Mnogi Švajcarci, od vlade do čokolada, proizvođača satova i drugih preduzeća, osjećaju “šok” zbog oštrijeg američkog stava prema trgovini, ali mnogi takođe zauzimaju stav “čekamo da vidimo šta će biti”.
Na festivalu čokolade Festichoc u Ženevi tokom vikenda, carine koje je Trampova administracija najavila prošle nedjelje bile su tema mnogih razgovora, mada to nije previše pokvarilo raspoloženje ljubitelja najpoznatije švajcarske poslastice.
Žili Žam, menadžerka marketinga u kompaniji Canonica, ženevskom proizvođaču čokolade koji ima tri prodavnice u San Francisku, rekla je da njihova kompanija još nije donijela odluku o eventualnim merama.
– Još malo ćemo sačekati, ali zaista smo u šoku – rekla je Žam.
Taj stav odgovara opštem pristupu Švajcarske. Uprkos visokim američkim tarifama od 31 odsto na švajcarsku robu — što je znatno više od 20 odsto koliko se naplaćuje na izvoz iz Evropske unije — vlada u Bernu za sada zauzima oprezan pristup. Ipak, upozorila je na moguće posljedice po ključne švajcarske industrije, kao što su proizvodnja satova, kapsula za kafu, sireva i naravno, čokolade.

– Povećanje trgovinskih tenzija nije u interesu Švajcarske. Uvođenje kontramera protiv američkih tarifa donijelo bi troškove za švajcarsku privredu, posebno kroz poskupljenje uvoza iz SAD – saopštila je prošle nedelje vlada, dodajući da izvršna vlast “trenutno ne planira da uvodi kontramere”.
Vlada je saopštila da su švajcarski proizvodi u SAD od subote suočeni sa dodatnom tarifom od 10 odsto, a da će od srede ta tarifa biti povećana za još 21 odsto.
Sjedinjene Američke Države su drugi najveći trgovinski partner Švajcarske, odmah nakon Evropske unije, a trgovina robom i uslugama između SAD i Švajcarske učetvorostručila se u posljednje dvije decenije, navodi švajcarska vlada.

Švajcarska vlada takođe je podsjetila da je 1. januara prošle godine ukinula sve industrijske tarife, što znači da 99 odsto robe iz Sjedinjenih Država može da se uveze u Švajcarsku bez carine.
Žam iz Canonica izrazila je nadu da će “lojalna klijentela” u Sjedinjenim Državama ostati vjerna, ali je dodala: “Stavljam se u položaj potrošača” i shvatam da bi viša cijena mogla da odvrati mnoge kupce.
“Ne vidim razlog zašto bih sutra platila 45 dolara (41 evro) za kutiju čokolade koju danas plaćam 30 dolara (27,4 evra),” rekla je u subotu. “Situacija je zaista vrlo komplikovana.”
Udruženje švajcarskih proizvođača čokolade Chocosuisse izrazilo je razočaranje zbog Trampovih tarifa, iako i dalje može da računa na domaće tržište. Švajcarci su među najvećim potrošačima čokolade u svijetu, sa više od 10 kilograma (22 funte) po osobi godišnje.
– Potpuno je neshvatljivo da je Švajcarska meta ovih tarifa – saopštio je Chocosuisse, dodajući da ovu situaciju “shvata vrlo ozbiljno” i da su američke mjere “težak udarac za naše kompanije i ozbiljno opterećenje koje će uticati na izvoz u SAD.”

Filip Paskoet, čokoladar iz Ženeve, požalio se na oštar porast cijena kakaa u posljednjih šest mjeseci i rekao da je američko tržište oduvek bilo izazovno za manje proizvođače.
– Tramp sada želi da uvede poreze na uvoznu robu. Ali slanje čokolade u Sjedinjene Države oduvijek je bilo komplikovano, čak i iz sanitarnih razloga rekao je.
– Oni žele da imaju kontrolu nad onim što se uvozi u njihovu zemlju. Tako da su čak i ljudi koji su ranije naručivali našu čokoladu putem interneta često nailazili na blokadu na carini – dodao je.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu