naloga, a da ne pričamo o košenju samog groblja gdje ljudi ne mogu da dođu do svojih pokojnika – tvrdi Savanović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu